ایران در یک نگاه        0  2781 reads

نام رسمی کشور
جمهوری اسلامی ایران


پرچم  


نشانشعار ملی
استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی

پایتخت

(و بزرگترین شهر)    
تهران
شرقی′
۲۵°۵۱ شمالی′۴۱°۳۵

زبان رسمی  
فارسی

نوع حکومت   
جمهوری اسلامی

رهبر انقلاب

حضرت آیت الله  خامنه‌ای (مد ظله)
رئیس جمهور

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی
 دین رسمی
اسلام

مذهب
شیعه

جمعیت

سرشماری    ۷۵،۱۴۹،۶۶۹[۱]

(۱۷ام)


تراکم جمعیت          
۴۶ نفر بر کیلومتر مربع[۲]/km۲‏ (۱۶۲ام)

تولید ناخالص داخلی (تخمین
۱۳۸۸)        

مجموع ۸۵۸٫۶۵۲ میلیارد دلار[۳] (۱۸ام)جینی (
۲۰۰۸)         

۳۸[۵](متوسط)

واحد پول     
  
ریال ایران (
IRR)

منطقه زمانی یوتی‌سی

۳:۳۰+ (
ساعت جهانی+۳:۳۰)


نوع تقویم      
هجری خورشیدی

جهت رانندگی         
راست

دامنه اینترنتی         
ir.

پیش‌شماره تلفنی   
 +
۹۸

اختلاف پتانسیل      
۲۴۰~۲۲۰
ولت

بسامد         

۵۰ هرتز

 

جمهوری اسلامی ایران به علت موقعیت خود درخاور میانه و اروپا – آسیای مركزی، كشوری دارای اهمیت وي‍ژه جغرافیایی- راهبردی است . ایران در شمال با ارمنستان، جمهوری آذربایجان و تركمنستان هم مرز است. چون ایران از كشور های ساحلی دریای خزر است، كه دریایی بسته و با مالکیت مشترک است، قزاقستان و روسیه نیز همسایگان مستقیم ایران در شمال هستند. جمهوری اسلامی ایران در شرق با افغانستان و پاكستان، در جنوب با خلیج فارس وخلیج عمان، درغرب با عراق ودرشمال غرب باتركیه هم مرزاست. تهران پایتخت، بزرگترین شهر و مركز سیاسی، فرهنگی، تجاری وصنعتی كشوراست. جمهوری اسلامی ایران قدرتی منطقه ای است و موقعیت مهمی درامنیت انرژی بین المللی واقتصاد جهانی درنتیجه ذخایر عظیم نفت وگاز طبیعی خود دارد.
ایران هجدهمین کشور جهان از نظر وسعت است و مساحت آن یک میلیون و 648 هزار و 195 کیلومترمربع است. ایران در خاورمیانه و منطقه اوراسیا از موقعیتی استراتژیک و خاصی برخوردار است و همواره به عنوان پل ارتباطی شرق و غرب مورد توجه بوده‌است، چنانکه در روزگاران کهن بخش مهمی از جاده مبادلاتی و تاریخی ابریشم از ایران عبور می‌کرده‌است.
ایران همچنین یکی از کشورهای بنیانگذار و تأثیرگذار در سازمان ملل متحد، اوپک و سازمان کنفرانس اسلامی است و به دلیل داشتن منابع فراوان نفت و گاز نقش مهمی در امنیت انرژی بین‌المللی و اقتصاد جهانی ایفا می‌کند. اسلام دین رسمی و مذهب شیعه مذهب رسمی ایران است.
کشور ایران با سابقه طولانی در حوزه‌های تمدنی ماوراءالنهر و بین‌النهرین در قلب فلات مشهور ایران و در حوزه غربی قاره پهناور آسیا در منطقه‌ای که اکنون به خاورمیانه شهرت دارد، واقع است
آثار باستانی و تاریخی ایران به بیش از چهار هزار سال پیش بازمی‌گردد. ایران تا سال 1313 در مناسبات و روابط بین‌المللی با نام پرشیا در جهان شناخته می‌شد با این حال پیش از آن نیز، بنابر اسناد تاریخی، شواهد، قراین، فرهنگ شفاهی، کشفیات باستان‌شناسی و زبان‌شناسی می‌توان گفت چهار نام برای کشور ایران به‌کار رفته است.
جمهوری اسلامی ایران یکی از منحصر به فردترین کشورها از لحاظ آب و هوا است به طوری که اختلاف دمای هوا در زمستان بین گرمترین و سردترین نقطه گاهی به بیش از۵۰ درجه می‌رسد. به‌طور کلی ایران در منطقه‌ای قرار گرفته‌ است که از نظر بارندگی در سطح نیمه خشک و خشک قرار دارد.
 

View this article in PDF format Print article
Other articles in this category
ایران در یک نگاه
جغرافیا
تاریخ
فرهنگ
اقتصاد
سیاست
نظامی
روابط بین الملل
روابط با آفریقا