فرهنگ        0  1421 reads

1) فرهنگ عمومی

گامبیا یک کشور در حال توسعه در غرب آفریقا می باشد و پایتخت آن بانجول است.

نرخ باسوادي
41.1%

زبان
انگليسي(رسمي)، ماندينكا، ولوف، فولا، جولا و ساير زبان هاي محلي

گروه هاي نژادي
42% ماندينكا mandinka ، 18% فولا، 16% ولوف wolof ، 10%جولا، 9% ساراهولا و 5% ساير

ارتباطات

تعداد فرودگاه هاي مهم
 1 فرودگاه

این کشور فاقد خطوط ریلی است ولی نزدیک به ۲۷۰۰ کیلومتر جاده اصلی و فرعی، ۴۰۰ کیلومتر راه آبی، یک بندر صیادی و تنها یک فرودگاه بزرگ با قابلیت پذیرش هواپیماهای پهن پیکر دارد.

تعداد مشتركين تلفن هاي ثابت و همراه
52.900 اشتراك تلفن ثابت و 404.300 اشتراك تلفن همراه (2006)

تعداد كاربر هاي اينترنتي و كد اينترنتي كشور
 8.000 (2005)- gm.


2) اديان و مذاهب

حدود ۹۰ درصد مردم این کشور مسلمان سنی مذهب هستند. ضمن آنکه ۹ درصد از ساکنین این جمهوری پیرو مسیحی و مابقی آنیمیست می‌باشند.


3) رسانه های گروهی

ايستگاه هاي راديويي و تلوزيوني
ايستگاه هاي راديويي
اي ام 3، اف ام 2 موج كوتاه ندارد.(2001)

ايستگاه هاي تلويزيوني
1 ايستگاه (1997)( برنامه تلویزیون این کشور نیز از طریق تنها شبکه دولتی گامبیا پخش می‌شود.)

رسانه‌های نوشتاری و مطبوعات در گامبیا توسعه چندانی نیافته‌اند و به جز تعداد انگشت شماری روزنامه و هفته نامه در این جمهوری، جریده‌ای به چاپ نمی‌رسد.


4) گردشگری

پایتخت این کشور بانجول است اما بزرگترین شهرش سرکوندا است و از دیگر مراکز پرجمعیت گامبیا می‌توان به شهر «بریکاما» اشاره کرد. امکانات توریستی در ناحیه نانجول مناسب است. به هر حال،خارج از ناحیه پایتخت،امکانات توریستی محدودیت دسترسی و کیفیت را دارند.

دیدنیها
گل ها و گیاهان و جانوران در طول رودخانه گامبیا، بانجول و کرانه های قابل شنا.

شهر هاى اين كشور

بانجول Banjul
بانجول با 137100 نفر جمعیت از شهرهای کشور گامبیا این شهر در آفریقا، بر دهانه‌ی رود گامبیا، بر جزیره‌ی سنت ماری بر دهانه‌ی رود گامبیا، در طول کرانه‌ی اقیانوس اطلس در منطقه‌ی غربی آفریقا برافراشته شده، پلی آن را به سرزمین اصلی متصل کرده است. دارای آب و هوائی استوائی است که درجه حرارت میان 16 تا 42 درجه سانتی گراد در تغییر و متوسط حرارت در پایتخت (بانجولا) 27 درجه است.
در 1965 به صورت مستقل به نام گامبیا استقلال یافت و نام بستراست، به بانجول کنونی تغییر یافت و پایتخت گامبیا می‌باشد.
این شهر در 1816 هنگام رونق بازار برده و آدم‌ربایی غربیان برده‌فروش و دیگران و همچنین برای حفاظت از کشتی‌های انگلیسی ساخته شد. چون شهر و بندر بانجول بر کرانه‌ی رودخانه اوبانجی قرار گرفته و به واسطه موقع خاص طبیعی، دارای اهمیت تجاری و اقتصادی فراوانی برای کشور گامبیا می‌باشد.
شهر بانجول پایتخت و شهر مه کشور گامبیا کوچکترین کشور آفریقایی است که تا سلا 1973 مشهور به بتراست Bathurst بود. ‌آب و هوای آن از ماه ژوئن تا اکتبر خشک و از نوامبر تا ماه مه مرطوب است.
این شهر مرکز فرقه آنگلیکان و اسقف‌نشین کلیسای کاتولیک و 90 درصد مردمش مسلمانند. و اروپایی‌های بسیار در این شهر ساکنند.
شهر بانجول محل فرآوری بادام زمینی که مهمترین محصول گامبیا می‌باشد که با کشتی از دو راه آبی بانجول صادر می‌شود. حمل و نقل به دیگر بنادر گامبیا عمدتا به وسیله رود گامبیا و به وسیله جاده کامیون‌رو که وسایل حمل و نقل را به بزرگراه یوندوم که یک فرودگاه بین‌المللی است، متصل می‌کند. بازرگانان عرب در قرون 13 از شمال و شرق وارد این سرزمین گشته و اسلام را به مردم گامبیا عرضه کردند. از تاریخ این ناحیه تا قرن 15 اطلاعات کمی در دست است و آن زمانی بود که پرتغالی‌ها وارد گامبیا گشتند و آنگاه انگلیسی‌ها خود را برای تجارت به این سامان رسانیدند. رفته رفته انگلیسی‌ها بر این سرزمین تسلط یافتند و در 1664 دژ جیمس را بر جزیره‌ای در آن جا ساختند. در 1816 یک اقامتگاه به وسیله بازرگانان انگلیسی بر جزیره سنت ماری برافراشتند. این جزیره به مدت سه قرن به نام ارل بستراست نام گرفت. انگلیسی‌ها از 1843 تا 1866 و دوباره از 1888 تا 1965 برین کولونی فرمان راندند میان این دوره‌ها گامبیا و نواحی اطراف آن در چنگ انگلیسی‌ها بود.

مدارک مورد نیاز ورود و خروج
پاسپورت،ویزا و گواهی موارد خاص بیماری از جمله تب زرد از مدارک مورد نیاز برای ورود به کشور می باشد.
مسافرانی که ویزا دریافت نکرده اند باید پاسپورت ممهور به همراه داشته باشند. همچنین در ورودی فرودگاه باید همراه پاسپرت های 24،48و 72 ساعته ای که در اختیار دارند به اداره مهاجرت گامبیا مراجعه کنند تا اطلاعات آنها ثبت گردد.خزینه اهدای مهاجرت به بانجول برای مدت یک ماه حدودا 16 دلار است.
مبالغ اضافی که ادارات دولتی مستقر در فرودگاه برای مالیات از توریست ها درخواست می کنند در حدود 10 دلار است.
تمامی دریافت ها فقط به صورت دلار امریکا،یورو و پوند انگلیس قابل وصول است.
ادارات دولتی از ورود هر فرد خارجی مبتلا به ویروس ایدز جلوگیری به عمل خواهند آورد.

نکات ضروری جهت داشتن یک سفر خوب
1. شماره های محلی برای موارد اضطراری 911،سرویس سیار 116،تماس با پلیس 117،و 118 را برای تماس با آتش نشانی در گامبیا در نظر داشته باشید.
2. پلیس گامبیا یک خط ویژه 24 ساعته دیگر نیز برای فعالیت های ویژه با شماره تلفن 2204224914 در اختیار دارد.
3. لطفا مطلع شوید که شماره های اضطراری که تماس حاصل می کنید،انگلیسی صحبت می کنند یا خیر.
4. گامبیا قوانین سختی در مورد واردات و صادرات پوست و چرم و همچنین بعضی از داروها دارد.
5. بازدید کنندگانی که به همراه خود موادی از قبیل هیدروکیون، هیدروکورتیزون، بتامتازون، فلوسینونید، کلوبستاتول یا کلوبستاتون آورده باشند بالغ بر 2000 دلار جریمه و نزدیک به سه سال زندانی می شوند.
6. پلیس فرودگاه و ماموران گشت دولتی به طور روتین ساک وچمدانهای افراد وارد شونده و افراد خارج شونده از کشور را باز رسی و کنترل می کنند.
7. مسافرین فرودگاه باید ساک و چمدانهای خود را قبل از ورود به هواپیما در محفظه ماشین اشعه- x- قرار دهند.
8. مسافرینی که با خود دارو حمل می کنند باید حتما نسخه داروهای خود را به همراه داشته باشند و در طول سفر نیز مراقب نسخه خود باشند.
9. پلیس مسافرینی که قرص های بدون نسخه به همراه دارند را دستگیر خواهد کرد.
10. برای اطلاع از لیست اجناس ممنوع شده،مسافرین باید به نزدیکترین سفارت خانه یا کنسولگری گامبیا مراجعه نمایند.
11. عکسبرداری و فیلمبرداری از ساختمانهای دولتی مانند فرودگاه،سفارت خانه ها،ساختمانهای نظامی و ساختمانهای امنیتی توسط مسافرین ممنوع است.
12. واحد پول رایج گامبیا ,دالاسی, به طور آزاد و رایگان قابل تبدیل است.ولی در بسیاری از موارد در بیرون از کشور در دسترس نیست.
13. فعالیت های اقتصادی گامبیا بر پایه پول نقد است و مسافرین باید توجه داشته باشند تا پول کافی برای مخارج خود به همراه داشته باشند.
14. بازدیدکننده ها میتوانند پول مورد نیاز خود را در بانک ها یا صرافی ها تهیه نمایند.مسافرین باید همیشه پول کافی به همراه داشته باشند تا در مواقعی که بانک ها به صورت غیر منتظره تعطیل شدند دچار مشکل نگردند.
15. کارتهای اعتباری نیز فقط در تعدادی از هتل های مهم،بعضی از خواروبار فروشی ها و تعداد کمی از رستورانها قابل قبول هستند.
16. در بانجول تعداد کمی دستگاه خود پرداز (ATM) وجود دارد،ولی آنها نیز معمولا عمل نمی کنند یا در دادن رسید بد عمل می کنند.دستگاه های خود پرداز فقط ویزا کارت بین المللی قبول می کنند و فقط به صورت ماکزیمم هشتاد دلار در روز (به صورت پول رایج )پرداخت می کنند.
17. از یک کارت نیز در یک روز می توان سه مرتبه استفاده نمود.انتقال وجه نیز در شعبه های اداری گامبیا و برای کشورهای غربی امکان پذیر است.

امنیت عبور و مرور و شرایط راه ها
گامبیا هیچ گونه پیشینه و سوء سابقه ای در مورد تروریست و یا جنایت در مقیاس بزرگ ندارد، ولی د ر نواحی مرزی جنوبی در حریم ناحیه ,کازامانس , سنگال افراد فراری از دست قانون وجود دارند.

برخی نکات در ذیل آمده است
• جرائم کوچک خیابانی یک مشکل در گامبیا است.مسافرین باید مواظب کیف پول خود در مکانهای پرتردد و شلوغ باشند.
• چمدانها و ساک ها هرگز نباید بدون مراقب ترک گردند.مخصوصا در منطقه تاکسیس.
• همچنین مسافرین باید مراقب افراد تنهایی که ار آنها تقاضای کمک می کنند باشند.
• بازدیدکنندگان باید پنجره ها و درهای اتومبیل خود را قفل نمایند تا دزدان نتوانند به راحتی به سرقت بپردازند.همچنین در مکانهای پرتردد که ترافیک اتومبیل سنگین است باید پنجره های اتومبیل خود را بسته نگاه دارند تا دزدان و سارقین وسایل داخل اتومبیل را بر نداشته و پا به فرار نگذارند.
• ساکنینی که قصد اقامت طولانی مدت را دارند باید حتما برای منزل مسکونی خود دزدگیر و وسایل ایمنی نصب نمایند.
• خانم ها باید از قدم زدن تنها مخصوصا بعد از تاریکی شب اجتناب کنند.(حتی در کنار ساحل و مناطق توریستی)
• بهترین روش برای اینکه از همکاری با مجرم ها اجتناب کنید احتمالا این خواهد بود که با اعتماد به نفس در خواست آنها را رد کنید.
• شما باید در گامبیا مراقب پیشنهادات اقتصادی که سرچشمه شخصی دارند باشید.
• موشکافی دقیق تمام پیشنهادات قبل از اینکه شما مرتکب پرداخت هرگونه وجهی شوید،تهیه نمودن هرگونه کالا و خدمات،یا تعهد نمودن هرگونه سفر،لازم و ضروری است.

اطلاعات زیر در باب این موضوع است که گامبیا فقط راه های اصلی را مناسب سازی می کند و ممکن است با توجه به شرایط محیط و به طور کلی راه های خاص مد نظر آنها باشد و تمامی مکانها را مورد توجه قرار نمی دهند،
• مسافرت در گامبیا به سبب شرایط جاده ای آن مشکل است،به خصوص در ماه های بارانی سال،که به طور معمول از ماه ژوئن تا ماه اکتبر به طول می انجامد.
• اگرچه در بیشتر قسمت های ناحیه بانجول،راه های اصلی مناسب و سنگفرش شده اند،اما نگهداری بسیاری از این راه ها بسیار نامناسب بوده است.
• با نصب چراغ در خیابان های بانجول،بعضی از رانندگان از چراغ های اتومبیل خود در شب استفاده نمی کنند. بسیاری از از راه ها در خارج از ناحیه بانجول هنوز سنگ فرش نشده و نامناسب هستند.
• شما باید مراقب باشید وقتی از تاکسی ها استفاده می کنید (به خصوص وقتی از تاکسی ها در شب استفاده می کنید.)
• بسیاری از تاکسی ها فاقد کمربند ایمنی هستند و بعضی از آنها رانندگان بسیار بدی دارند.
• چارپایان و پیاده رونده ها در اکثر نقاط کشور و حتی در ناحیه بسیار بزرگی از بانجول از یک مسیر عبور می کنند و باعث ویرانی و خرابی پیاده روها می شوند.
• رانندگان و پیاده رونده ها باید برای جلوگیری از تصادفات جاده ای بسیار مواظب باشند.
• تعداد بیشماری از تصادفات جاده ای به دلیل مستی رانندگان در حین رانندگی می باشد.
• اگر شما مظنون شدید به اینکه مصوب یک تصادف مستی یک راننده بوده است،شاید یک دلیل اساسی برای محبوس کردن آن راننده داشته باشید.
• پلیس معمولا بدون تناقض قوانین ترافیکی را به کار نمی برد و رانندگان را مجبور به پرداخت غرامت می کند.
• پلیس متناوبا در خیابانهای اصلی جریان ترافیک را متوقف می کند تا گواهینامه رانندگی و بیمه نامه رانندگان را بازرسی می کند.رانندگان نباید کوشش کنند تا در مسیرهای دیگری اطراف این گشت های پلیس برای جلوگیری از بازرسی پلیس حررکت کنند.
• هیئت دولت غالبا با سرعت زیاد و برخی اوقات در هر دو جهت جریان ترافیک سفر می کنند و از اتومبیل های دیگر می خواهند که راه را برای آنها باز کنند.
• به هر حال چراغ های راهنمایی یا سوت های پلیس نیز نمی تواند آنها را متوقف سازد و رانندگان باید برای جلوگیری از تصادف راه را برای انها باز نمایند.
• در گامبیا خط تراموا وجود ندارد و آنها مجبور نیستند مانند کشورهای غربی برای جلوگیری از خطر سریعا محل های خطوط تراموا را در موارد اضطراری تخلیه نمایند.
• حمل و نقل دریایی نیز در ناحیه غیر قابل پیش بینی و توام با خطر می باشد.گذرگاه معبر رودخانه به ندرت توسط برنامه ریزی دقیق محافظت می شود.
• گذرگاه که معمولا خیلی شلوغ است،معمولا فاقد هرگونه مسائل امنیتی کافی برای حفاظت مسافران است.
• به ویژه پناهگاه موقتی چوبی ,پیروگیوس, که از عرض رودخانه گامبیا عبور کرده است،معمولا بیش از حد مجاز ضرفیت خود پر شده است. گاها مشاهده می شود که این پناهگاه در رودخانه ته نشین شده است.
• توصیه می شود برای عبور از عرض رودخانه از اتومبیل های خود استفاده نکنندو آنهایی که باید از عرض رودخانه عبور کنند از گذرگاه ,یلی تندا فارافنی,عبور کنند و یا از وسیله ,بانجول –بارا,استفاده کنند که آهسته تر حرکت می کند ولی به مراتب امنیت بیشتری دارد.

امکانات پزشکی و اطلاعات سلامت
امکانات پزشکی در گامبیا بسیار محدود است،بعضی از داروهاي ضروري و سرویس اورژانس غالبا غیر قابل دسترس هستند و مسافرین باید خودشان تدارک نسخه های داروئی خود را ببینند.
مسافرینی که در زمان سفر خود بیمار گشته اند و در ناحیه خطر وجود مالاریاسفر کرده اند (وحتی پس از یک سال بعد از برگشت خود به خانه احساس بیماری می کنند )باید به بیمارستان مراجعه کنند و داستان سفر خود را با تمام جزئیات به پزشکان بیمارستان بازگو کنند تا پزشکان داروهای ضد مالاریا را تجویز نمایند.
 

View this article in PDF format Print article
Other articles in this category
جمهوري گامبيا در يك نگاه
جغرافيا
تاريخ
فرهنگ
اقتصاد
سياست
نظامي
روابط با ايران