سياست        0  1082 reads

1) حکومت

در کامرون سیستم تک حزبی است و و حزب اتحاد ملی کامرون که همه سازمان های سیاسی فرهنگی و اجتماعی کامرون را شامل می شود تشکیلات داخلی حزب اتحاد ملی عبات است از یک کنگره هر پنج سال یکبار تشکیل جلسه می دهد یک دفتر سیاسی که 54 عضو دارد. اعضای این کمیته را رئیس جمهور تعیین می کند که رهبری حزب را به عهده دارد و دارای دو سازمان زنان و سازمان جوانان است.

نوع حكومت
جمهوری

سیستم حكومتی (قوه هی كشور)

قوه مجریه
رییس جمهور ( رییس حكومت )، نخست وزیر ( رییس دولت)

قوه قانون گذاری
مجلس ملی با 180 نمینده

قوه قضائیه
زیر نظر وزیر دادگستری

احزاب مهم و رهبران آن ها
• UDC - آدامو اندام انجویا
• RDCP - پل بیا
• MDR - داكوله دیسالا
• MLDC- مارسل یوندو
• MYC- دیدون تینا
• UNDP - میگاری بللو بوبا
• SDF - جان فرو اندی
• UPC - آگوستین فردریك كودوك
• جنبش دموکراتیک خلق کامرون (RCP ؛ سابقاً تنها حزب قانونی بود)
• اتحاد خلق کامرون (UPC)
• جنبش دموکراتیک برای دفاع از جمهوری (RDDR)

گروه هی فشار مهم و رهبران آن ها
شوری ملی جنوب كامرون ( یامبا اته اوتون )، گروه مدافع حقوق بشر ( آلبرت موكونگ )

عضویت در سازمان هی مهم منطقه ی و بین المللی
شوری آفریقا، حوزه دریی كارئیب و اقیانوس آرام، گروه بانك آفریقیی توسعه، اتحادیه آفریقا،، فائو، گروه 77، آژانس انرژی اتمی، بانك بین المللی بازسازی و توسعه،سازمان بین المللی هوانوردی غیرنظامی،شوری بین المللی حمل و نقل پاك،مؤسسه مدیران خبره،انجمن بین المللی توسعه، صندوق بین المللی توسعه كشاورزی،همكاری بین المللی مالی، فدراسیون بین المللی هلال احمر و جوامع صلیب سرخ،سازمان بین المللی كار، صندوق بین المللی پول، سازمان بین المللی دریانوردی، پلیس بین المللی، كمیته بین المللی المپیك، سازمان بین المللی مهاجرت،اتحادیه بین المجالس، یزو، سازمان بین المللی ارتباطات ماهواره‌ی، اتحادیه بین المللی ارتباطات از راه دور، آژانس تضمین سرمیه‌گذاری چندجانبه، نم،سازمان ممانعت از سلاح‌هی شیمییی، سازمان وحدت آفریقا، سازمان ملل، كنفرانس ملل متحد بری بازرگانی و توسعه، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد، سازمان توسعه صنعتی ملل متحد، سازمان جهانی گردشگری ملل متحد، اتحادیه جهانی پست، سازمان جهانی مصرف، فدراسیون جهانی اتحادیه‌هی كارگری، سازمان بهداشت جهانی، سازمان جهانی مالكیت فكری، سازمان جهانی هواشناسی، سازمان تجارت جهانی

2) سیستم اجرایی

کابینه کامرون شامل نخست وزیر و 6 معاون وزیر می باشد. طبق تقسیمات کشوری کامرون از 10 استان است که زیر نظر دولت مرکزی اداره می شود.

رئیس کشور و دولت مسئول رهبری امور کشور می باشد و سیاست ملی را تعیین می کند. رییس جمهور فرمانده کل قوای نیروهای مسلح هم می باشد و پیمانها را در مورد مذاکره و تصویب قرار میدهد و می تواند بعد از مشورت با دادگاه عالی عضو عمومی اعلام نماید. همچنین مسئل اجرای قوانین، امنیت داخلی و خارجی است. مامور مشاغل نظامی و غیر نظامی را تعیین و حدود مسئولیت های آن ها را مشخص می کند. با رفراندوم می تواند اصلاحات لازم را به عمل آورد. رئیس جمهور می تواند پاره ای از اختیارات خود را به نخست وزیر بدهد و اختیارات وزیران را کم یا زیاد کند.

نامزد های رئیس جمهوری باید از حقوق مدنی، سیاسی برخوردار و حداقل 35 سال داشته باشند. دوره ریاست جمهوری 5 سال است و حق انتخاب شدن مجدد را دارد. رئیس جمهور مسئول اجرای قوانین است و نخست وزیر و وزیرا در برابر او مسئول هستند.

در قانون اساسی 1972 یک شورای اقتصادی اجتماعی پیش بینی شده که 5 عضو دارد و سالی چند بار تشکیل جلسه میدهد. و اعضای آن بمدت 5 سال توسط رئیس جمهور منصوب می شود.

3) سیستم قانون گذاری

پارلمان 120 نماینده دارد که مدت آن 5 سال است و با اکثریت آراء مردم انتخاب می شوند. اجلاس مجالس سالی دو بار می باشد و هر اجلاس نباید از 30 روز بیشتر باشد. در مواقع فوقع العاده اجلاس مجلس 15 روز است.

4) سیستم قضایی

استقلال قوه قضاییه و اجرای عدالت توسط رئیس جمهور تعییت و تضمیم گشته و انتصابات لازم در این دستگاه با مشورت دادگاه عالی و به وسیله رئیس جمهور صورت می گیرد. قانون قضایی این کشور برگرفته از قانون قضایی فرانسه است و رئیس جمهور در این کشور قضات در هر درجه‌ای که باشند را تعیین می‌کند.لازم به ذکر است به دلیل فساد مالی بالایی که در میان دولتمردان این کشور وجود داشت در سال ۱۹۹۷ در این کشور قانون مقابله با مفاسد اقتصادی تصویب و اجرا شد. کامرون یک دادگاه عالی دارد که در صورت عدم توانایی رئیس جمهور حافظ قانون اساسی است.

5) شخصیت ها

 

 

 


پل بیا
پل بیا (Paul Biya) متولد 13 فوریه سال 1933 میلادی از تاریخ 6 نوامبر سال 1982 میلادی رییس جمهور كشور كامرون می باشد. او در منطقه ی به نام "اموومكا" در جنوب كامرون به دنیا آمده و از گروه قومی "بتی پاهون" می باشد. در سن 7 سالگی توسط پدر و مادر خود به مركز آموزش مسیحیان جهت یادگیری علوم مذهبی فرستاده شد؛ سپس در شهر یائونده پیتخت كامرون تحصیلات متوسطه خود را ادامه داده و دروس فلسفه و زبان لاتین را در آنجا آموخت. سپس به دانشگاه پاریس رفته و در رشته حقوق تحصیل نمود. او در سال 1960 میلادی مدرك خود را در ین رشته دریافت نموده و در سال 1962 میلادی به كامرون بازگشت.

در سال 1964 میلادی وی جزو مدیران ارشد وزارت آموزش عالی انتخاب و در سال 1965 میلادی دبیر وزارت آموزش عالی گردید. پل بیا در سال 1967 میلادی دبیر هیات دولت گردیده و در سال 1968 میلادی به سمت وزارت رسیده و در سال 1970 وزیر یالتی گردید. او در سال 1975 میلادی نخست وزیر كامرون گردید. در جولی سال 1979 میلادی قانونی به تصویب رسید كه به موجب آن نخست وزیر در صورت كنار رفتن رییس جمهور به جی او انتخاب می گردد. در تاریخ 4 نوامبر سال 1982 میلادی رییس جمهور وقت كشور به طور ناگهانی اعلام استعفا نموده و در تاریخ 6 نوامبر پل بیا بر طبق قانون جدید به مقام ریاست جمهوری رسید.

او سپس در كش و قوس با رییس جمهور سابق كشور در سال 1983 میلادی رییس حزب CNU (حزب حاكم كشور) گردید. انتخابات بعدی كشور قرار بود تا در سال 1985 برگزار گردد كه بیا تاریخ انتخابات را به 1984 تغییر داده و در انتخابات با ری 99% پیروز گردید. او در انتخابات سال هی 1988، 1992، 1997، 2004 میلادی نیز مجدداً پیروز گردید. بیا در انتخابات ریاست جمهوری کامرون سال ۲۰۱۱، برای ششمین بار در مقام خود ابقاء شد. وی با کسب ۷۸ درصد آرا توانست پروز شود. جان فرو اندی رهبر حزب مخالف (SDF) اصلی ترین رقیب بیا، موفق شد تا تنها ۱۰ درصد آرا را به خود اختصاص بدهد.

او دوبار در زندگی خود ازدواج نموده است.همسر اول او به نام " ژان یرین " در سال 1992 میلادی از دنیا رفته و پل در سال 1994 میلادی با " چنتال بیا" ازدواج نمود. حاصل دو ازدواج او سه فرزند می باشد.

View this article in PDF format Print article
Other articles in this category
جمهوري كامرون در يك نگاه
جغرافيا
تاريخ
فرهنگ
اقتصاد
سياست
نظامي
روابط با ايران