روابط با ايران        0  2256 reads

1) تاريخچه

ايران و گامبيا در سال 1353 اقدام به برقراري روابط سياسي فيمابين كردند. در اين سال سفير ايران در سنگال سفير آكرديته نزد گامبيا معرفي شد. با پيروزي انقلاب اسلامي درايران، روابط دو كشور به مدت چند سال دچار وقفه گرديد. اولين حركت جمهوري اسلامي ايران براي برقراري روابط معرفي سفير كشورمان در سيرالئون به عنوان سفير اكرديته در گامبيا بود كه اين پيشنهاد مورد موافقت طرف گامبيايي قرار نگرفت. به دنبال برقراري مجدد روابط با سنگال، جمهوري اسلامي ايران در سال 1368 سفير خود در سنگال را به عنوان آكرديته در گامبيا معرفي كرد كه موافقت گامبيا قرار گرفت و دور جديدي در روابط بين دو كشور آغاز گرديد.
تا پيش از كودتاي سال 1994 به تدريج با آشنايي بيشتر هيئت حاكمه اين كشور درباره انقلاب اسلامي و با تثبيت جايگاه جمهوري اسلامي ايران در دنيا، دو كشور براي توسعه و تعميق روابط فيمابين ابراز علاقه كردند. چندين سفر و ملاقات مهم توسط مقامات طرفين صورت گرفت.
با انجام كودتاي 22 ژوئيه 1994، جاوارا رئيس جمهور آن كشور از قدرت خلع شد و سياست‌هاي سروان يحيي جامه، رهبر كودتاچيان، گرمي روابط بين جمهوري اسلامي ايران و گامبيا بر گرمي روابط دوجانبه افزود. از این رو توافق وزاري امور خارجه دو كشور در آذرماه 1385 براي گشايش سفارت در پايتخت‌هاي دو كشور.
در یک اقدام عجولانه و غیر منتظره، دولت یحیی جامه، رئیس جمهوری گامبیا، دوشنبه ۲۲ نوامبر 2010میلادی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: "تمام پروژه‌ها و برنامه‌های دولت گامبیا که با همکاری جمهوری اسلامی ایران اجرا می‌شود، لغو شده است." بدین ترتیب گامبیا روابط سیاسی خود با ایران را به حالت تعلیق درآورد.

2) روابط فرهنگي

علي‌رغم عضويت در سازمان كنفرانس سران كشورهاي اسلامي زمينه همكاري‌هاي دو كشور ساخته و نزديكي‌هاي فرهنگي، همكاري خاصي بين دو كشور ثبت نشده است.


3) روابط سياسي

برخی از موارد فعالیت های سیاسی فی ما بین در ذیل آمده است
1. ديدار كوتاه آقاي احمدي نژاد از گامبيا در مسير سفر به آمريكاي لاتين در سال 1384
2. سفر آقاي احمدي نژاد به گامبيا در تيرماه 1385 به منظور شركت در هفتمين نشست كنفرانس سران اتحاديه آفريقايي در بانجول به دعوت رسمي يحيي جامه رئيس جمهور گامبيا؛ اين اولين حضور رئيس جمهور كشورمان در نشست سران اتحاديه آفريقايي بود و در اين سفر سه سند همكاري بين دو كشور به امضا رسيد.
3. سفر وزير امور خارجه گامبيا به تهران در شهريور ماه 1385
4. سفر رئيس جمهور گامبيا به تهران در آذرماه 1385 بر اساس دعوت رئيس جمهور كشورمان و در قالب روابط و همكاري‌هاي دوجانبه كه در فضايي دوستانه و سازنده برگزار و منجر به امضاي چندين سند همكاري
5. رأي منفي اين كشور به قطع‌نامه‌هاي وضعيت حقوق بشر ايران در مجمع عمومي آن سازمان در سال‌هاي پس از كودتا
6. به دنبال تشكيل اتحاديه آفريقايي در سال 2001 و عضويت ناظر جمهوري اسلامي ايران در اين اتحاديه، زمينه همكاري در اين بخش فراهم شده است.

سطح نمايندگي ايران در گامبيا
تا سال 1390 سفارت ايران در بانجول فعاليت مي کرد.
جهانبخش حسن زاده از سال 1385 سفیر ایران در گامبیا بود.

سطح نمايندگي گامبيا در ايران
سفارت گامبيا در تهران در فروردين 1386 افتتاح گرديده و آقاي لامين كابا باجو، وزير امور خارجه اسبق گامبيا بعنوان سفير مقيم اين كشور در تهران منصوب گرديد.
همچنين طي سالهاي گذشته سفرا و نمايندگان سياسي گامبيا در عربستان سعودي بعنوان اكرديته در جمهوري اسلامي ايران معرفي شده اند.

نشاني و تلفن نمايندگي گامبيا در ايران
تلفن
77500074

نمابر
77529515

آدرس
خيابان دکتر شریعتی، خيابان ملک ، شماره 10


4) روابط اقتصادي

سفر وزراي امور خارجه، امور اقتصادي و دارايي، كشاورزي، تجارت، صنعت و اشتغال گامبيا در خرداد ماه 1386 به تهران به منظور شركت در چهارمين نشست كميسيون مشترك دو كشور كه در پايان آن، يادداشت تفاهم چهارمين نشست كميسيون مشترك همكاري‌هاي دو كشور به امضا رسيد.
نوسان در ميزان مبادلات در عين يك طرفه بودن مبادلات تجاري به نفع ايران


 

View this article in PDF format Print article
Other articles in this category
جمهوري گامبيا در يك نگاه
جغرافيا
تاريخ
فرهنگ
اقتصاد
سياست
نظامي
روابط با ايران