فرهنگ        0  2421 reads

1) فرهنگ عمومی

زبان
فرانسه و انگليسي ( رسمي )، و شامل 270 زبان غير رسمي ديگر.

قبايل
داراي 250 قبيله است.

نژاد
۳۱٪ کوهستان نشینان کامرون، ۱۹٪ را بانتوهای استوایی، ۱۱٪ را کِردی، ۱۰٪ را فولانی، ۸٪ را بانتوهای شمال غربی، ۷٪ را سیاهان شرقی، ۱۳٪ را دیگر آفریقایی‌ها و کمتر از ۱٪غیر آفریقایی‌ها

نرخ باسوادي
 75 %

تعداد دانشگاه
۱ به علاوهٔ ۵ کالج دانشگاهی

سنین تحصیل اجباری
(فرضاً) ۶ تا ۱۲ سال (در کامرون شرقی ؛ ۶ تا ۱۳ سال و در کامرون غربی بدون آنکه اجباری باشد).

ارتباطات
تعداد كاربر هاي اينترنتي و كد اينترنتي كشور: 370 هزار و كد CM.

میزبان اینترنتی
۵۱۲

تعداد مشتركين تلفن هاي ثابت و همراه
100300 اشتراك تلفن ثابت
2253 اشتراك تلفن همراه

تعداد فرودگاه هاي مهم
11 فرودگاه

2) اديان و مذاهب

دین ۴۰ % مردم کامرون، عقاید بومی و سنتی، ۴۰ % مسیحی و ۲۰ % نیز مسلمان هستند. همچنین طی دو دهه اخیر گروه‌های زیادی از مردم این کشور در شهرهای دوالا، فومبن، فومبت و یائونده به مذهب شیعه دوازده امامی گرویده‌اند. شیعیان بومی دارای مدرسه و مسجدی به نام اهل بیت(ع) در شهر دوالا هستند. همچنین بیش از ۷۰۰ خانواده لبنانی در این کشور زندگی می‌کنند که بیشتر آنان را شیعیان تشکیل می‌دهند.

3) رسانه های گروهی

ايستگاه هاي راديويي و تلوزيوني

ايستگاه هاي راديويي
 AM 2، FM 9، موج كوتاه 3

ايستگاه هاي تلويزيوني
 1ايستگاه

4) گردشگری

شهر هاي مهم

يائونده (۱جمعیت، میلیون و ۱۵۵ هزار نفر)، دوآلا (جمعیت، ۱ میلیون و ۲۴۰ هزار نفر)، گاروئا (جمعیت، ۱۸۵ هزار نفر)، ماروئا (جمعیت، ۱۷۰ هزار نفر)، بافوسام (جمعیت، ۱۵۱ هزار نفر)، بامندا، لومك، انگائوندره، دویوالا (جمعیت، 1700000 نفر)

یائونده
از شهرهای کشور کامرون و پایتخت این کشور، مرکز مالی، اداری و ارتباطی کشور جمهوری فدرال کامرون و بر سر راه راه آهن اصلی کامرون، مرکز بازرگانی و تولید تولیداتی چون سیگار و فرآوره های شیری، کالاهای سفالی، شیشه ای و فرآورده های چوبی، قهوه، کاکائو و نیشکر است.
در 1888 بازرگانان آلمانی آن را برای تجارت عاج ایجاد کرد. در جریان جنگ جهانی اول بلژیکی ها آن را به زیر فرمان خود درآوردند. دانشگاه کامرون در شهر یائونده قراردارد.

دوآلا Duala
بندر دریائی جمهوری کامرون بر کرانه خلیج گینه، در منطقه جنگلی استوائی واقع است. دارای یک خط آهن است، چوب، قهوه، کاکائو، روغن نخل و عاج از این بندر صادر می‌شود. صنایع چوب سازی جدید نیز در این شهر دایر است.

دویوالا Douala
از شهرهای کشور کامرون، بزرگترین شهر و بندر کشور و در 32کیلومتری بر کرانه چپ رودخانه ووری قرار دارد. این شهر بندری بیشتر خدمات بازرگانی و حمل و نقل کالاهای جمهوری آفریقای مرکزی را به عهده دارد. کشتی‌ها چوب سخت، قهوه و تولیدات نخل را جابجا می‌کنند. این شهر یک فرودگاه بین‌المللی و یک راه آهن متصل به مراکز اقتصادی و نقش فعال دارد. صنایعش شامل الوار، تولیدات کارخانه‌ای، آلومینیم و کالاهای مصرفی و پارچه می‌باشد.
این شهر در همه سال گرم ملایم با ریزش بیش از 400میلی‌متر باران سالانه به طور متوسط است در اطراف شهر جنگل و درختان موز و زمین‌های کشاورزی قرار گرفته.  این شهر از سال 1884 تا 1916 زیر فرمان آلمانی‌ها و پایتخت مستعمره کامرون آلمان بود. در جریان جنگ جهانی اول به زیر فرمان فرانسه درآمد و تا سال 1960 که کامرون استقلال یافت در چنگ فرانسه قرار داشت.


 

View this article in PDF format Print article
Other articles in this category
جمهوري كامرون در يك نگاه
جغرافيا
تاريخ
فرهنگ
اقتصاد
سياست
نظامي
روابط با ايران