روابط با ایران        0  2582 reads

1) تاريخچه روابط

دو كشور ساحل عاج و ايران فاقد رابطه تاريخي بين دو كشور مي باشند و سابقه روابط دو كشور تنها به سال 1353 و آنهم در زمينه سياسي برمي گردد.
پس از پيروزي انقلاب اسلامي سفارت ايران در سطح كاردار تا سال 1365 در آن كشور و سفارت ساحل عاج در سطح سفير در تهران مشغول به فعاليت بودند. ولي بدنبال برقراري رابطه سياسي ساحل عاج با رژيم اشغالگر قدس در سال 1365 و اعلام قصد دولت ساحل عاج مبني بر بازگشائي سفارتش در بيت المقدس، دولت جمهوري اسلامي ايران در اعتراض به اين اقدام، روابط سياسي خود را با آن كشور قطع و سفارت در ابيجان را تعطيل نمود و به آن كشور نيز اطلاع داده شد تا ظرف يكماه سفارت خود در تهران را ببندد.
پس از چند سال در نتيجه تماسهاي دو طرف مشخص شد كه از نظر مقامات ساحل عاج و جمهوري اسلامي ايران هيچگونه مانعي براي تجديد روابط وجود ندارد. بدنبال آن وزراي خارجه دو كشور در اجلاس وزاري خارجه كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد در سال 1372 در آكرا با همديگر ملاقات و با صدور بيانيه مشتركي، اراده كشورهاي متبوع خود را براي تجديد روابط سياسي با يكديگر اعلام داشتند. در سال 1375 وزير جهاد سازندگي و معاون امور بين الملل وزارت امور خارجه به ساحل عاج سفر نموده و با مقامات آن كشور ديدار و مذاكره نمودند. در پي اين توافقات و تصميم كشورمان مبني بر بازگشائي سفارت جمهوري اسلامي ايران در ابيجان، اقدامات لازم براي بازگشائي سفارت در آن كشور صورت گرفت و ساحل عاج نيز آمادگي خود را براي افتتاح سفارت در تهران اعلام كرد. اما سفارتخانه اين كشور در ايران به خاطر ملاحظات اقتصادي و سياسي تاكنون بازگشائي نشده است.


2) روابط فرهنگي

يك مدرسه علميه زير نظر سازمان مدارس و حوزه هاي علميه خارج از كشور و يك كتابخانه از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در آن كشور به صورت پوششي به فعاليت اشتغال دارند.


3) روابط سياسي

با توجه به اينكه تلاشهاي قبلي براي روابط سياسي با اين كشور نتيجه بخش نبوده است،در پي ملاقات مقام عالي وزارت امور خارجه با وزير خارجه ساحل عاج در سازمان ملل مورخ 1373.07.21 اظهار بهبود روابط دو جانبه توسط آن مقام محترم، و اعلام آمادگي وزير خارجه ساحل عاج جهت سفر به جمهوري اسلامي ايران زمينه هاي مثبت توسعه روابط دو جانبه ميسر گشته است. در حال حاضر هر دو كشور همكاريهاي خوبي را با قطعنامه سال گذشته حقوق بشر ايران در مجمع عمومي سازمان ملل رأي منفي داد. در حاليكه رأي اين كشور در سالهاي قبل به قطعنامه هاي بررسي وضعيت حقوق بشر در ايران در مجمع سازمان ملل متحد در همه موارد ممتنع بوده است.

4) روابط اقتصادي

روابط اقتصادي دو كشور عليرغم وجود زمينه هاي بسيار مساعد، همواره در سطح كاملاً پائيني قرار داشته است. در سال 1377 دومين نمايشگاه اختصاصي كالاهاي ايراني در آن كشور برگزار شد و مورد استقبال خوب مردم و مقامات آن كشور قرار گرفت و سومين نمايشگاه نيز در آذر ماه سال 78 برگزار شد. چهارمين نمايشگاه اختصاصي كشورمان نيز اندك زماني قبل از افتتاح رسمي با واقعه كودتا در ساحل عاج مواجه شده و بدون هر گونه دستاوردي به كار خود پايان داد.

سطح نمايندگي ايران در ساحل عاج
در سال 1353 بدنبال سفر آقاي هانري كنان بديه، وزير امور اقتصادي و دارائي وقت ساحل عاج (رئيس جمهور پيشين اين كشور) به تهران، مذاكرات براي ايجاد روابط سياسي آغاز و موافقت دو كشور براي برقراري روابط ديپلماتيك در سال 1354 اعلام شد و با سفر رئيس جمهور متوفي ساحل عاج (فليكس هوفوئه بوآني) به ايران در خرداد ماه 1356 سفارت آن كشور در ايران افتتاح شد.اما بعد از انقلاب اسلامي به دليل ملاحظات سياسي و ارتباط ساحل عاج با رژيم صهيونيستي روابط ديپلماتيك ميان دو كشور به حالت تعليق درآمد.ولي در سال 77 در پي تلاشهاي صورت گرفته سفارت ايران در اين كشور افتتاح شد و آقاي حسين عبدي ابيانه اين سمت را به دست گرفت و در حال حاضر آقاي‌ سيد رضا نوبختي اين سمت را به دست دارد.

نشاني و تلفن نمايندگي ايران در ساحل عاج

تلفن

4 - 22480190 00225

فكس

0022522480195

پايگاه اينترنتي نمايندگي ايران در ساحل عاج
Email  iranemb_abidjan@mfa.gov.ir

سطح نمايندگي ساحل عاج در ايران
ايران در مرداد ماه 1357 اقدام به افتتاح سفارت خود در ابيجان در سطح سفير نمود. اين روابط كه تنها مختص به روابط سياسي بين دو كشور بود تا بعد از انقلاب ادامه پيدا كرد.
بعد از تيرگي روابط بين دو كشور، ساحل عاج نيز سفارت خود را در تهران در آذر ماه سال 1380 بازگشائي نموده آقاي تي اي رچ دسامپسيون را به عنوان سفير مقيم و تام الاختيار ساحل عاج در جمهوري اسلامي ايران معرفي نمود.و هم اكنون آقاي عبداله سيسه اين عنوان را در دست دارند.

سفير ايران در ساحل عاج
سيد رضا نوبختي

نشاني و تلفن نمايندگي ساحل عاج در ايران

تلفن نمايندگي

22404150-22428794

فاكس
22400938

آدرس
ولنجك،‌خ 18، شماره 4


سفارت جمهوری اسلامی ایران در ابیجان

Embassy of the Islamic Republic of Iran, Abidjan, Ivory Coast

Titel of Diplomatic Office ،Embassy

Head of Diplomatic Office ،
Syed Reza Nobakhti

Date of Establishment ،1978

Address ،COCODY ,BOULVARD DE FRANCE ,ENFACE DECAMPUS UNIVERSITE DE COCODY RUE BELIER VILLA NO.1

Address ،Abidjan - Ivory Coast

P.O.Box ،

Country-Area-Code ،00225

Tel. ،22487548-22487546

Fax ،22487547

Consular Section ،

Homepage ،abidjan.mfa.ir

View this article in PDF format Print article
Other articles in this category
ساحل عاج در یک نگاه
جغرافیا
تاریخ
فرهنگ
سیاست
نظامی
روابط با ایران