تونس در یک نگاه        0  1402 reads

جمهوری تونس

پرچمنشانمختصات
شرقی′۹°۱۰ شمالی′۵۰°۳۶

شعار ملی
سامانمندی، آزادی، دادگری

سرود ملی
ای پشتیبانان کشور

پایتخت
تونس

بزرگترین شهر
تونس

زبان رسمی
عربی

نوع حکومت
جمهوری

مساحت
مساحت ۱۶۳٬۶۱۰کیلومتر مربع

جمعیت
10.549.000

شاخص توسعه انسانی (۲۰۰۹)
0.769

واحد پول
دينار تونس (TND)

منطقه زمانی
(ساعت جهانی+1)

دامنه اینترنتی
.tn

پیش‌شماره تلفنی
+216

تونِس کشوری در شمال آفریقا و جنوب دریای مدیترانه است که از غرب با الجزایر و از شرق و جنوب با لیبی هم‌مرز است. اين کشور همچنين از شمال به کوه‌هاى اطلس و از جنوب به مناطق صحرائى محدود مى‌گردد. پایتخت این کشور شهر تونس است.
تونس در ۱۹۵۶ از فرانسه استقلال پیدا کرد و حبیب بورقیبه اولین رئیس جمهور و حاکم مطلقه این کشور بود که بدنبال یک دوره اعتراضات محدود و خیابانی مردم پس از 31 سال استبداد و حکومت با مشت آهنین، در سال 1987 به دست زین‌العابدین بن علی، افسر عالیرتبه پلیس، سرنگون شد. بن علی نیز پس از 23 سال دیکتاتوری و خودکامگی و اختناق در شرایطی مشابه، در نیمه ژانویه 2011 (24 دی 1389) سرنگون شد و به عربستان سعودی گریخت. نام این اعتراضات خیابانی مردم به انقلاب گل یاسمن شهرت یافت. زبان اکثر مردم این کشور عربی و فرانسوی و مذهب بیشتر آنان اسلام است.
تونس فعلى در قديم معروف به کارتاژ و به قول اعراب (قرطاچه) بوده است، البته کارتاژ امروزه يکى از شهرهاى باستانى تونس مى‌باشد. کارتاژ در سده‌هاى قبل از ميلاد از بزرگترين دولت‌هاى بازرگانى محسوب مى‌شد. اهميت بازرگانى آن به موقعيت ژئوپليتيک آن بستگى داشت. تاريخ کاتاژ به سدهٔ نهم پيش از ميلاد مى‌رسد.


 

View this article in PDF format Print article
Other articles in this category
تونس در یک نگاه
جغرافیا
تاریخ
فرهنگ
اقتصاد
سیاست
نظامی
روابط با ایران