روابط بین الملل        0  4546 reads

New Page 4

 چالش‌های سیاست خارجی ایران
پس از پیروزی انقلاب و استقرار نظام جمهوری اسلامی، جهت سیاست خارجی کشور کاملاً تغییر یافت.
این تغییر، منطبق بر اهداف و آرمان‌های انقلاب، دستورات و احکام دینی، قانون اساسی و فرمایشات امام راحل(ره) و خواست مردم بود. حمایت از مردم آزادی‌خواه و ستمدیده جهان به ویژه مسلمانان کفر ستیز، مبارزه با استکبار جهانی در چارچوب شعار نه شرقی نه غربی، برقراری رابطه با دولت‌های مظلوم و مسلمان جهان، ارتباط دوستانه با کشورهای همسایه، دفاع از اصول و ارزش‌های انقلاب و تلاش برای صدور انقلاب به‌منظور زمینه‌سازی‌ ظهور حضرت ولی عصر(عج) و برپایی نظام اسلامی در عالم، از جمله اصول اساسی‌ای بود که بر روابط خارجی حاکم شد.
با آنکه اولویت تأمین منافع ملی گهگاه با شیوه اجرای این اصول در تعارض نسبی قرار گرفت اما اصول مذکور حتی‌الامکان رعایت شده است و دولت‌ها تلاش کرده‌‌اند تعادل و موازنه منطقی بین این دو موضوع را برقرار کنند.
شروع جنگ تحمیلی توسط دولت متجاوز عراق در شهریور 59 به ایران، تردیدهایی در پیگیری اجرای بعضی از اصول حاکم بر سیاست خارجی ایجاد کرد. کشورهایی که به‌نظر می‌رسید در آن زمان دوستان خوبی برای جمهوری اسلامی ایران بودند به مرور تبدیل به دشمنان آشکار و پنهان و یا دوست دشمنان ایران شدند (مانند عربستان) و از طرف دیگر بعضی دولت‌ها که دشمن فرض می‌شدند در دشمنی خود چندان جدی دیده نشدند (مانند شوروی سابق) بنابراین تجدیدنظر در نحوه اجرای برخی اصول حاکم بر روابط خارجی ضروری و گریزناپذیر شد.
پس از پایان جنگ و فرا رسیدن دوران سازندگی دسته‌بندی کشورهای دوست و دشمن اندکی تغییر یافت و البته این دسته‌بندی‌ها با درنظر گرفتن 3 اصل عزت، حکمت و مصلحت در روابط خارجی بیش از پیش به منافع ملی نزدیک شد؛ به طوری که برخی از کشورهایی که در دوران جنگ از دشمنان بودند پس از پایان جنگ در ارائه کمک و امکانات برای سازندگی و پیشرفت کشور پیشقدم شدند!(مانند فرانسه).
با به قدرت رسیدن اصلاح‌طلبان در کشور، نحوه نگرش بر اصول اساسی سیاست خارجی دگرگون شد و این دگرگونی با ارائه دکترین رویکرد به سمت تأمین همه‌جانبه منافع ملی و تنش‌زدایی در روابط خارجی آشکار شد. نتایج این تغییر نگرش نیز بهبود و ارتقای سطح روابط با کشورهای اروپایی و باز شدن باب گفت‌وگو و حتی مجادله در داخل کشور پیرامون موضوع برقراری رابطه با آمریکا بود که قبل از آن به عنوان خط قرمز نظام در روابط خارجی محسوب می‌شد.
اگرچه اتخاذ سیاست‌ تنش‌زدایی در روابط خارجی باعث بهبود مراودات با اغلب کشورهای جهان و ارتقای وجهه بین‌المللی کشور و تأمین آسان‌تر منافع ملی در اغلب این ارتباطات شد اما گاهی منجر به عدول از مواضع سرسختانه‌ای شد که از بدو پیروزی انقلاب در پیش گرفته شده بود و این امر برای بسیاری از گروه‌های سیاسی داخل کشور غیرقابل‌قبول تلقی و بهانه‌ای برای حمله به دولت اصلاحات و سیاست خارجی آن شد.
با روی کار آمدن دولت نهم که دولتی اصولگرا و ارزشی نام گرفت، بازگشت به اصول اولیه سیاست خارجی به شکلی کاملاً رادیکال، سختگیرانه و غیر‌منعطف آغازشد که در نتیجه، روابط ایران با کشورهای اروپایی به‌‌سردی گرایید و در عوض باب رابطه با کشورهایی که به لحاظ جغرافیایی و اقتصادی، قرابت چندانی با ایران نداشتند اما به لحاظ مواضع سیاسی، دوست و یا دشمن دشمنان نظام محسوب می‌شدند گشوده شد (مانند ونزوئلا) .
البته این رویکرد نیز تضادهایی را در خود داشته است؛ به عنوان مثال با وجود اصرار کشورهای عربی در حمایت از ادعاهای واهی امارات در رابطه با جزایر سه‌گانه ایرانی و همچنین استفاده از واژه‌های مجعول به جای نام اصیل و تاریخی خلیج‌فارس، دستگاه سیاست خارجی در مقابله با مواضع این کشورها نرمش بسیاری از خود نشان داده که در مواردی ابراز تعجب ناظران و اعتراض شدید مخالفان دولت را در پی داشته است. شرکت رئیس‌جمهوری در نشست شورای همکاری خلیج‌فارس و ارسال نامه ایشان به جورج بوش، رئیس‌جمهوری قبلی آمریکا که به جنگ‌طلبی و ضدیت با ایران شهره بود نیز از جمله این موارد است.
به هر حال اتخاذ هر سیاستی در روابط خارجی پیامدهایی به دنبال دارد که گریزی از آنها نیست و زیرکی دولتمردان حین مدیریت و کنترل این عوارض مشخص می‌شود. این پیامدها می‌تواند اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، امنیتی و حتی نظامی باشد اما شاید امروزه مهمترین موضوع مورد توجه دست‌اندرکاران روابط بین‌الملل در اغلب کشورها، محاسبه تبعات اقتصادی اتخاذ هر سیاستی در روابط خارجی دولت‌هاست زیرا این تبعات، مستقیم یا غیرمستقیم، منافع ملی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
پس از فروپاشی شوروی و پایان جنگ سرد ابتدای دهه 90 میلادی، مؤلفه‌های قدرت از نظامی به اقتصادی تغییر یافتند و پارامتر منافع اقتصادی تبدیل به مهمترین ابزار تنظیم روابط خارجی کشورها با یکدیگر شد به طوری که حتی حمله مستقیم نظامی برای تأمین منافع ابر‌قدرت‌ها جای خود را به تحریم‌های اقتصادی داده که اتفاقاً این تحریم‌ها اغلب مؤثرتر نشان داده‌اند، همچنان که تحریم کره‌شمالی باعث مردد شدن این کشور در پیگیری طرح‌های هسته‌ای خویش شد و در ادامه نیز، عدم‌اجرای تعهدات آمریکا و اروپا در ارائه مشوق‌ها و کمک‌های اقتصادی به این کشور باعث شد کره‌شمالی برنامه‌های هسته‌ای خویش را از سر گیرد.می‌توان گفت هم‌اینک، منافع ملی برای سیاستمداران اغلب کشورها تعبیری غیراز منافع اقتصادی ندارد و درنظر گرفتن این پارامتر، دغدغه اصلی دولت‌ها در گزینش سیاست‌های خارجی و انتخاب کشورهای دوست و دشمن شده است.

دلایل ایجاد تنش در روابط خارجی

حمایت مستقیم و علنی آمریکا از رژیم شاه در آستانه پیروزی انقلاب، نفرت ملت ایران را از دولت آمریکا که به‌ویژه پس از کودتای آمریکایی 28 مرداد 1332 شاه علیه مصدق، سوابق سیاهی در پایمال کردن حقوق مردم و استثمار کشورمان داشت بیشتر کرد.
ادامه ماجراجویی‌های آمریکا در ایران پس از پیروزی انقلاب منجر به کشمکش مستقیم 2کشور و تسخیر سفارت آمریکا در ایران در آبان 58 توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام شد که حمله نظامی بی‌فرجام آمریکا برای آزاد کردن دیپلمات‌های به گروگان گرفته شده را در پی داشت و در نهایت منجر به قطع کامل روابط سیاسی 2کشور شد. مدت کوتاهی پس از پایان ماجرای سفارت آمریکا، دولت عراق تجاوز گسترده‌ای را علیه ایران آغاز کرد که پایان دادن به آن قریب 8سال زمان برد و روابط خارجی ایران را با کشورهای مخالف و موافق این تجاوز تحت تاثیر مستقیم قرار داد و تبعات آن هنوز هم ادامه دارد.
با پایان یافتن جنگ و آغاز دوران سازندگی و پس از آن اصلاحات، بار دیگر سیاست خارجی دچار تجدیدنظر شد و اگرچه اصول کلی آن حفظ شد اما نحوه اجرای اصول در اغلب موارد دگرگون شد. سرانجام با قدرت گرفتن اصولگرایان در دولت و مجلس که دستیابی بی قید و شرط و کامل ایران به انرژی هسته‌ای را به عنوان اولویت اصلی نظام مطرح کردند بار دیگر تحولاتی در تنظیم اصول سیاست خارجی به وقوع پیوست و مواضع کشورها در برابر خواست ایران برای هسته‌ای شدن، ملاک تعیین کشورهای دوست و دشمن شد.

اصول سیاست خارجی و چالش‌های اقتصادی ایستادگی در برابر آمریکا
پس از گذشت 30 سال از توافق دولت وقت آمریکا با دولت موقت ایران برای پایان دادن به گروگان‌گیری کارکنان بزرگ‌ترین و مهمترین سفارتش در خاورمیانه، دولتمردان آمریکا هنوز واقعه‌ای را که به نوعی منجر به تحقیر بزرگ‌ترین ابر قدرت جهان شد از خاطر خود پاک نکرده‌اند و همواره تلاش کرده‌اند آن را به شیوه‌های ممکن تلافی کنند. متقابلاً در ایران نیز شعار مرگ بر آمریکا نماد سیاست خارجی کشور شده و البته پیگیری سیاست مبارزه با مالک بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا ناگزیر برخی تبعات اقتصادی را برای کشور در پی داشت.
نخستین پیامد این جدال، بلوکه شدن اموال و دارایی‌های دولت ایران در آمریکا از سال 58 تاکنون بوده است. آمریکایی بودن تسلیحات و تجهیزات نظامی ایران مشکل دیگری بود که در زمان جنگ باعث شد هزینه تأمین لوازم یدکی و مهمات از طریق واسطه‌ها، بیش از قیمت اصلی آنها باشد. در تهیه تجهیزات، لوازم غیرنظامی و مواداولیه ساخت آمریکا که ضروری و مورد نیاز کشور بود نیز همین شیوه متداول شد. پس از مدتی کارخانه‌هایی که مواداولیه و کالای واسطه‌ای مورد نیاز خود را از آمریکا تأمین می‌کردند مجبور به تعطیل یا تغییر خط تولید خود شدند.
در مواردی نیز استفاده از محصولات پیشرفته مانند هواپیماهای آمریکایی به‌صورت کوتاه یا بلندمدت متوقف شد. در ادامه، سرمایه‌گذاری صنایع آمریکا در ایران که قبل از انقلاب به‌صورت محدود آغاز شده بود متوقف شد. آمریکا انحصار تولید برخی محصولات مخابراتی و الکترونیکی و رایانه‌ای حساس را نیز در دست داشت که مکرراً مشکلاتی را برای کشور به‌وجود می‌آورد و البته این مشکلات باعث گشوده شدن راه کشور به‌سوی خودکفایی و اکتشاف و اختراع شد.
با شروع دوران ریاست جمهوری بوش در آمریکا و تشدید اقدامات وی علیه ایران به بهانه مبارزه با تروریسم و جلوگیری از دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای، دور جدیدی از تحریم‌های بین‌المللی بر ضد‌ایران با هدایت و حمایت آمریکا آغاز شد که تهیه کالاهای مورد نیاز در صنایع خاص و همچنین مبادلات تجاری کشور را تحت تاثیر قرار داد و هزینه‌های محاسبه نشده فراوانی را به اقتصاد کشور تحمیل کرد. یادآوری می‌شود از آغاز تا پایان جنگ تحمیلی صدام علیه ایران، آمریکا به‌صورت آشکار و پنهان کمک‌های فراوانی به رژیم عراق کرد که در توانمند کردن آن رژیم و ادامه جنگ تاثیر بسزایی داشت.
با توجه به آسیب‌پذیر بودن آمریکا به‌علت حضور نظامی در عراق و حمایت ایران از خواست مردم عراق برای خروج سریع اشغالگران از آن کشور و همچنین پیشرفت روزافزون ایران در صنایع هسته‌ای، دولتمردان آمریکا طی ماه‌های گذشته تلاش مضاعفی را برای تصویب مرحله چهارم تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل در پیش گرفته و تلاش کردند با وارد آوردن فشار اقتصادی بر ایران، سران نظام را از ادامه مخالفت با سیاست‌های منطقه‌ای و جهانی آمریکا بازدارند تا در نهایت ایران خواسته‌های غرب را که از طریق سازمان ملل و آژانس هسته‌ای طرح می‌شود اجابت کند. اما همچنان که قبلاً گفته شد اصولی بودن سیاست ایستادگی ایران در برابر آمریکا، تاکنون این‌گونه اقدامات را بی‌نتیجه گذاشته است.
با انتخاب اوباما از حزب دموکرات به ریاست جمهوری آمریکا که با شعار تغییر و تجدیدنظر در روابط خارجی و کاهش تنفر جهانی از آمریکا به قدرت رسید، در آینده نزدیک احتمال ترمیم بخشی از روابط اقتصادی دو کشور و کاهش تنش‌ها وجود دارد؛ هرچند که در کوتاه مدت امیدی به بهبود و یا ازسرگیری روابط سیاسی مستقیم وجود ندارد و تاکنون پاسخگو به نامه رئیس جمهوری ایران توسط رئیس جمهوری آمریکا در دستور کار دستگاه دیپلماسی آمریکا قرار نگرفته است. به‌نظر می‌رسد اکنون مقامات مسئول ایرانی نیز بی‌میل به دریافت پاسخ مساعد به این نامه نیستند.

مبارزه با رژیم صهیونیستی
رژیم صهیونیستی به عنوان یک حکومت غاصب و جنایتکار همواره در جمهوری اسلامی مورد انزجار عمومی بوده است. اگر در مورد آمریکا کور سویی از امید برای بهبود روابط دو کشور وجود دارد اما در مورد رژیم صهیونیستی هرگز چشم‌انداز دور و نزدیکی در اصول سیاست خارجی برای برقراری رابطه با این دولت اشغالگر دیده نشده است تا جایی‌که اظهارات سال گذشته یکی از معاونین رئیس جمهوری در رابطه با امکان نزدیک شدن مردم رژیم صهیونیستی و ایران به یکدیگر، موجب برانگیخته شدن خشم مردم و عتاب بزرگان نظام شد. ایران از بهمن 57 تاکنون هیچ‌گونه رابطه‌ای با رژیم صهیونیستی نداشته است و در بعد اقتصادی نیز اگرچه ممکن است کالاهای ایرانی به ندرت در رژیم صهیونیستی خرید و فروش شود اما تجارت محصولات رژیم صهیونیستی در ایران علاوه بر ممنوعیت قانونی حرمت شرعی دارد و بنابراین به‌فرض وارد شدن هم، هیچ خریداری نخواهد داشت.
می‌توان گفت تبعات مواضع و سیاست‌های ضد‌رژیم صهیونیستیی دولت ایران محدود به فشارهایی است که این کشور به شرکای تجاری مهم ایران برای قطع روابطشان وارد می‌کند که اغلب نیز نتیجه بخش نیست؛ مانند درخواست‌های مکرر از روسیه برای قطع هر نوع همکاری با ایران که اخیراً با تهدید حمله به تأسیسات اتمی ایران همراه شده اما هیچگاه با پاسخ مثبت روسیه مواجه نشده است. البته چندی پیش اعلام مواضع علنی رئیس جمهوری در رابطه با لزوم نابودی کامل رژیم صهیونیستی و تأکید بر افسانه بودن هولوکاست باعث جدی‌تر شدن کشورهای حامی رژیم صهیونیستی در اجرای قطعنامه‌های سازمان ملل علیه ایران شد که از این منظر ممکن است هزینه‌های مضاعفی به کشور تحمیل شده باشد.
کمک‌های انسان دوستانه ایران به مردم و دولت کشورهای سوریه، لبنان و فلسطین اشغالی را هم می‌توان جزو هزینه‌های مبارزه با رژیم صهیونیستی منظور کرد. لازم به ذکر است که تشدید مبارزه لفظی با رژیم صهیونیستی به‌صورت ابراز مواضع تند در سخنرانی‌های داخلی و خارجی، جزو اصول سیاست خارجی دولت نهم قرار گرفته است.

حمایت از کشورهای مسلمان و ستمدیده جهان
از بدو تأسیس جمهوری اسلامی تمامی کشورهای آزادی‌خواه، مظلوم و مسلمان جهان مورد حمایت ایران قرار گرفته‌اند؛ خواه مردم کشوری در مبارزه با یک دولت زورگو به دنبال کسب آزادی باشند (مانند مردم اریتره) یا اینکه یک دولت راه مبارزه با دولت اشغالگر یا استعمارگر دیگری را در پیش گرفته باشد (مانند افغانستان، بوسنی و کوبا). این‌گونه حمایت‌ها معمولاً محدود به موضع‌گیری و شعار نبوده بلکه با کمک‌های مالی مردم و دولت همراه بوده است و بعضاً بودجه‌ای نیز برای آن در نظر گرفته شده است مانند کمک مالی به دولت سوریه که هرساله به‌صورت کمک بلاعوض یا وام انجام گرفته است. به تازگی تغییراتی در شیوه اهدای این کمک‌ها داده شده است و سعی می‌شود کمک‌ها به‌صورت ارائه خدمات فنی و احداث کارخانه‌ها و ایجاد صنایع باشد (مانند افتتاح کارخانه خودروسازی در سوریه و سنگال) که احتمالاً هدف از این کار ایجاد امکان بهره‌مندی اقتصاد هر دو کشور از این کمک‌ها و منافع آن است.
به هر نحو این سیاست‌ها برای کشور هزینه‌هایی در بر دارد که به‌منظور نیل به اهداف و آرمان‌های نظام و حفظ موقعیت ایران در بین کشورهای مستضعف و مسلمان صورت می‌گیرد؛ هرچند دیده شده در مواقع حساسی که کشورمان به حمایت و رأی موافق دیگر کشورها در مجامع بین‌المللی نیاز داشته است برخی از این کشورها به خاطر ترس از قدرت‌های بزرگ و یا حفظ منافع ملی خویش در سطوح بالاتر از ارتباط با ایران، حمایت خویش را از ایران دریغ کرده‌اند و حتی بر ضد‌ایران نیز موضع گرفته یا رأی داده‌اند (مانند لیبی و حتی سوریه).کاملاً مشهود است که این سیاست نیز در دولت نهم با جدیت بیشتری دنبال شده است.

روابط حسنه با کشورهای همسایه
با آغاز جنگ تحمیلی مشخص شد که تقریباً تمامی کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس حامی عراق هستند و امید دارند که با پایان یافتن جنگ به نفع عراق، آنها نیز به لحاظ سیاسی و اقتصادی بهره‌مند شوند. اما این‌گونه نشد و پس از پایان جنگ با ایران، صدام عازم کویت شد تا پس از تسخیر 24‌ساعته، آن را استان نوزدهم خود اعلام کند! این اتفاق که قبلاً توسط حضرت امام (ره) پیش‌بینی شده بود دولتمردان عرب منطقه را متوجه اشتباه تاریخی فاحش و نابخشودنی خود کرد. در آن هنگام ایران به انتقام‌جویی و تلافی روی نیاورد و برعکس با اعتقاد و التزام به رعایت حسن همجواری، سعی در برقراری روابط در سطح مطلوب با همسایگانش در خلیج‌فارس و پناه دادن به مردم جنگ‌زده و آواره کویت کرد.
در این میان برخی کشورها مانند امارات با سوءاستفاده از حسن نیت و بزرگ منشی جمهوری اسلامی، در فرصت به دست آمده پس از جنگ عراق با ایران و کویت، ضمن طرح ادعاهای واهی در رابطه با جزایر سه‌گانه ایران در خلیج‌فارس اقدام به جذب سرمایه‌های ایرانیان داخل و خارج کشور کردند و البته سوء تدبیر دولت‌های وقت در ایران نیز در پیش آمدن این وضعیت بی‌تاثیر نبوده است.
کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس نیز (که به‌نظر بعضی از آگاهان سیاسی پس از یک توافق پنهان، برای حمایت از عراق متجاوز تشکیل شد) بارها در بیانیه‌ پایانی نشست‌های خود با نادیده‌گرفتن و فراموش کردن لطف و احسان ایرانیان به‌خود، در طول تاریخ، از ادعاهای امارات حمایت کرده و حتی پا را از این نیز فراتر گذاشته و با حمایت موذیانه سایر کشورهای عربی و بعضی کشورهای غربی، تلاش‌های فراوانی را برای تغییر نام تاریخی و ریشه دار خلیج‌فارس به یک نام بی اعتبار، جعلی و موهوم به کار برده‌اند. طبیعی است که اتخاذ سیاست ارتباط با کشورهای همسایه به هر قیمت ممکن باعث شده در این روابط هزینه‌های فراوانی به‌دلیل نادیده گرفتن اصل تأمین منافع ملی به کشور تحمیل شود.
اخیراً گستاخی دول عربی حاشیه خلیج‌فارس به حدی رسیده که در یکی از نشست‌های این کشورها که با دعوت و حضور رئیس جمهوری کشورمان برگزار شد سخنرانان ضمن به کار بردن واژه‌ای مجعول به جای نام بین‌المللی و رسمی خلیج‌فارس، از ادعاهای مالکیتی امارات بر جزایر ایرانی نیز حمایت کردند. به‌نظر می‌رسد چنانچه برخورد جدی با این اقدامات سریعاً در دستور کار سیاست خارجی کشور قرار نگیرد هزینه‌های آن در آینده برای دستگاه دیپلماسی به‌صورت تصاعدی افزایش خواهد یافت و کشورهای یادشده را در ادعاهای خود جدی‌تر و جری‌تر خواهد کرد.
از طرف دیگر در سال‌های گذشته میلیاردها دلار سرمایه توسط ایرانیان مقیم کشورهای عربی به‌ویژه امارات از ایران خارج و وارد این کشورها شده است مضافاً اینکه سالانه میلیاردها دلار کالاهای وارداتی نیز از بنادر این کشورها به سمت ایران بارگیری می‌شود که هر دوی این جریانات برای اقتصاد کشور نشت محسوب می‌شود. سفر گردشگران ایرانی به دوبی و برداشت یک‌طرفه قطر از میادین گازی مشترک با ایران را باید به موارد فوق اضافه کرد و جالب آنکه عربستان نیز از محل ورود ده‌ها هزار حجاج ایرانی به کشورش سالانه منافع فراوانی می‌برد.
در سوی دیگر، ترکیه و سوریه قرار دارند که بخشی از توسعه اقتصادی کشورشان را مدیون ورود هزاران گردشگر و زائر ایرانی در هر سال به این کشورها هستند بدون آنکه این امر، منفعت متقابل و مشابهی برای ایران در بر داشته باشد و البته برخورد و پذیرایی درخور و مناسبی نیز توسط میزبانان، از مهمانان ایرانی به عمل نیامده است. قطعاً در این رابطه نیز کوتاهی دولتمردان کشورمان چه به لحاظ عدم‌بررسی علل یک‌سویه بودن این روابط به‌رغم جاذبه‌های گردشگری ایران و چه به لحاظ بی‌توجهی به دلایل سفر این تعداد گردشگر ایرانی که آمار آن همه ساله رشد یافته و خروج بی بازگشت ارز از کشور را در پی داشته است قابل اغماض نیست.

 نشاني نمايندگي هاي جمهوري اسلامي ايران در خارج از کشور

 

                                                                                                   
AFGHANISTAN (Kabul)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Kabul, Afghanistan

سفارت جمهوری اسلامی ایران -کابل

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment


Address


Address
Kabul -Afghanistan

P.O.Box


Country-Area-Code
00873

Tel.
17 - 24700 / 26750

Fax


Consular Section


Homepage
kabul.mfa.ir

E-mailAFGHANISTAN (KANDAHAR)
Consulate General of Islamic Republic Iran, KANDAHAR - AFCHANISTAN
سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران - قندهار

|
Titel of Diplomatic Office
CONSULATE GENERAL

Head of Diplomatic Office
CONSULATE GENERAL

Date of Establishment


Address
district no.6,dand chowke, kandahar- herat main road, kandahar, afghanistan

P.O.Box


Country-Area-Code
0093-30

Tel.
2001952-2002117

Fax
099311316

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
kandahar.mfa.ir

E-mailAFGHANISTAN (HARAT)
Consulate General of Islamic Republic Iran, HARAT - AFCHANISTAN

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران – هرات

Titel of Diplomatic Office
CONSULATE GENERAL

Head of Diplomatic Office
CONSUL GENERAL

Date of Establishment
1985

Address
Afghanestan- harat- jade ali ben movafagh (VELAYAT)

P.O.Box


Country-Area-Code
0093-40

Tel.
220013-225821-225820

Fax
227990

Emergency-Tel


Consular Section
220013-225821-225820

Homepage
Herat.mfa.ir

E-mailAFGHANISTAN (MAZARSHARIF)
Consulate General of Islamic Republic Iran, MAZARSHARIF - AFCHANISTAN

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران – مزار شریف

Titel of Diplomatic Office
CONSULATE GENERAL

Head of Diplomatic Office
CONSUL GENERAL

Date of Establishment


Address
mazarsharif- jade shadian- khiaban mohammad sedigh

P.O.Box


Country-Area-Code
0093-24

Tel.
0099324388

Fax


Emergency-Tel


Consular Section
00993799401755

Homepage
mazarisharif.mfa.ir

E-mailREPUBLIC OF ALBANIA ( TIRANA)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Tirana, Albania
سفارت جمهوری اسلامی ایران – تیرانا

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment


Address
VILLA NO.21-23 SKENDERBEG ST.

Address
TIRANA-ALBANIA

P.O.Box
2909

Country-Area-Code
00355

Tel.
042 - 27698 / 27869

Fax
042 - 30409

Consular Section


Homepage
tirana.mfa.ir

E-mailREPUBLIC OF ARGENTINA (Buenos Aires)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Buenos Aires, Argentina
سفارت جمهوری اسلامی ایران –بوینس آیرس

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1938

Address
AV FIGUEROA ALCORTA 3229

Address
1425 BUENOS AIRES-ARGENTINA

P.O.Box
396

Country-Area-Code
0054

Tel.
01 - 8024821 / 8021470

Fax
01 - 8054409

Homepage
buenosaires.mfa.ir


REPUBLIC OF ARMENIA ( YEREVAN)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Yerevan, Armenia
سفارت جمهوری اسلامی ایران - ایروان

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1991

Address
No. 1 , Budagheyan St., Komitas Ave, 375014

Address
Yerevan Armenia

P.O.Box


Country-Area-Code


Tel.
01 - 234982 - 234983- 280457 - 232952 - 232920

Fax
01 - 230052

Consular Section
Tel.
01 - 234900

Homepage
yerevan.mfa.ir

E-mail
info@iranembassy.am" style="text-decoration
none"> info@iranembassy.am


AUSTRALIA ( CANBERRA)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Canberra, Australia
سفارت جمهوری اسلامی ایران -کانبرا

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1952

Address
25 COLOGOA ST.O'MALLEY ACT

Address
2606 CANBERRA AUSTRALIA

P.O.Box
3219

Country-Area-Code
00612

Tel.
- 62902168-62902427

Fax
- 62902431

Emergency-Tel
RES. 62952676

Consular Section
TEL
62902423-62902421- FAX62902825

Homepage
canberra.mfa.ir

iranembassycanberra@amil.com" style="text-decoration
none"> E-mail
iranembassycanberra@amil.comREPUBLIC OF AUSTRIA ( VIENNA)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Vienna, Austria
سفارت جمهوری اسلامی ایران – وین


Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1883

Address
JAURES GASSE 9-1030

Address
VIENNA AUSTRIA

P.O.Box


Country-Area-Code
00431

Tel.
222 - 7137537-7122650-7126512-7122657-7122658

Fax
222 -7135733

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
vienna.mfa.ir

E-mail
iran embassy@chello.at" style="text-decoration
none"> embassy@chello.atTHE AZERBAIJAN REPUBLIC ( BAKU )
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Baku, Azerbaijan

سفارت جمهوری اسلامی ایران - باکو

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1991

Address
370001 BONIAD SARDAROV ST.NO.4

Address
BAKU AZERBAIJAN

P.O.Box
370001

Country-Area-Code


Tel.
000 - 926143-928006-55902540-926131

Fax
000 - 980733

Emergency-Tel
921964

Consular Section


Homepage
baku.mfa.ir

IRANEMBA@AZERIAN.COM" style="text-decoration
none"> E-mail
IRANEMBA@AZERIAN.COMConsulate General of Islamic Republic Iran, Nakhjavan, Azarbaijan
Consulate General of the Islamic Republic of Iran, Nakhchivan, Azerbaijan

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران -نخجوان

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1991

Address


Address
Nakhjavan AZERBAIJAN

P.O.Box


Country-Area-Code


Tel.
000 -

Fax
000 -

Emergency-Tel
921964

Consular Section


Homepage
Nakhchivan.mfa.ir

E-mail


KINGDOM OF BAHRAIN ( MANAMA)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Manama, Bahrain
سفارت جمهوری اسلامی ایران – منامه


Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1971

Address
ENT.1034-VILLA NO.1&2 ROAD 3221 AREA 332 MAHOOZ

Address
MANAMA-STATE OF BAHRAIN

P.O.Box
26365

Country-Area-Code
00973

Tel.
722400-722660-9622880

Fax
722101

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
bahrain.mfa.ir

E-mail
REPUBLIC OF BANGLADESH ( DHAKA)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Dhaka, Bangladesh
سفارت جمهوری اسلامی ایران - داکا

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1974

Address
HOUSE NO.7 ,ROAD NO.6 BARIDHARA

Address
DHAKA ,BANGLADESH

P.O.Box


Country-Area-Code
0088

Tel.
02 -885848-885896-606417-603948

Fax
02 - 888780

Emergency-Tel
MOB.O17513908

Consular Section


Homepage
dhaka.mfa.ir

E-mail
KINGDOM OF BELGIUM ( BRUSSELS)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Brussels, Belgium
سفارت جمهوری اسلامی ایران -بلژیک


Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1988

Address
415 ,AVE ,DE TERVUREN

Address
1150 BRUXELLES -BELGIQUE

P.O.Box
34

Country-Area-Code
0032

Tel.
02 - 7623745-7623799-7623771

Fax
02 - 7623915

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
brussels.mfa.ir

E-mail
EIRI.BXL@SKYNNET.BE

REPUBLIC OF BOSNIA AND HERZEGOVINA ( SARAJEVO)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Sarajevo, Bosnia and Herzegovina

سفارت جمهوری اسلامی ایران – سارایوو

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1993

Address
OBALA MAKA DIZDARA 6

Address
71000 SARAJEVO BOSNIA AND HERZEGOVINA

P.O.Box


Country-Area-Code
00387

Tel.
071 - 650210-650214

Fax
071 - 663910

Emergency-Tel


Consular Section
653857

Homepage
sarajevo.mfa.ir

E-mail
iries2@bih.net.ba

REPUBLIC OF BRAZIL ( BRASILIA)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Brasilia, Brazil

سفارت جمهوری اسلامی ایران – برازیلیا

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1943

Address
SES AVE.DAS NACOES LOTE 31

Address
70-421-900 BRASILIA DF

P.O.Box


Country-Area-Code
0061

Tel.
055 -2425915-2425124-2425733

Fax
055 - 2449640

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
brasilia.mfa.ir

E-mail


REPUBLIC OF BULGARIA ( SOFIA)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Sofia, Bulgaria

سفارت جمهوری اسلامی ایران – صوفیا

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1952

Address
77 ,BLVD.VASSIL-LEVSLI

Address
SOFIA BULGARIA

P.O.Box


Country-Area-Code
00359

Tel.
02 - 9876173-874503-98788546

Fax
02 - 9802260

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
sofia.mfa.ir

E-mail


C----------------------------------------

CANADA ( OTTAWA)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Ottawa, Canada
سفارت جمهوری اسلامی ایران - اتاوا

Titel of Diplomatic Office
Embassy


Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1955

Address
245 METCALFE ST.

Address
OTTAWA ONTARIO.K2P 2K2 CANADA

P.O.Box


Country-Area-Code
001

Tel.
613 - 2354726-2334726

Fax
613 - 2335712

Emergency-Tel


Consular Section
2334726

Homepage
ottawa.mfa.ir

E-mail


PEOPLES REPUBLIC OF CHINA ( BEIJING)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Beijing, China

سفارت جمهوری اسلامی ایران - پکن


Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1971

Address
SAN LI TUN DON LUI JIE ,NO.13

Address
BEIJING P.R OF CHINA

P.O.Box


Country-Area-Code
0086

Tel.
010 - 6532487-6532204-65321881-65322029

Fax
010 - 65321403

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
beijing.mfa.ir

E-mail
IRAN-EMB@POP.NETCHINA.COM.CN

REPUBLIC OF CHINA ( SHANGHAI)
Consulate General of the Islamic Republic of Iran, Shanghai, P.R. of China
سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران – شانگهای


Titel of Diplomatic Office
Consulat

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment


Address
17 ,Fuxing Xi Rd.

Address
200031 Shanghai / P.R. of China

P.O.Box


Country-Area-Code
0086

Tel.
021 - 64332997 or 64332998

Fax
021 -64336826

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
shanghai.mfa.ir

E-mail
REPUBLIC OF COLOMBIA ( BOGOTA)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Bogota, Colombia
سفارت جمهوری اسلامی ایران – بوگوتا


Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1984

Address
CALLE 96 NO.11A-16/20

Address
BOGOTA-COLOMBIA

P.O.Box
93854

Country-Area-Code
0057

Tel.
01 -6103064-6102204

Fax
01 -6102556

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
bogota.mfa.ir

E-mail
EMBAJADAIRAN@ANDINET.COM.CO

REPUBLIC OF IVORY COAST ( ABIDJAN)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Abidjan, Ivory Coast

سفارت جمهوری اسلامی ایران - ابیجان
 

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1978

Address
COCODY ,BOULVARD DE FRANCE ,ENFACE DECAMPUS UNIVERSITE DE COCODY RUE BELIER VILLA NO.1

Address
Abidjan - Ivory Coast

P.O.Box


Country-Area-Code
00225

Tel.
22487548-22487546

Fax
22487547

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
abidjan.mfa.ir

E-mail


REPUBLIC OF CROATIA ( ZAGREB)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Zagreb, Croatia

سفارت جمهوری اسلامی ایران - زاگرب

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1993

Address
PANTOVACAK 125 C

Address
10000 CORVATIA.ZAGREB

P.O.Box


Country-Area-Code
00385

Tel.
01 - 4578983-4578984-4578981-4578980

Fax
01 - 4578987

Emergency-Tel
4578981

Consular Section
21742

Homepage
zagreb.mfa.ir

E-mail


REPUBLIC OF CYPRUS ( NICOSIA)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Nicosia, Cyprus

سفارت جمهوری اسلامی ایران - نیکوزیا
 

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1988

Address
8 ,ELIAS PAPAKYRIAKO STR.ACOPOLIS

Address
NICOSIA CYPRUS

P.O.Box
8145

Country-Area-Code
0035

Tel.
072 - 314459-315896

Fax
072 -315446

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
nicosia.mfa.ir

E-mail
IRAN EMB@CYTANET.COM.CY   

THE CZECH REPUBLIC ( PRAGUE)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Prague, Czech

سفارت جمهوری اسلامی ایران – پراگ

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1946

Address
NA ZATOYCE 18

Address
16000 PRAGUE 6 - Czech

P.O.Box


Country-Area-Code
0042

Tel.
02 - 20570454-20570455

Fax
02 - 33380255

Emergency-Tel


Consular Section
20570455

Homepage
prague.mfa.ir

E-mail


D----------------------------------------

KINGDOM OF DENMARK ( COPENHAGEN)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Copenhagen, Denmark

سفارت جمهوری اسلامی ایران – کپنهاگ

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1959

Address
ENGSKIFTEVEJ 6

Address
2100 KOBENHAV-Denmark

P.O.Box


Country-Area-Code
0045

Tel.
39160071

Fax
39160075

Emergency-Tel
39160080

Consular Section
3916007-3

Homepage
copenhagen.mfa.ir

E-mail
IRAN_EMB@POST12.TELE.DK

E----------------------------------------

IRAN'S INTERESTS SECTION HEAD OF THE IIS ( CAIRO)
Interests Section office of the Islamic Republic of Iran, Cairo, Egypt

دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران – قاهره

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1921

Address
12 RIFAA ST.DOKKI-GIZA

Address
Cairo Egypt

P.O.Box


Country-Area-Code
0020

Tel.
02 -3486492-3496820

Fax
02 -3496821

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
cairo.mfa.ir

E-mail
IRAN@INFINITY.COM.EG

UNITED KINGDOM ( LONDON)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, London, United Kingdom of Great Britain

سفارت جمهوری اسلامی ایران – لندن

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1851

Address
16 ,PRINCES GATE

Address
LONDON S.W.7 ENGLAND

P.O.Box


Country-Area-Code
0044 207

Tel.
000 - 2253000-2254000

Fax
000 - 5894440

Emergency-Tel


Consular Section
9375225

Homepage
london.mfa.ir

E-mail
info@iran-embassy.org.uk

REPUBLIC OF ETHIOPIA ( ADISS ABABA)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Addis Ababa, Ethiopia

سفارت جمهوری اسلامی ایران –آدیس آبابا

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1962

Address
JIMMA ROAD OLD AIRPORT AREA HOUSE NO.317/18

Address
ADISS ABABA ETHIOPIA

P.O.Box
1144

Country-Area-Code
00251

Tel.
01 -710037-710026-710369-204244

Fax
01 - 712299

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
addisababa.mfa.ir

E-mail


F----------------------------------------

REPUBLIC OF FINLAND ( HELSINKI)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Helsinki, Finland

سفارت جمهوری اسلامی ایران- هلسینکی

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1983

Address
BERTEL JUNGINTIE 4

Address
00570 HELSINKI FINLAND

P.O.Box


Country-Area-Code
00358

Tel.
09 - 6847133-6847815

Fax
09 - 6849412

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
helsinki.mfa.ir

E-mail
EMBASSY@KOLUMBUS.FI

REPUBLIC OF FRANCE ( PARIS)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Paris, France

سفارت جمهوری اسلامی ایران -پاریس

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1856

Address
4 ,AVE.D'IENA (DEP.CONSULARE)RUE FRESNEL

Address
75016 PARIS France

P.O.Box


Country-Area-Code
0033

Tel.
01 - 40697900

Fax
01 - 40700157

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
paris.mfa.ir

E-mail
info@amb-iran.fr

G----------------------------------------

REPUBLIC OF GEORGIA ( TBILISI)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Tbilisi, Georgia

سفارت جمهوری اسلامی ایران –تفلیس

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1991

Address
16 ,ZOWRETI ST.

Address
380060 ,TBILISI ,GEORGIA

P.O.Box


Country-Area-Code
0099

Tel.
0532 - 5322913656-5322913660-61

Fax
00995322913628

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
tbilisi.mfa.ir

E-mail
IRANEMB@geo.net.geFEDERAL REPUBLIC OF GERMANY ( BERLIN)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Berlin, Germany

سفارت جمهوری اسلامی ایران -پاریس

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1884

Address
PODBIELSKIALLEE 67

Address
14195 BERLIN-Germany

P.O.Box
10439

Country-Area-Code
0049

Tel.
030 - 843530

Fax
030 - 84353535

Emergency-Tel
84191887

Consular Section
84191835

Homepage
berlin.mfa.ir

E-mail
iran.botschaft@t-online.de

FEDERAL REPUBLIC OF GERMANY ( FRANKFURT)
Consulate General of the Islamic Republic of Iran, Frankfurt, Germany

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران – فرانکفورت

Titel of Diplomatic Office
CONSULATE GENERAL

Head of Diplomatic Office
CONSUL GENERAL

Date of Establishment
1985

Address
EICHENDORFF SR.54

Address
60320 FRANKFURT-GERMANY

P.O.Box


Country-Area-Code
0049

Tel.
069 - 5600070-5600730

Fax
069 - 56000713

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
frankfurt.mfa.ir

E-mail


FEDERAL REPUBLIC OF GERMANY ( Hamburg)
Consulate General of the Islamic Republic of Iran, Hamburg, Germany

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران –هامبورگ

Titel of Diplomatic Office
CONSULATE GENERAL

Head of Diplomatic Office
CONSUL GENERAL

Date of Establishment
1944

Address
BEBEHLALLEE 18

Address
22299 HAMBURG GERMANY

P.O.Box


Country-Area-Code
0049

Tel.
040 - 5144060-51440645

Fax
040 - 5113511

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
hamburg.mfa.ir

E-mail


REPUBLIC OF GHANA ( ACCRA)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Accra, Ghana
سفارت جمهوری اسلامی ایران – اکرا


Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1982

Address
NO.12 ARKUSAH ST.AIRPORT RESIDENTIAL AREA

Address
ACCRA NORTH GHANA

P.O.Box
12673

Country-Area-Code
00233

Tel.
021 - 777043-774474-760521-760522

Fax
021 - 777043

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
accra.mfa.ir

E-mail


REPUBLIC OF GREECE ( ATHENS)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Athens, Greece

سفارت جمهوری اسلامی ایران- آتن

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1960

Address
16 STRATIGOU KALARI ST.PALEO PSYCHICO

Address
ATHENS 15452 GREECE

P.O.Box
15452

Country-Area-Code
0030

Tel.
01 - 6741706-674436-6471783

Fax
01 - 6477945

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
athens.mfa.ir

E-mail
IREMBATN@COMPULIK.GR

REPUBLIC OF GUINEA ( CONAKRY)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Conakry, Guinea

سفارت جمهوری اسلامی ایران – کوناکری

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1993

Address
DONKA-CITE NINISTERIELLE

Address
B.P
310-CONAKRY-R.GUINEE

P.O.Box


Country-Area-Code
0022 4 11

Tel.
000 - 220186-220197

Fax
000 - 465638

Emergency-Tel
001212

Consular Section
465638

Homepage
conakry.mfa.ir

E-mail


H----------------------------------------

REPUBLIC OF HUNGRY ( BUDAPEST)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Budapest, Hungry

سفارت جمهوری اسلامی ایران - بوداپست

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1969

Address
GABOR ARON 43

Address
BUDAPEST II HUNGRY

P.O.Box
1372

Country-Area-Code
0036

Tel.
01 - 3269209-3269210

Fax
01 - 3268100

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
budapest.mfa.ir

E-mail
EMBIRAN@NEXTRA.HU

I----------------------------------------

REPUBLIC OF INDIA ( NEW DELHI)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, New Delhi, India

سفارت جمهوری اسلامی ایران –دهلی نو

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1947

Address
5 ,BARAKHAMBA ROAD

Address
NEW DELHI 110001 INDIA

P.O.Box


Country-Area-Code
0091

Tel.
011 - 3329600-3329601-3320491

Fax
011 - 3325493

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
newdelhi.mfa.ir

E-mail
IRANEMIN@VSNL.COM

REPUBLIC OF INDIA ( BOMBAY)
Consulate General of the Islamic Republic of Iran, Mumbai, India

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران – بمبئی

Titel of Diplomatic Office
General Consul

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1856

Address
SWAPNALOK ,1 FLOOR 47 LAXMIBAI JAGMOHANDAS ROAD

Address
BOMBAY 400026 INDIA

P.O.Box


Country-Area-Code
0091

Tel.
022 - 3630073-3634102-3631029

Fax
022 - 3637002

Emergency-Tel


Consular Section
3613886

Homepage
mumbai.mfa.ir

E-mail
IRANCONS@VSNL.COM

REPUBLIC OF INDIA ( HYDARABAD)
Consulate General of the Islamic Republic of Iran, Hyderabad, India

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران – حیدرآباد

Titel of Diplomatic Office
General Consul

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1970

Address
8-2-502/1 BANJARA HILLS ,ROAD NO .7

Address
HUDERABAD 500034 ( A.P.INDIA)

P.O.Box


Country-Area-Code
0091

Tel.
040 - 3350728-3352722

Fax
040 - 3355061

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
hyderabad.mfa.ir

E-mail


REPUBLIC OF INDONESIA ( JAKARTA)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Jakarta, Indonesia
سفارت جمهوری اسلامی ایران - جاکارتا


Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1951

Address
110 JL.HOS-COKROAMINOTO ,MENTENG

Address
JAKARTA PUSAT 10310 INDONESIA

P.O.Box


Country-Area-Code
0062

Tel.
021 - 331378-331391-334637-330623

Fax
021 - 3107860

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
jakarta.mfa.ir

E-mail
irembjakt@indo.or.id

REPUBLIC OF IRLAND ( DUBLIN)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Dublin, Ireland

سفارت جمهوری اسلامی ایران – دوبلین

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1983

Address
72 ,MOUNT MERRION AVE.BLACKROCK ,CO.

Address
DUBLIN IRELAND

P.O.Box


Country-Area-Code
00353

Tel.
01 - 1885881-2880252-2882967-08858052

Fax
01 - 2834246

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
dublin.mfa.ir

E-mail
IRANEMBASSY@INDIGO.IE

REPUBLIC OF IRAQ ( BAGHDAD)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Baghdad, Iraq

سفارت جمهوری اسلامی ایران – بغداد

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1929

Address
SSAALEHHIYEH-KARAADEH MARYAM

Address
BAGHDAD IRAQ

P.O.Box
39095

Country-Area-Code
0096

Tel.
041 - 8842633-8852297

Fax
041 - 5375636

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
baghdad.mfa.ir

E-mail


REPUBLIC OF ITALY ( ROME)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Rome, Italy

سفارت جمهوری اسلامی ایران - رم

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1896

Address
VIA NOMENTANA 361

Address
00162 ROME ITALY

P.O.Box


Country-Area-Code
0039

Tel.
06 - 86328485-86328486-86328487

Fax
06 - 86328492

Emergency-Tel


Consular Section
86214478-86214479-8214480

Homepage
rome.mfa.ir

E-mail


REPUBLIC OF ITALY ( MILAN)
Consulate General of the Islamic Republic of Iran, Milan, Italy

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران -میلان

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1959

Address
PIAZZA DIAZ ,NO.6

Address
20123 MILAN ITALY

P.O.Box
20123

Country-Area-Code
0039

Tel.
02 - 8052615-8055852-860646-877431

Fax
02 - 72001189

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
milan.mfa.ir

E-mail
MORTEZAJ@LIBERO.IT

J----------------------------------------

JAPAN (TOKYO)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Tokyo, Japan

سفارت جمهوری اسلامی ایران - توکیو

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1930

Address
3-10-32MINAMI-AZABU ,MINATO-KU

Address
TOKYO 106 JAPAN

P.O.Box
34489022

Country-Area-Code
0081

Tel.
033 - 34468011-34468015-34468014-34468013- 3446801

Fax
033 - 34462383

Emergency-Tel


Consular Section
34468021-34468023 FAX CON.3448902

Homepage
tokyo.mfa.ir

E-mail
SJEI@GOL.COM

KINGDOM OF HASHEMI JURDAN ( AMMAN)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Amman, Jordan

سفارت جمهوری اسلامی ایران- امان

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1950

Address
JABAL OMAN STR.ZAHRANST.FUZI MOLGHA

Address
AMMAN JORDAN

P.O.Box
173

Country-Area-Code
009626

Tel.
000 - 4641281-4641282

Fax
000 - 4641383

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
amman.mfa.ir

E-mail
EMB@GO.COM.JO

K----------------------------------------

REPUBLIC OF KAZAKHSTAN ( ASTANA)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Astana, Kazakhstan

سفارت جمهوری اسلامی ایران – آستانه

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1991

Address
KABANBAI BATYR ST.NO.119

Address
ALMATY KAZAKHSTAN

P.O.Box
480059

Country-Area-Code
007 3272

Tel.
000 - 927846-925055-923933

Fax
000 - 542754

Emergency-Tel


Consular Section
541974-541975

Homepage
astana.mfa.ir

E-mail


REPUBLIC OF KENYA ( NAIROBI)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Nairobi, Kenya

سفارت جمهوری اسلامی ایران – نایروبی

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1972

Address
DENIS PRITT ROAD OFF STATE HOUSE ROAD

Address
NAIROBI KENYA

P.O.Box
49170

Country-Area-Code
002542

Tel.
02 - 720343-720796

Fax
020 - 713966

Mob
072 - 512756

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
nairobi.mfa.ir

E-mail


REPUBLIC OF KYRGYZSTAN ( BISHKEK)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Bishkek, Kyrgyzstan

سفارت جمهوری اسلامی ایران - بیشکک

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1991

Address
RAZAGHOF ST.NO.36

Address
BISHKEK KYRGYZSTAN

P.O.Box


Country-Area-Code
0099 6312

Tel.
000 - 226964-227214-223141

Fax
000 - 660209

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
bishkek.mfa.ir

E-mail
SEFABISH@AMIL.ELCAT.KG

KUWAIT (KUWAIT)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Kuwait City, Kuwait

سفارت جمهوری اسلامی ایران -کویت

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1961

Address
ESTEGHLAL ST.BONEIDELGHAR

Address
KUWAIT KUWAIT

P.O.Box
4686

Country-Area-Code
00965

Tel.
000 - 2561084-2560694-2562237-2560908

Fax
000 - 2529868

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
kuwait.mfa.ir

E-mail
IRANEBASSY@HOTMAIL.COM

L----------------------------------------

REPUBLIC OF LEBANON ( BEIRUT)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Beirut, Lebanon

سفارت جمهوری اسلامی ایران -بیروت

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office
Ghadanfar Rokn Abadi

Date of Establishment
1944

Address
BEAR HASAN

Address
Bear Hasan, Quds st. Beirut, Lebanon

P.O.Box
11-5355

Country-Area-Code
00961

Tel.
01 - 821224-&30

Fax
01 -821229

Homepage
www.iranianembassy.gov.lb

E-mail
info@iranianembassy.netREPUBLIC OF LIBYA ( TRIPOLI)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Tripoli, Libya
سفارت جمهوری اسلامی ایران - تریپولی


Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1979

Address
JAMAHIRIYA ST.NEXT TO THE NEW BRIDGE

Address
TRIPOLI LIBYA

P.O.Box
6185

Country-Area-Code
00218

Tel.
021 - 3609552

Fax
021 - 3611674

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
tripoli.mfa.ir

E-mail


M----------------------------------------

REPUBLIC OF MADAGASCAR ( ANTANANARIVO)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Antananarivo, Madagascar

سفارت جمهوری اسلامی ایران - تاناناریو

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1982

Address
LOT 11 L 43 TER ANKADIVATO

Address
ANTANANARIO ( 101)MADAGASCAR

P.O.Box
3920

Country-Area-Code
00261

Tel.
020 - 2228527-2228639

Fax
020 - 2222298

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
antananarivo.mfa.ir

E-mail


MALAYSIA KINGDOM ( KUALA LAMPUR)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Kuala Lumpur, Malaysia

سفارت جمهوری اسلامی ایران - کوالالامپور

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1982

Address
1 ,LORONG U THANT 1 OFF JALAN U THANT 55000

Address
KUALALAMPUR-MALASIA

P.O.Box


Country-Area-Code
0060 3

Tel.
03 - 4514830-4514824

Fax
03 - 4562904

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
kualalumpur.mfa.ir

E-mail
UTHANT@TM.NET.MY

REPUBLIC OF MACEDONIA ( SKOP)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Skopje, Macedonia
سفارت جمهوری اسلامی ایران -اسکوپیه


Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1993

Address
GEORGI PESHKOV ST.NO.6

Address
SKOPJE Macedonia

P.O.Box


Country-Area-Code


Tel.
000 -

Fax
000 -

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
skopje.mfa.ir

E-mail
IRIEMB@HOTMAIL.COM

REPUBLIC OF MALI ( BAMAKO)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Bamako, Mali

سفارت جمهوری اسلامی ایران - باماکو

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment


Address
HIPPO DROME AVE.AL QOODS

Address
BAMAKO MALI

P.O.Box
2136

Country-Area-Code
00223

Tel.
000 - 217638-213593-211726

Fax
000 - 210731

Emergency-Tel
213593

Consular Section
217638-213593

Homepage
bamako.mfa.ir

E-mail


KINGDOM OF MAROC ( RABAT)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Rabat, Morocco

سفارت جمهوری اسلامی ایران - رباط

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1957

Address
ROUTE DE ZAIR.ROUTE BIR KACEM SUISSI

Address
RABAT MAROC

P.O.Box
490

Country-Area-Code
00212

Tel.
03 - 7750353-7659121-7752167

Fax
03 - 7659118

Emergency-Tel
7757810-7659123

Consular Section


Homepage
rabat.mfa.ir

E-mail


REPUBLIC OF MEXICO ( MEXICO CITY)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Mexico city, Mexico

سفارت جمهوری اسلامی ایران -مکزیکوسیتی

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1975

Address
PASED DE LA REFORMA 2350 COL.LOMAS ALTAS

Address
MEXICO 10 DF. C.P.11950

P.O.Box


Country-Area-Code
0052

Tel.
05 - 5965399-5965771-5955576-25920380

Fax
05 - 2510731

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
mexicocity.mfa.ir

E-mail


N----------------------------------------

REPUBLIC OF NEW ZEALAND ( WELLINGTON)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Wellington, New Zealand
سفارت جمهوری اسلامی ایران -ولینگتن


Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1988

Address
151-TE ANAU ROAD ROSENEATH

Address
WELLINGTON NEW ZEALAND

P.O.Box
10249

Country-Area-Code
0064

Tel.
04 - 3862976-3862983

Fax
04 - 3863065

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
wellington.mfa.ir

E-mail
EMBASSY.OF.IRAN@XTRA.CO.NZ

REPUBLIC OF NIGER ( NIAMEY)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Niamey, Niger

سفارت جمهوری اسلامی ایران -نیامی

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1983

Address
11 ,RUE DE LA PRESIDENCE

Address
NIAMEY NIGER

P.O.Box
10543

Country-Area-Code
00227

Tel.
000 - 722198-722145

Fax
000 - 722810

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
niamey.mfa.ir

E-mail


REPUBLIC OF NORTH KOREA ( PYONGYANG)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Pyongyang, North Korea

سفارت جمهوری اسلامی ایران –پیونگ یانگ

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1982

Address
MUNHUNG-DONG,MUNSU ST.TAEDONGGAND DISTRICT

Address
PYONGYANG D.P.R.OF KOREA

P.O.Box


Country-Area-Code
00850 2

Tel.
02 - 3817214-3817386

Fax
02 - 3187612

Emergency-Tel
3817503-3817386

Consular Section


Homepage
pyongyang.mfa.ir

E-mail
MGANJIDOOST@IRANCHINA.ORG

NORWAY KINGDOM ( OSLO)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Oslo, Norway

سفارت جمهوری اسلامی ایران - اسلو

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1963

Address
DARMMENSVEIEN 88E ,0244

Address
OSLO ,2 NORWAY

P.O.Box


Country-Area-Code
0047

Tel.
022 - 552409-552814

Fax
022 - 554919

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
oslo.mfa.ir

E-mail


O----------------------------------------

OMAN KINGDOM ( MUSCAT)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Muscat, Oman

سفارت جمهوری اسلامی ایران - مسقط

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1951

Address
AL KHUWAIR .MUSCAT DIPLOMATIC CITY

Address
MUSCAT OMAN

P.O.Box
6155

Country-Area-Code
00968

Tel.
000 - 696944-696947

Fax
000 - 696888

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
muscat.mfa.ir

E-mail
EMAIL
TOHID@GTO.NET.OM

P----------------------------------------

ISLAMIC REPUBLIC OF PAKISTAN ( ISLAMABAD)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Islamabad, Pakistan

سفارت جمهوری اسلامی ایران – اسلام آباد

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1947

Address
STR.NO.2 ,SECTOR G-5/1 DIPLOMATIC ENCLAVE

Address
ISLAMABAD PAKISTAN

P.O.Box


Country-Area-Code
0092

Tel.
051 - 276270-276271-276272-279582

Fax
051 - 824839

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
islamabad.mfa.ir

E-mail


ISLAMIC REPUBLIC OF PAKISTAN ( PESHAWAR)
Consulate General of the Islamic Republic of Iran, Peshawar, Pakistan

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران- پیشاور

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1943

Address


Address


P.O.Box


Country-Area-Code


Tel.
000 -

Fax
000 -

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
peshawar.mfa.ir

E-mail


ISLAMIC REPUBLIC OF PAKISTAN ( KARACHI)
Consulate General of the Islamic Republic of Iran, Karachi, Pakistan
سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران -کراچی


Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1967

Address
81 ,SHAHRAH-E-IRAN ,CLIFTON

Address
KARACHI-PAKISTAN

P.O.Box


Country-Area-Code
0092

Tel.
021 - 5874371-5874370

Fax
021 - 5874633

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
karachi.mfa.ir

E-mail


ISLAMIC REPUBLIC OF PAKISTAN ( LAHORE)
Consulate General of the Islamic Republic of Iran, Lahore, Pakistan
سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران-لاهور


Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment


Address
NO.55 ,SHADMAN II

Address
LAHORE PAKISTAN

P.O.Box


Country-Area-Code
0092

Tel.
042 - 7590926-7590927-7590928-7590929

Fax
042 - 5710661

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
lahore.mfa.ir

E-mail
ASRAN@WORLDCALL.NET.PK

ISLAMIC REPUBLIC OF PAKISTAN ( QUETTA)
Consulate General of the Islamic Republic of Iran, Quetta, Pakistan
سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران –کویته


Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1927

Address
2/33 HILI ROAD

Address
QUETTA , CANTT PAKISTAN

P.O.Box


Country-Area-Code
0092

Tel.
081 - 842698-843527-842675

Fax
081 - 829766

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
quetta.mfa.ir

E-mail


REPUBLIC OF PHILIPPINES ( MANILA)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Manila, Philippines

سفارت جمهوری اسلامی ایران- مانیل

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1966

Address
2224 PARASIO ST.CORNER PASAY ROAD ,DASMARINAS VILLAGE

Address
MAKATI CITY ,METRO MANILA ,PHILIPPINES

P.O.Box
1629

Country-Area-Code
0063

Tel.
02 - 8884757-8884758-8884759

Fax
02 - 8884777

Emergency-Tel


Consular Section
8927183

Homepage
manila.mfa.ir

E-mail
SEFARATI@PHILONIN

REPUBLIC OF POLAND ( WARSAW)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Warsaw, Poland

سفارت جمهوری اسلامی ایران -ورشو

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1920

Address
UL.KROLOWEJ ALDONY 22

Address
03-928 WARSAW POLAND

P.O.Box


Country-Area-Code
0048

Tel.
022 - 6174293-6171518

Fax
022 - 6178452

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
warsaw.mfa.ir

E-mail


REPUBLIC OF PORTUGAL ( LISBON)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Lisbon, Portugal

سفارت جمهوری اسلامی ایران – لیسبون

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1983

Address
RUA ALTO DO DUQUE ,94 ,1400

Address
LISBOA PORTUGAL

P.O.Box


Country-Area-Code
00351

Tel.
021 - 30110871-3010706-3017197-3011560

Fax
021 - 3010777

Emergency-Tel


Consular Section


Homelisbon.mfa.irpage


E-mail


Q----------------------------------------

QATAR ( DOHA)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Doha, Qatar

سفارت جمهوری اسلامی ایران –دوحه

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1971

Address
HAFNEH. DIPLOMATIC AREA

Address
DOHA QATAR

P.O.Box
1633

Country-Area-Code
00974

Tel.
000 - 835300-831954-831951-831952

Fax
000 - 831665

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
doha.mfa.ir

E-mail
EMBIRIQA@QATAR.NET.QA

R----------------------------------------

REPUBLIC OF ROMANIA ( BUCHAREST)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Bucharest, Romania

سفارت جمهوری اسلامی ایران - بخارست

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1901

Address
39 ,BD ANA IPATESCU SECTOR 1

Address
BUCHAREST 71112 ROMANIA

P.O.Box
71277

Country-Area-Code
0040

Tel.
01 - 3120493-3120612-3120494-3120495

Fax
01 - 3120496

Emergency-Tel


Consular Section


Homepbucharest.mfa.irage


E-mail
AFHOSSEEINI@PCNET.RO

REPUBLIC OF RUSSIA ( MOSCOW)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Moscow, Russia

سفارت جمهوری اسلامی ایران – مسکو

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1851

Address
POKROVSKY BOULEVARD NO.7

Address
RUSSIA MOSCOW

P.O.Box
117292

Country-Area-Code
0070

Tel.
095 - 9177282-9178440-9170039-9179204

Fax
095 - 2302897

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
moscow.mfa.ir

E-mail


FEDERATIVE REPUBLIC OF RUSSIA ( ASTRAKHAN)
Consulate General of the Islamic Republic of Iran, Astrakhan, Russia

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران – آستاراخان

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1998

Address
SANCIMONE ST.NO.42

Address
ASTRAKHAN -RUSSIA

P.O.Box


Country-Area-Code
0078512

Tel.
000 - 391911

Fax
000 - 391911

Emergency-Tel
525444 MOBIL

Consular Section
391911

Homepage
astrakhan.mfa.ir

E-mail


S----------------------------------------

KINGDOM OF SAUDI ARABIA ( RIYADH)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Riyadh, Saudi Arabia
سفارت جمهوری اسلامی ایران- ریاض


Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1930

Address


Address
KINGDOM OF SAUDI ARABIA

P.O.Box
94394

Country-Area-Code
00966

Tel.
01 - 4881916-4881931-48840027

Fax
01 - 4881890

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
riyadh.mfa.ir

E-mail


KINGDOM OF SAUDI ARABIA ( JEDDAH)
Consulate General of the Islamic Republic of Iran, Jeddah, Saudi Arabia

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران - جده

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1975

Address
AL-HAMRA DIST-AL IKHLAS ST. ALKARAM ST.NO.3

Address
JADDAH

P.O.Box
14766

Country-Area-Code
00966

Tel.
02 - 6659628-6675815

Fax
02 - 6673542

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
jeddah.mfa.ir

E-mail
REPOIC@HOTAMIL.COM

O.I.C ( JEDDAH)
Permanent Mission of the Islamic Republic of Iran to O.I.C ,Jeddah, Saudi Arabia

دفتر نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان همکاری های اسلامی- جده

Titel of Diplomatic Office
OIC - JEDDAH-M SAUDI ARABIA

Address
AL-HAMRADIST-HAEL ST,CROSSROAD OF ARAFAT ST.JEDDAH

P.O.Box
14766 JADDAH, 21434

Country-Area-Code
00966

Tel.
6676132

Fax
6673542

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
oic.mfa.ir

E-mail


REPUBLIC OF SENEGAL ( DAKAR)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Dakar, Senegal

سفارت جمهوری اسلامی ایران - داکار

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1951

Address
RUE AX8-POINT E BP 735

Address
DAKAR SENEGAL

P.O.Box
735

Country-Area-Code
00221

Tel.
02 - 8252528-8252982-8240522

Fax
02 - 8242314

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
dakar.mfa.ir

E-mail
AMBIIRAN@TELECOMPLUS.SNREPUBLIC OF SOUTH AFRICA ( PRETORIA)
Embassy of Islamic Republic Iran, PRETORIA, SOUTH AFRICA
سفارت جمهوری اسلامی ایران –پرتوریا


Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office

Date of Establishment
1994

Address


P.O.Box

Country-Area-Code

Tel
000 -

Fax
000 -

Emergency-Tel

Consular Section

Homepage
pretoria.mfa.ir

E-mail
REPUBLIC OF SOUTH KOREA ( SEOUL)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Seoul , South Korea

سفارت جمهوری اسلامی ایران –سئول

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1975

Address
726 ,126 HANNAM-DONG YONGSAN-KU

Address
SEOUL ( 140-210)KOREA

P.O.Box


Country-Area-Code
0082

Tel.
02 - 7937751-7937752-7937753

Fax
02 - 7927053

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
seoul.mfa.ir

E-mail
IRANEMB@HOTAIL.COM

REPUBLIC OF SRILANKA ( COLOMBO)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Colombo , Sri Lanka

سفارت جمهوری اسلامی ایران –کلمبو

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1975

Address
17 ,BULLERS DANE

Address
COLOMBO 7 SRILANKA

P.O.Box


Country-Area-Code
0094

Tel.
01 - 580636-501137

Fax
01 - 502691

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
colombo.mfa.ir

E-mail
IRANEMB@CGA.IK

FEDERAL REPUBLIC OF SWITZERLAND ( BERN)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Bern , Switzerland

سفارت جمهوری اسلامی ایران –برن

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1918

Address
THUNSTRASSE 68

Address
3006 BERN

P.O.Box
231

Country-Area-Code
0041

Tel.
031 - 3510801-3510802

Fax
031 - 3515652

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
bern.mfa.ir

E-mail
IRAN-EMB@BLUEWIN.CH

REPUBLIC OF SUDAN ( KHARTOUM)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Khartoum, Sudan

سفارت جمهوری اسلامی ایران –خارطوم

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1952

Address
HOUSE NO.4 SQUARE 15 MOGHREN NEAR TO SUDANESE AGRICULTURE BANK

Address
KHARTOUM SUDAN

P.O.Box
10229

Country-Area-Code
00249

Tel.
011 - 781490-775808-778676-783066

Fax
011 - 778668

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
khartoum.mfa.ir

E-mail
ALIHASAN@SUDANMAIL.NET

SWEDEN KINGDOM ( STOCKHOLM)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Stockholm, Sweden

سفارت جمهوری اسلامی ایران –استکهلم

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1918

Address
VASTRA YTTRINGE GARD ELFVIKS VAGEN ,181 LIDINGO

Address
STOCKHOLM SWEDEN

P.O.Box
6031

Country-Area-Code
0046

Tel.
08 - 7650829-7653174-766609-7677929

Fax
08 - 7653119

Emergency-Tel


Consular Section
7677929

Homepage
stockholm.mfa.ir

E-mail


ARABIC REPUBLIC OF SYRIA ( DAMASCUS)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Damascus, Syria
سفارت جمهوری اسلامی ایران -دمشق


Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1948

Address
AUTOSTARD ,AL-MAZZEH ,NEAR RAZI HOSPITAL

Address
DAMASCUS-SIRIA

P.O.Box
2691

Country-Area-Code
00963

Tel.
011 - 6117675-6116459-6112378-6110594

Fax
011 - 6110997

Emergency-Tel


Consular Section
2231378

Homepage
damascus.mfa.ir

E-mail
IRAN-DAM@NET.SY

KINGDOM OF SPAIN ( MADRID)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Madrid, Spain


Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1916

Address
CALLE JERES ,5

Address
28016 MADRID SPAIN

P.O.Box


Country-Area-Code
0034

Tel.
000 - 91345011-913450113-91345012

Fax
000 - 91345119

Emergency-Tel


Consular Section
61359642

Homepage


E-mail


T----------------------------------------

REPUBLIC OF TAJIKESTAN ( DOSHANBEH)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Dushanbe , Tajikistan
سفارت جمهوری اسلامی ایران –دوشنبه


Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1991

Address
NO.18 TEHRAN ST.

Address
DUSHANBE -TAJIKISTAN

P.O.Box
734025

Country-Area-Code
00992372

Tel.
000 - 210072-210073-210074

Fax
000 - 510089

Emergency-Tel
212059

Consular Section
211345

Homepage
dushanbe.mfa.ir

E-mail
IRAN-EMBASSY@TAGNET.COM

KINGDOM OF THAILAND ( BANGKOK)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Bangkok, Thailand

سفارت جمهوری اسلامی ایران –بانکوک

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1961

Address
602 SUKHUMVIT ROAD ( BETWEEN SOI 22 AND 2)

Address
BANGKOK 10110 THAILAND

P.O.Box


Country-Area-Code
0066

Tel.
02 - 2590611-2590612-2590613-269790-261979

Fax
02 - 2599111

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
bangkok.mfa.ir

E-mail
EMB@MOZART.INET.CO.TH

REPUBLIC OF TUNISIA ( TUNIS)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Tunis, Tunisia

سفارت جمهوری اسلامی ایران –تونس

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1947

Address
10 ,RUE DOCTEUR BURNET BELVEDERE MUTUELLEVILLE BELVEDERE

Address
TUNIS TUNISIA

P.O.Box
276

Country-Area-Code
00216

Tel.
000 - 790084-791018

Fax
000 - 793177

Emergency-Tel


Consular Section
792578

Homepage
tunis.mfa.ir

E-mail


REPUBLIC OF TURKEY ( ANKARA)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Ankara, TURKEY

سفارت جمهوری اسلامی ایران -آنکارا

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1831

Address
TEHRAN ST.NO.10 KAVAKLIDERE ,

Address
ANKARA TURKEY

P.O.Box
33

Country-Area-Code
0090

Tel.
0312 - 4682821

Fax
0312 - 4682823

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
ankara.mfa.ir

E-mail
IRANEMBASSY_ANKARA@HOTMAIL.CO

REPUBLIC OF TURKEY ( ISTANBUL)
Consulate General of the Islamic Republic of Iran, Istanbul, Turkey

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران – استانبول

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1903

Address
NO.1/2 ANKARA CAD.CAGALOGLOU

Address
ISTANBUL TURKEY

P.O.Box


Country-Area-Code
0090

Tel.
0212 - 5138230-5138231-5138232-5138233-5279529

Fax
0212 - 5115219

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
istanbul.mfa.ir

E-mail
REPUBLIC OF TURKEY ( ERZERUM)
Consulate General of the Islamic Republic of Iran, Erzurum, Turkey

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران – ارزروم

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1831

Address
ALIVARI STR.OPPOSITE OF THE FACULTY OF NATIONAL EDUCATION

Address
ERZURUM TURKEY

P.O.Box


Country-Area-Code
0090

Tel.
0442 - 3159983-3162285-3154407

Fax
0442 - 3161182

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
erzurum.mfa.ir

E-mail

REPUBLIC OF TURKMENISTAN ( ASHKHABAD)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Ashgabat, TURKMENISTAN

سفارت جمهوری اسلامی ایران –عشق آباد

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1971

Address
R.AWARAGAT Y NQA TEMNPR3EBA N=3

Address
ASHKH ABAD TURKMENISTAN

P.O.Box


Country-Area-Code
00993

Tel.
012 - 350237-2446611-249707

Fax
012 - 350565

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
ashgabat.mfa.ir

E-mail
ISROIREF@ONLINE.TM

REPUBLIC OF TURKMENISTAN ( Mary)
General Consulat of Islamic Republic Iran, Mary, TURKMENISTAN

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران – مرو


Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1999

Address


Address


P.O.Box


Country-Area-Code
00993

Tel.
000 -

Fax
000 -

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
marv.mfa.ir

E-mail


U----------------------------------------

UNITED ARAB EMIRATE ( ABU DAHBI)
Consulate General of the Islamic Republic of Iran, Dubai, United Arab Emirates

سفارت جمهوری اسلامی ایران –ابوظبی

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1952

Address
KARAMA ST. DIPLOMATIC AREA

Address
ABU DAHBI U.A.E

P.O.Box
4080

Country-Area-Code
00971

Tel.
02 - 4447618-4447649-4447648-4447619

Fax
02 - 4448714

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
abudahbi.mfa.ir

E-mail
iranembassy@emirates.net.ae

UNITED ARABS EMIRATE ( DUBAI)
General Consulate of Islamic Republic Iran, Dubai, UNITED ARAB EMIRATE

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران - دبی


Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1950

Address
DIPLOMATIC AREA

Address
DUBAI-U.A.E

P.O.Box
2832

Country-Area-Code
00971

Tel.
04 - 3444717-3448040-3449995

Fax
04 - 3449499

Emergency-Tel
521150

Consular Section


Homepage
dubai.mfa.ir

E-mail
iranconsul@emiratesnet.ae

REPUBLIC OF UGANDA ( KAMPALA)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Kampala, Uganda

سفارت جمهوری اسلامی ایران –کامپالا

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1976

Address
PLOT NO.9 ,BANDALI RISE ,BUGOLOBI

Address
KAMPALA, UGANDA

P.O.Box


Country-Area-Code
0025641

Tel.
000 - 221689-221646

Fax
000 - 223590

Emergency-Tel
0025675765742-7419787

Consular Section


Homepage
kampala.mfa.ir

E-mail
IRANEMB@INFOCOM.CO.UG

REPUBLIC OF UKRAINE ( KIEV)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Kiev, Ukraine

سفارت جمهوری اسلامی ایران –کی یف

Titel of Diplomatic Office   
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1971

Address
KRUGLOUNIVERSITETSKAYA ATR.12

Address
UKRAINE. KIEV 252024

P.O.Box


Country-Area-Code
00380

Tel.
044 - 2294353-2293610-2294463

Fax
044 - 2293255

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
kiev.mfa.ir

E-mail


UNITED NATION (PERMANENT DELEGACY-GENEVE)
Permanent Mission of the Islamic Republic of Iran to the United Nations - Geneva

دفتر نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران - ژنو

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1953

Address
18 ,CHEMIN DU PETIT SACONNEX

Address
1209 GENEVA SUISSE

P.O.Box
1209

Country-Area-Code
0041

Tel.
022 - 7333001-7333002-7333003-7333004

Fax
022 - 7330203

Emergency-Tel


Consular Section
7339317

Homepage
geneva.un.mfa.ir

E-mail


REPUBLIC OF URUGUAY ( MENTE VIDEO)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Monte Video, Uruguay

سفارت جمهوری اسلامی ایران –مونته ویدئو

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment


Address
BR.ARTIGAS NO.449

Address
11300 MONTEVIDEO-URUGUAY

P.O.Box


Country-Area-Code
0000598

Tel.
02 - 7116657-7116658

Fax
02 - 7120544

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
montevideo.mfa.ir

E-mail


UNITED ESTATE OF AMERICA ( WASHINGTON)
Interests Section Office of the Islamic Republic of Iran, Washington, USA ...(EMBASSY OF PAKISTAN)

دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران - واشنگتن

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1876

Address
2209 WISCONSIN AVE.

Address
N.W.WASH.D.C.20007 U.S.A

P.O.Box


Country-Area-Code
001

Tel.
0202 - 9654990-9654991-9654993-9654994

Fax
0202 - 3377984

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
washington.mfa.ir

E-mail
YAALIALI@AOL.COM

REPUBLIC OF UZBEKISTAN ( TASHKENT)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Tashkent, Uzbekistan
سفارت جمهوری اسلامی ایران –تاشکند


Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1991

Address
SQ.POSHKIN NO.20 PARKNESKAYA AVE.

Address
TASHKAND-UZBAKESTAN

P.O.Box


Country-Area-Code
007371

Tel.
03712 - 683877-686475-684719-686968

Fax
03712 - 687818

Emergency-Tel


Consular Section
406694

Homepage
tashkent.mfa.ir

E-mail


V----------------------------------------

VATICAN ( VATICAN)
Embassy of the Islamic Republic of Iran the Holy See
سفارت جمهوری اسلامی ایران –واتیکان


Titel of Diplomatic Office

Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1953

Address
VIA BRUXELLES 57

Address
00198 ROME ITALY

P.O.Box


Country-Area-Code
0039

Tel.
06 - 8450443

Fax
06 -

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
vatican.mfa.ir

E-mail
CHALAC@LIBERO.IT

REPUBLIC OF VENEZUELA ( CARACAS)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Caracas, Venezuela

سفارت جمهوری اسلامی ایران –کارکاس

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1972

Address
URB.VALLE ARRIBA CALLE KEMAL ATATUTK ( ANT ES CALLE LA VUELTA DEL ZORRO)QUINTA OMMAT

Address
Caracas Venezuela

P.O.Box
68460

Country-Area-Code
0058

Tel.
02 - 921854-923575

Fax
02 - 929989

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
caracas.mfa.ir

E-mail


REPUBLIC OF VIETNAM ( HANOI)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Hanoi, Vietnam

سفارت جمهوری اسلامی ایران –هانوی

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment


Address
54 TRAN PHU ST.

Address
HANIO VIETNAM

P.O.Box
71

Country-Area-Code
0084

Tel.
04 - 8232068-8232069

Fax
04 - 8232120

Emergency-Tel


Consular Section
8232068-7330950

Homepage
hanoi.mfa.ir

E-mail
IRIEMB@FPT.VN


Y----------------------------------------

REPUBLIC OF YEMEN ( SANAA)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Sana’a, Yemen

سفارت جمهوری اسلامی ایران –صنعا

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1972

Address
DJIBOUTI ST.NO.12

Address
SANAA-YEMEN

P.O.Box
1437

Country-Area-Code
00967

Tel.
01 - 412690-462191

Fax
01 - 414139

Emergency-Tel


Consular Section
1437

Homepage
sanaa.mfa.ir

E-mail
IRIRANEMB@Y.NET.PK

REPUBLIC OF YOGOSLAVIA ( BEOGRAD)
Embassy of Islamic Republic Iran, Beograd, Yogoslavia

سفارت جمهوری اسلامی ایران –یوگسلاوی

Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1946

Address
9 ,PROLETERSKIH BRIGADA ST.

Address
11000 BEOGRAD YOGOSLAVIA

P.O.Box


Country-Area-Code
00381

Tel.
011 - 338782-342975-3630073

Fax
011 - 3223899

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage


E-mail


Z----------------------------------------

REPUBLIC OF ZIMBABWE ( HARARE)
Embassy of the Islamic Republic of Iran, Harare, Zimbabwe
سفارت جمهوری اسلامی ایران –حراره


Titel of Diplomatic Office
Embassy

Head of Diplomatic Office


Date of Establishment
1982

Address
8 ,ALLLAN WLSON AVE.BELGARAVIA

Address
HARARE ZIMBABWE

P.O.Box


Country-Area-Code
00263

Tel.
04 - 250286-726942-722140-721041

Fax
04 - 723072

Emergency-Tel


Consular Section


Homepage
harare.mfa.ir

E-mail 


سفارتخانه هاي خارجي مقيم جمهوري اسلامي ايران


 

رديف

كشور

تلفن

نمابر

نشاني

1

جمهوري آذربايجان

22215191

22212554

22217504

فرمانيه، خ اندرزگو، خ شهيد وطن پور. پلاك 4

2

جمهوري آرزانتين

22575555

22577433

22575932

22575935

 

22577432

 

دروس، خ يار محمدي، کوچه قو،  پلاك 11

3

جمهوري فدرال آلمان

39991920

39991140

39990000

39991890

خ فردوسي، پلاك 324

4

 

 

دفتر حفاظت منافع آمريکا در ايران

22542178     22565273

22580432

پاسداران، خيابان شهيد موسوي (گلستان پنجم)، پلاك 39

 

5

 

جمهوري اتريش

22750038

22750040-42

22705262

نياوران، خ مقدسي، خ زماني، بن بست مير ولي، پلاك 8

 

6

پادشاهي اردن

88088356

88088351

88080496

شهرك قدس، فاز 4، زرافشان شمالي، كوچه دوم، پ 7

 

7

جمهوري ارمنستان

66704833

66700657

خ جمهوري  اسلامي، خ رازي، خ استاد شهريار ، پلاك  1

8

 

 

جمهوري شرقي اروگوئه

88679690-91

88782321

بزرگراه آفريقا، بلوار مينا،  پلاك 5

9

جمهوري ازبكستان

22832071 22299780

22299158

اقدسيه، خ بوستان، كوچه نسترن، پلاك 6

10

پادشاهي اسپانيا

22568681-4

22568017

22568018

 

دروس، بلوار شهرزاد، خ كماسايي، كوچه اول شرقي، پلاك 10

11

استراليا

83863666

88720484 88720490

خ خالد اسلامبولي ، خ 23، پلاك 13

12

 

جمهوري اسلوواك

 

22424847

22411164

22406496

خيابان ولي عصر،  زعفرانيه، خ سرلشگر فلاحي، پلاك 34

13

 

جمهوري اسلوونيا

 

22836042

22290853

پاسداران،  ميدان فرمانيه. نارنجستان هشتم، پ 28

14

 

جمهوري افريقاي جنوبي

22702866_9

22719558

22719516

تجريش،  خ ولي عصر، باغ فردوس، خ يكتا، پلاك 5

15

 

جمهوري اسلامي افغانستان

88502666  88735040

88737531

88737151

88735600

88733088

خ دكتر بهشتي، خ پاكستان، نبش خ چهارم

16

 

جمهوري اکوادور

 

26203177

26203178

26203179

خ وليعصر، رو  به روي پارک ملت، خيابان ماندلا، مهيار، پلاك 66

17

 

جمهوري دموکراتيک خلق الجزاير

22420015 -16

22420017

ولنجك، خ شانزدهم، پلاك 6

18

 

دولت امارات متحده عربي

 

88781333 -4

88788515

88789084

ولي عصر، خ وحيد دستگردي ، پلاك 355

19

اندونزي

88716865

88718822

خ قائم مقام فراهاني ، پلاك 210

20

 

پادشاهي انگلستان

 

64052000

64052219

64052289

64052405

64052289

64052287

خ فردوسي ، پلاك 198

21

اوكراين

22417905

22417901

22404083

22417920 22

22417921

22404081

22404082

خ ولنجك، ميان خيابان هاي  18 و 20، پلاك 44

22

جمهوري اوگاندا

22633198

22600465

22009764

خ دستگردي(ظفر)، بلوار دليري، خ نونهالان، كوچه ناز، پلاك 19

23

 

جمهوري ايتاليا

 

66726955- 7

66726961

خيابان حافظ، نوفل لوشاتو، پلاك 81

24

 

 

ايرلند

 

22803835

22297618 22286933

خ شهيد لواساني، خ بازدار، بن بست ناهيد، پلاك 5

25

پادشاهي بحرين

88773383 88775365 88772079

88779112  88880276

آفريقا، قبل از جهان كودك ، نبش كوچه زوبيان، پلاك 248

26

 

جمهوري فدراتيو  برزيل

10- 22753108

22752009

زعفرانيه، خ وليعصر، خ شهيد فلاحي، خ يکتا،  پلاك 26

27

برونئي دارالسلام

88797946 88798456

88770162

بلوار آفريقا،  بلوار مينا،  پلاك 7

28

جمهوري بلاروس

22752229

22751382

خ شهيد فلاحي (زعفرانيه)، خ شهيد طاهري. خ آبان،  كوچه آذر، پلاك 1

29

بلژيك

22041617  22049247 22040073

22044608

الهيه، خيابان شهيد فياضي( فرشته) ، پلاك هاي 155و157

30

 

جمهوري بلغارستان

 

88775662 88775037

88779680

ولي عصر، شهيد دكتر عباسپور، خ نظامي گنجوي،  پلاك 18و 16

31

جمهوري  مردم بنگلادش

88063073- 6

88039965

ميدان ونک ، خ ونک، جنب کوچه مريم،  پلاك 58

32

جمهوري بوسني و

هرزگوين

88092728

88086929-30

88092120

شهرك غرب، ايران زمين، خ چهارم، كوچه آبان، پلاك 485

33

جمهوري بوليوي

88685070

88685073

سعادت آباد، ميدان كوثر، كوچه قره تپه اي، پلاك 79 طبقه دوم

34

جمهوري اسلامي  پاكستان

91- 66941388 66944888

66944898

66944889

اميرآباد  شمالي. خ دكتر حسين فاطمي، كوچه اعتماد زاده،  پلاك يك

35

پرتغال

61 – 22764060

22582760

22552668

دروس، خ هدايت، كوچه روزبه،  پلاك 16

36

جمهوري تاجيكستان

22299584 22834650

22809299

22809249

نياوران، خ شهيد زينالي. كوچه سوم، پلاك 10

37

پادشاهي تايلند

77643297- 9

77531433

77532022

بهارستان، کوچه استقلال، پلاك 4

38

تركمنستان

22206731 22206306

22206732

فرمانيه، خ دکتر لواساني، خ وطن پور، خ  براتي،  پلاك 5

39

جمهوري  تركيه

35951100

33111202

33115351

33117928

35951136

خ فردوسي، پلاك 337

40

جمهوري تونس

22009203  22632384

22631994

الهيه، خ شهيد فياضي (فرشته سابق)،  پلاك 43

41

جمهوري چك

22288149

22288153

22802079

فرمانيه،  خ دکتر لواساني، نبش ياس، پلاك 199

42

 

جمهوري خلق چين

 

22291240

22291241

22292566

22290690

پاسداران، نارنجستان هفتم، پلاك 13

43

 

پادشاهي دانمارك

 

22601363

22607020

22640007

الهيه، خ دكتر شريعتي، خ دشتي، پلاك 28

44

 

روسيه

 

66701161

66701163

66701652

خ نوفل لوشاتو، پلاك 39

45

 

روماني

 

77647570

77534658

77535291

خ بهارستان، خ فخرآباد، پلاك 22

46

زلاندنو

(نيوزيلند)

26122175-7

26121973

نياوران، اقدسيه، مجتمع گلستان شمالي، نبش خ سوسن کوچه دوم پارک،  پلاك 34

47

 

جمهوري زيمبابوه

 

22027553-7

22049084

شهرك غرب، فاز 4، خيابان زرافشان، پلاك 1610

48

ژاپن

88717922

88717923

88713396

88721793

88713515

خ بخارست، نبش خ پنجم، پلاك 12

49

جمهوري  ساحل عاج

(کوت ديوار)

22404150

22428794

22400938

ولنجك،‌  خ 18، پلاك 4

50

 

جمهوري دمكراتيك سوسياليستي سريلانکا

22569179

22768630

22768631

22540924

قيطريه، خ جهانتاب، پلاك 25

51

 

سوئد

 

22296802

23712200

22286021

فرمانيه شمالي، خ  پاسداران،  خ بوستان ، نبش نسترن، پلاك 27

52

سوئيس

22008333

22008454

22006002

الهيه، خ بوستان، خ شريفي منش ، كوچه ياسمن، پ 13

53

سودان

4 - 88781183

88792331

خ آفريقا ،  بالاتر از ظفر ،  رو به روي پمپ بنزين ، کوچه بابک بهرامي ، پلاك 39

54

 

جمهوري عربي سوريه

 

22059031 -2

22055332

22059409

خ آفريقا، خ ايرج، پلاك 19

55

 

سومالي

 

22673837

22245146

خ شريعتي، خ  ميرزاپور ، اول حداديان، پلاك  1

56

 

جمهوري سيرالئون

22291619

22282977

خ اقدسيه، خ فيروز بخش، خ باستان، خ كامران، پلاك 2

57

 

صربستان

 

22412569-71

22402869

ولنجک ، خ نهم، پلاك 12

58

 

جمهوري عراق

 

88938865-6

88938877

خ وليعصر، خ دمشق، خ شهيد مظفر

59

 

پادشاهي عربستان سعودي

 

22288543

22299978

22294691

پاسداران، بعد از سه راه فرمانيه ، خ بوستان، خ نيلوفر، پلاك 24

60

سلطنت عمان

 

22056831-2

22057641-2

22056823

 

22044672

 

بلوار آفريقا، كوچه تنديس، پلاك 12

61

جمهوري  غنا

22421447

22175363

22421448

26218378

زعفرانيه، خ اميري ثوري، پلاك 5

62

 

جمهوري فرانسه

 

64094000

64094092

64094093

خ حافظ، خ نوفل لوشاتو، پلاك 85

63

 

فلسطين

 

66464501

66402513

66465736

خ فلسطين، پلاك 145

64

 

فنلاند

 

23512000

22236230

خ شريعتي، خ ميرزاپور (سهيل سابق)، خ حداديان، پلاك 2

65

 

جمهوري  فيليپين

 

22668774-6

22668990

خ وليعصر، بالاتر از پارک وي، خ خيام، پلاك 9

66

 

جمهوري قبرس

 

22219842

22201240

22219843

تجريش، دزاشيب، شهيد کريمي ( بوعلي سابق) پلاك 194

67

جمهوري قرقيزستان

22830354

22281720

پاسداران،  نارنجستان پنجم ،  پلاك 12

68

جمهوري قزاقستان

22565933-4

22546400

دروس، خ هدايت، نبش کوچه مسجد، ‌ پلاك 4

69

دولت قطر

22051255-6

22029336-7

22058478

بزرگراه آفريقا، خ گل آذين،  پلاك 4

70

كانادا

81520000

81523399

81523195

خ استاد مطهري، خ شهيد سرافراز،  پلاك  57

71

 

جمهوري  كرواسي

 

22589923

22587039

22549199

پاسداران،  بهستان يکم.  پلاك  19

72

 

جمهوري كره (جنوبي)

 

88054900

88054899

ونك، ملاصدرا، خ شيخ بهايي شمالي، دانشور غربي، پلاك 2

73

 

جمهوري دمكراتيك خلق

کره (کره شمالي)

 

22232120

22234260

22234261

22230687

بلوار قيطريه، كوچه تواضعي، بن بست اول، پلاك 3

74

 

كنيا

 

 22049967_8

22047951

خ آفريقا، خ مهيار، پلاك 13

75

 

جمهوري كوبا

 

22282749

 

ميدان نياوران، خ خداوردي، خ 17 غربي، پلاك 54

76

 

اتحاديه کومور

 

77624400

77624411

خ دکتر شريعتي، خ ملک، پلاك  10

77

كويت

88785997-9

88779167

88782252

آفريقا ، وحيد دستجردي، پلاك 2/323

78

 

گرجستان

 

22764129

22542692

پاسداران، گلستان 2، پلاك 92

79

 

جمهوري گينه

 

77535744

77535743

خ شريعتي،  خ ملك ، پلاك 10

80

جمهوري لبنان

88908451

88805902

88906051

88907345

خ سپهبد قرني ،‌خ شهيد كلانتري ،  پلاك 31

81

 

جمهوري لهستان

88787262-4

88788774

بلوار آفريقا، خ پيروز، پلاك 1 و 3

82

جماهيري عربي  ليبي

22201677

22235505

22235812

22236649

كامرانيه جنوبي، بن بست  مريم،  پلاك 2

83

مالزي

22046873

22046972

خ مقدس اردبيلي، ميدان الف، خ الف، كوچه چنگيزي، پ 6

84

 

 

 

جمهوري مالي

 

22207278

22236591

22234631

خ دکتر علي شريعتي، پل رومي، خ استانبول، کوچه عروس، پلاك 16

85

جمهوري مجارستان

22550452

22550460

22550503

دروس، ‌ميدان هدايت ، خ شادلو، پلاك 10

86

دفتر حافظ منافع جمهوري عربي مصر

22242268

22205202

22214883

22211698

خ شريعتي، بعد از پل رومي،  ‌كوچه رضايي، پلاك 6 و 8

87

ايالات متحده مكزيك

22057586-8

22057590

22012921

 

22057589

بزرگراه آفريقا، خ گلفام،  پلاك 12

88

جمهوري اسلامي موريتاني

77500074

77529515

خ شريعتي، خ ملك، پلاك 8، طبقه اول

89

پادشاهي نروژ

22291333

22802143

22806529

22292776

خيابان دكتر لواساني (‌فرمانيه )،  نبش خيابان سنبل، ‌پلاك 201

90

جمهوري  فدرال نيجريه

88889621

88206810

88799783

88782254

خ آفريقا، خ ظفر غربي، پلاك 3/323

91

نيکاراگوئه

88685070

88685073

خ سعادت آباد، خ قره تپه اي، پلاك 79، طبقه 4

92

واتيكان

66403574

66419442

تقاطع نوفل لوشاتو، خ رازي، پلاك 84

93

جمهوري بوليواري ونزوئلا

26124599

22284450

26124886

كامرانيه شمالي، خ بازدار، خ تاجيكي، پلاك 17

94

جمهوري سوسياليستي ويتنام

22411670

22416045

ولي عصر، مقدس اردبيلي، خ پسيان، خ  اکبري، خ مرداني، ارديبهشت شرقي،  پ 6

95

پادشاهي هلند

23660000

23660190

23660390

23660490

فرمانيه، ديباجي جنوبي، خ سنبل، نبش ارغوان غربي، پلاك 7

96

 

هند

 

88755103-5

88755973

88745557

خ دكتر بهشتي، خ ميرعماد، نبش خ نهم، پلاك 22

 

97

 

جمهوري يمن

 

22414446

22416682

22419910

22419934

زعفرانيه،  خ شهيد فلاحي  ، خيابان شهيد اعجازي (آصف)، پلاك  87

 

98

يونان

22053784

22050533

22057431

22403665

خ آفريقا ، بلوار اسفنديار ، پلاك 43


 

View this article in PDF format Print article
Other articles in this category
ایران در یک نگاه
جغرافیا
تاریخ
فرهنگ
اقتصاد
سیاست
نظامی
روابط بین الملل
روابط با آفریقا