اقتصاد        0  1814 reads

کلیاتی از اقتصاد گابن
در مجموع، مهمترین تولیدات کشاورزی‏ گابن عبارتند از، موز، کاساوا، نارگیل، برنج، شکر، ذرت و گندم. نفت خام، روغن‏‌های صنعتی و گیاهی، منگنز، طلا، نقره، اورانیوم و پلاتین نیز جزو مهمترین تولیدات صنعتی این کشور هستند.
فرانسه، آلمان، آمریکا، انگلیس، هلند، بلژیک و لوکزامبورگ جزو مهمترین شرکای تجاری گابن بوده‌اند. در عین حال، جمهوری خلق چین تصمیم دارد به‏ یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاران نفتی در گابن‏ تبدیل شود. گابن از لحاظ در آمد سرانه نخستین کشور آفریقایی سیاه و دومین کشور آفریقایی پس از لیبی است. گابن حدود ۶۰۰ هزار نفر نیروی کار دارد که عمدتا در بخش کشاورزی شاغلند. از سوی دیگر، سالانه ۴۵ میلیون‏ متر مکعب گاز در این کشور استخراج و صادر می‌‏شود.
این کشور بزرگترین تولیدکننده‏ منگنز در جهان است و از لحاظ ذخایر معدنی‏ این فلز در جایگاه بالایی قرار دارد. ذخایر عظیم اورانیوم این کشور سوخت‏ نیروگاه‏‌های اتمی کشورهای اروپایی و به ویژه‏ فرانسه را تامین می‏‌کند. معادن اورانیوم گابن در سطح‏ باز و در ناحیه «موآندا» واقع است. گابن همچنین، ذخایر غنی از طلا، نقره و سنگ آهن در اختیار دارد که این کشور را در رده یکی از معدن‌داران مهم جهان قرار می‏‌دهد.
تولید ناخالص داخلی این کشور ۲۰.۰۹ میلیارد دلار است. 8.5 درصد تولید ناخالص داخلی در بخش کشاورزی، 8.58درصد در بخش صنعت و بقیه در بخش خدمات تولید می‌شود. میانگین نرخ رشد تولید ناخالص‏ داخلی این کشور در فاصله سال‏ های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۸ حدود 0.94 درصد کاهش یافته‌است. گابن‏ حدود چهار میلیارد دلار بدهی خارجی دارد. از سوی‏ دیگر، بالغ بر ۵۰ درصد از تولید ناخالص داخلی و ۷۵ درصد از صادرات این کشور را نفت خام شامل می‏‌شود. گابن از لحاظ فرآورده‌های‏ نفتی در قاره آفریقا مقام‏ پنجم را داراست.
۵۸۲ هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند که 70 درصد آن نیروی کار در کشاورزی می باشد. نرخ بیکاری در کشور ۲۱ درصد است. نرخ تورم در سال ۲۰۰۷ میلادی 5 درصد بود.

انرژی و منابع طبیعی
این کشور دارای دو پالایشگاه بوده و تولید نفت سالانه اش حدود 15 میلیون تن می باشد. صدور نفت منبع سه چهارم درآمد کشور را تشکیل می دهد. تولید روزانه نفت خام گابن در تیرماه ۱۳۹۰ برابر با ۲۲۰ هزار تا ۲۴۰ هزار بشکه‌ بود که نسبت به دوران اوج آن در سال ۱۹۹۷ میلادی با تولید روزانه ۳۷۰ هزار بشکه، کاهشی شدید دارد.
تولید برق سالانه 886 میلیون کیلو وات ساعت، تولید گاز سالانه نیز بیش از 205 میلیون متر مکعب می باشد.
جنگل های استوائی این سرزمین 85 درصد خاک گابن را فرو پوشانیده که جنگل های این سرزمین از لحاظ صدور الوار و همچنین برق آبی آن پر ارزش است.، زمین قابل کشت در گابن، 1 درصد بوده و مقدار صید ماهی سالانه بیش از 20000 تن می باشد.

صادرات
۷۷ درصد از محصولات صادراتی این کشور را نفت خام تشکیل می‌دهد و دیگر محصولات مهم صادراتی آن عبارتند از الوار، منگنز و اورانیوم که به کشورهای آمریکا 27.6درصد، چین9.15درصد، فرانسه 8.7 درصد، ترینیداد و توباگو 5.4 درصد و تایلند 4.3 درصد صادر می‌شود.

واردات
محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد غذایی، مواد شیمیایی و کالاهای اساسی است که از کشورهای فرانسه (35.4 درصد)، آمریکا (6.7درصد)، هلند (5.5درصد)، کامرون (4.5 درصد) و بلژیک (3.4درصد) وارد می‌شود.

View this article in PDF format Print article
Other articles in this category
جمهوري گابن در يك نگاه
جغرافيا
تاريخ
فرهنگ
اقتصاد
سياست
نظامي
روابط با ايران