سياست        0  653 reads

1) حکومت

احزاب مهم و رهبران آن ها
• APD - تاگبونا تيپته
• CDC - جرج وث
• LAP - اچ وارني شرمان
• LP - چارلز برومسكين
• NPP - سيريل آلن
• UP - چارلز كلارك

گروه هاي فشار مهم و رهبران آن ها
افسران بازنشسته نظامي

عضويت در سازمان هاي مهم منطقه اي و بين المللي
اتحاديه افريقا، اكواس، گروه 77، سازمان بين المللي انرژي اتمي، اينترپل، نم، سازمان ملل و برخي نهادهاي وابسته، سازمان تجارت جهاني (ناظر) و برخي سازمان هاي ديگر

2) سیستم اجرایی

در جمهوری لیبریا قدرت اجرایی در دست رئیس جمهور است. در سال 2006 میلادی، خانم الن جانسن سیرلیف برای بار دوم به عنوان رئیس جمهور این کشور انتخاب شد. رئیس جمهور با رای مردم برای دوره‌ای شش ساله تعیین می‌شود. رئیس جمهور معاون رئیس جمهور و کابینهٔ وزیران را تعیین می‌کند.


3) سیستم قانون گذاری

شورای ملی این کشور 30 کرسی دارد و نمایندگان آن با رای مردم برای دوره‌ای 9 ساله انتخاب می‌شوند. مجلس نمایندگان لیبریا 64 عضو دارد که با رای مردم برای دوره‌ای شش ساله انتخاب می‌شوند.


4) شخصیت هاالن جانسون سيرليف
خانم الن جانسون سيرليف (Ellen Johnson Sirleaf) متولد 29 اكتبر سال 1938 ميلادي در شهر مونروويا (پايتخت) و از سال 2006 ميلادي رييس جمهور ليبريا مي باشد. او در كالج شهر مونروويا تحصيلات دانشگاهي خود را در خلال سال هاي 1948 تا 1955 ميلادي آغاز نموده و سپس در سال 1961 ميلادي به آمريكا مسافرت نموده و مدرك كارشناسي خود را در رشته حسابداري از دانشگاه ويسكانسين آمريكا كسب نمود. وي در ادامه با ورود به دانشگاه كلرادو ايالات متحده در رشته اقتصاد ادامه تحصيل داده و از دانشگاه هاروارد در سال 1971 ميلادي مدرك دكترا در رشته اقتصاد دريافت نمود.
سيرليف سپس به كشور بازگشته و در سال هاي 1972 تا 1973 ميلادي مشاور وزير اقتصاد و در سال 1979 ميلادي به عنوان وزير اقتصاد اين كشور انتخاب شد. خانم الن جانسون بعد از كودتاي سال 1980 به كنيا تبعيد شده و در اين كشور در خلال سال هاي 1983 تا 1985 ميلادي مدير "سيتي بانك" بود.
در سال 1985 ميلادي او به ليبريا بازگشته و براي انتخابات مجلس سنا كانديدا شد. اما به دليل مخالفت با سياست هاي "ساموئل دومه" رييس جمهور وقت ليبريا به ده سال زندان محكوم گرديد.
وي چند ماه بعد، از زندان گريخته و روانه آمريكا گرديد. او در ايالات متحده در بانك هاي مرتبط با آفريقا مشغول به فعاليت گرديد و همچنين در خلال سال هاي 1992 تا 1997 ميلادي مشاور برنامه توسعه سازمان ملل در آفريقا بود.
سيرليف در سال 1997 به كشور بازگشته و در انتخابات رياست جمهوري شركت و در مقام دوم قرار گرفت. او در نهايت در انتخابات سال 2006 ميلادي به پيروزي رسيده و از سال 2006 در اين مقام قرار گرفت.
وی در انتخابات سال 2011میلادی بار دیگر جایگاه خود را بعنوان رئیس جمهور لیبریا مستحکم کرد.
 

View this article in PDF format Print article
Other articles in this category
جمهوري ليبريا در يك نگاه
جغرافيا
تاريخ
فرهنگ
اقتصاد
سياست
روابط با ايران
نظامي