جغرافيا        0  814 reads

1) جغرافیای طبیعی

سرزمین گابن به مساحت ۲۶۷ هزار و ۶۶۷ کیلومتر مربع در بخش غربی قاره آفریقا واقع‏ شده‌است. این کشور در محیط خشک دو هزار و ۵۵۱ کیلومتری خود از سمت شمال به‏ طول ۳۵۰ کیلومتر با گینه و به طول ۲۹۸ کیلومتر با کامرون و از سمت شرق و جنوب به‏ طول ۱۹۰۳ کیلومتر با جمهوری کنگو مرز مشترک دارد. همچنین، طول خطوط ساحلی‏ گابن با اقیانوس اطلس به ۸۸۵ کیلومتر می‏‌رسد.
گابن سرزمین نسبتا همواری است به‌طوری‏ که پست‏‌ترین نقطه آن در ساحل اقیانوس‏ اطلس و بلندترین نقطه آن در قله «ایبونجی» حدود ۱۵۷۵ متر ارتفاع دارد. بیشتر این سرزمین را جنگل های انبوه استوائی پوشانیده و ناحیه و راه آبی مهم آن رودخانه اویگوئه Ougooe است. در فصل بارندگی از ماه فوریه تا ژوئن بیشتر از 100 اینچ باران در لیبرویل فرو میبارد. باران های سنگین جاده های جنگل را غیر قابل عبور میسازد ازین رو کشور از راههای هوائی داخلی استفاده میکند. سرزمین های کرانه ای را مرداب ها فرو گرفته است.
کرانه های پست از 20 تا 125 مایل امتداد و عرض آنها بصورت یک کمربند بعرض 60 مایل صخره های تخته سنگی در بر گرفته است.

 آب و هوا
این سرزمین به دلیل همجواری با خط استوا در تمام طول سال آب و هوایی گرم و مرطوب‏ و در سواحل آب هوایی اقیانوسی دارد. بارش‏ مناسب باران در اغلب نقاط گابن موجب‏ سرسبزی آن شده‌است ولی پربارش‏‌ترین‏ مناطق گابن در بخش‏های جنوبی و غربی قرار دارند. ریزش باران قابل توجه در نیمه ماه مه تا نیمه ماه سپتامبر فصل خشک طولانی است و بدنبال آن یک مدت زمان کوتاه بارانی، آنگاه یک فصل خشک دوباره از نیمه دسامبر تا نیمه فوریه و سرانجام یک فصل طولانی بارانی گاهی بیشتر.


2) جغرافیای انسانی

جمعیت این کشور یک میلیون و ۴۵۴ هزار و ۸۶۷ نفر است که میانگین سنی آنها 18.6 سال است. امید به زندگی در زنان 55.17سال و برای مردان 52.58 سال است.
۸.۱ درصد از مردم گابن به بیماری ایدز مبتلا هستند. بیماری‌های باکتریایی هم در این کشور رایج است.
هرچند در نقاط شهری شاخص امکانات‏ بهداشتی و درمانی تا حدودی رو به توسعه‏ است، ولی نقاط روستایی گابن هنوز از مشکل‏ کمبود امکانات درمانی رنج می‏‌برند. از این رو، از هر یکصد کودک تازه متولد شده در گابن‏ حدود ۵.۵ نفر هرگز شانس رسیدن به سن‏ چهار سال را ندارند.
بیماری های مسری سن مردم این سرزمین را پایین آورده و آن را به حدود 60 سال رسانده است.


3) جغرافیای سیاسی

کشور گابن دارای ۹ استان می‌باشد

1. استوایر (Estuaire)
2. اوگووئهٔ علیا (Haute-Ogooue)
3. موین اوگووئه (Moyen-Ogooue)
4. انگونیه (Ngounie)
5. نیانگا (Nyanga)
6. اوگووئه ایویندو (Ogooue-Ivindo)
7. اوگووئه لولو (Ogooue-Lolo)
8. اوگووئه ماریتیم (Ogooue-Maritime)
9. وولو انتم (Woleu-Ntem) 

View this article in PDF format Print article
Other articles in this category
جمهوري گابن در يك نگاه
جغرافيا
تاريخ
فرهنگ
اقتصاد
سياست
نظامي
روابط با ايران