جغرافیا        0  4081 reads

1) جغرافياي طبیعی

الجزاير در شرق آفریقا در حاشیه دریای مدیترانه و بین مراکش و تانزانیا واقع شده است. الجزاير که در شمال آفریقا واقع شده است از نظر وسعت و پهناورى نسبت به چند کشورى که در قاره آفريقا واقع گرديده‌اند، دومين کشور بزرگ آفريقا پس از کشور سودان مى‌باشد. وسعت این کشور  2,381,740 كيلومتر مربع می باشد.

كشور هاي همسايه
ليبي، مالي، موريتاني،، نيجر، تونس، مراكش، صحراي باختري

خط ساحلی
داراي 998 کیلومتر خط ساحلي است .  

حدود ارتفاع
چات ملهنیر با 40 متر پایین ترین نقطه و بالاترین نقطه آن تاهات با 3.003 متر مي‌باشد.

کل منابع آب
منابع آبي الجزاير 14.3 کیلومتر مكعب است . ( 1997 )  

بلایا و خطرات طبیعی
مناطق کوهستانی در معرض زلزله های شدید، جریان های آب و گل و سیل در فصل بارانی است .  

وضعیت آب و هوا
آب و هواي آن از خشک تا معتدل متغير است. در نواحي ساحلي زمستان های مرطوب و تابستان های خشک و گرم و در نواحي بلند، زمستان های سرد و تابستان های گرم دارد. در اين كشور بادسام یا باد گرم -گرد همراه با غبار و شنی- مخصوصاً در تابستان مي‌وزد.
تنوع جغرافیایی الجزایر به همراه شرایط جوی خاص است. بخش شمالی کشور یک آب و هوای مدیترانه ای با زمستان های مرطوب و معتدل و تابستان های خشک و گرم دارد.
منطقه فلات یک آب و هوا نیمه خشک دارد و درجه حرارت آن بین ماه های تابستان و زمستان متفاوت است
درجه حرارت در منطقه بیابانی «صحرا» بسیار متغیر است، این منطقه آب و هوای خشک دارد.
وزش بادهای داغ و همراه با گرد و غبار که به آن بادسام گفته می شود، در تابستان معمول و عادی است .
 
بارش در الجزیره، مانند درجه حرارت آن در منطقه های جغرافیایی متفاوت خود، متغیر است. بارش در منطقه فلاتی به خاطر تغییر در جهات باد فصلی است ( شمالی و غربی در زمستان، شرقی و شمال شرقی در تابستان ) بارش بین ماههای سپتامبر و دسامبر بسیار سنگین است و در ماه ژانویه تا آگوست سبک تر است و در ماه های تابستان بارش خیلی کم است. بارش در منطقه صحرایی کشور اندک و نامنظم است.

محیط زیست
فرسایش خاک ناشی از چرای بیش از حد و سایر روش های ضعیف کشاورزی، کویرزائی، فضولات زهکشی خام، فضولات پالایش یا تصفیه نفت، و سایر فضولات صنعتی منجر به آلودگی رودخانه ها و آب های ساحلی و دریای مدیترانه شده است، خصوصاً آلودگی ناشی از فضولات نفتی، فرسایش خاک و رواناب کود، کمبود آب آشامیدنی در آن مشاهده مي‌شود.

عوارض زمین

کوه ها
اطلس Tell، شمالی تر از سلسله کوههای الجزایر است. نوک قله این اطلس که ارتفاع آن بیش از 6000 پا می رسد، شامل سلسله جبالهای کابیلی بزرگتر و کوچکتر و همین طور سلسله جبال های مورجه و لمنسن می شود. کوه های اطلس ساهاران بلندتر و پیوسته تر از کوه های اطلس Tell است.
این کوه ها از 3 زنجیره کوهی تشکیل می شود: کسور نزدیک مرز مراکش، آمور و جنوب الجزیره. این کوه ها در شمال دارای آب بیشتری از فلات ها هستند و توپوگرافی زمین بلند شامل زمین چراه گاهی خوب می شوند.
در بخش جنوب شرقی منطقه بیابان صحرائی الجزایر کوه های آکاهر قرار دارند، ارتفاع آن به بالای
ft 6.561 می رسد
بالاترین قله کشور، کوه تاهات (3003 متر ) در این سلسله جبال یافت می شود. 

بیابان ها
جنوب اطلس صحرائی ( saharao )، بخش بیابان صحرائی الجزیره تا بخش جنوب امتداد می یابد و به مرزهای مالی و نیجر می رسد و متوسط ارتفاع آن به حدود 1500 پا می رسد. منطقه اي با مساحت بسیار زیاد تپه های شنی به نام ارگ، حدوداً  منطقه را در بر می گیرد.
در میان این مناطق، 2 منطقه اصلی قرار دارند غرب ارگ ( ارگ غربی بزرگ ) و شرق ارگ بزرگ ( ارگ شرقی بزرگ). در این مناطق تپه های بزرگی قرار دارند ( 2 تا 5 متر ) و بیشتر مساحت یا زمین باقیمانده بیابان پوشیده از صخره های سنگی به نام هاماواست که در بالای تپه های شنی مرتفع هستند.
تقریباً در کل ربع جنوب شرقی، کوه های آهاگار قرار دارد. در اطراف آهاگار فلات های سنگ و ماسه هستند که از طریق دره های تنگ عمیق از یکدیگر جدا می شوند و به یک منطقه غرب پوشیده از سنگ ریزه و صاف به طرف مرز مالی امتداد می یابند.
بیابان های الجزایر را می توان به دو بخش تقسیم کرد :
بخش شمالی که کمی تا مرزهای جنوبی الجزیره امنداد می یابد. این منطقه که خشکی آن از جنوب کمتر است، از اکثر مردم معدودی که در منطقه زندگی می کنند، محافظت می کند و اکثر درختان
oase منطقه در این جا یافت می شوند. مهم ترین ویژگی توپوگرافی آن تپه های شنی شرق ارگ و غرب ارگ است اما بین آنها فلات ها قرار دارد که شامل یک ساختار آهکی پیچیده ای به نام مزاب می شود، در اینجا بربرهای مزوبيت ساکن هستند.
منطقه جنوبی صحرا تقریباً کاملاً خشک است. مهم ترین مشخصه آن سلسله جبال آهاگار است. پوشش گیاهی آن کم پشت است و به طور ناهموار توزیع شده اند، و شامل اقاقیا، درخت عناب و علف های بیابانی می شود. زمین در جنوبی ترین منطقه صحرا بسیار خشک است اما درختان اوس (
oase ) خرما دارد . 

رودخانه ها
از آنجائیکه درالجزیره ریزش باران وبرف به طور متناوب و اندک است، حوزه های آبی درون مرزی ثابت آن اندک است و هیچ رودخانه قابل کشتیرانی وجود ندارند – تقریباً همه رودخانه ها فقط به طور فصولی جریان دارند و یا به طور نامنظم.
طولانی ترین و معروفترین رودخانه، چلیف است که مسافت آن از منبع آن در اطلس
Tell به مدیترانه می رسد.
اکثر رودهای
Tell به صورت قطره قطره ای کاهش می یابند و در تابستان کاملاً خشک می شوند.

جنگل ها
جنگل های الجزیره، به خاطر قطع گسترده درختان جنگلی در معرض مخاطره‌اند. جنگل های همیشه سبز کوههای اطلس Tall، دارای گونه های مانند صنوبر حلب، سرو کوهی، صدر و درختن بلوط همیشه سبز و همین طور گونه های برگریز از جمله درخت چوب پنبه کش و چندین نوع دیگر بلوط می شود

ساحل و کرانه ها
الجزایر در شمال، در مجاورت دریای مدیترانه قرار دارد. شهرهای اصلی الجزایر، اوران و آنابا در دشت های ساحلی متناوب، باریک الجزایر واقع شده اند و همین طور شهری بندری بجاجا و اسکیدا. این دشت ها متناوب می شوند با منطقه های کوهستانی در امتداد ساحل، بجز بخش شرقی، که در اینجا ساحل اکثراً کوهستانی است.


2) جغرافياي انساني

جمعيت (تخمین 2010)
36.3
ميليون نفر

زبان
عربي‌( زبان رسمي‌ )، بربر( زبان قومي )، فرانسه

امید به زندگی
75.26 سال به طور کل، 72.57 سال در مردان و 76.04 سال در زنان

ب
يماري هاي شايع
اسهال ميكروبي، هپاتيت نوع
A، حصبه، تب، بيماري‌هاي پوستي، سالك (نوعي بيماري پوستي خطرناك)

قبايل
99% عرب و بربر و كمتر از 1% اروپايي
تقریباً تمام الجزایری ها در اصل بربر هستند، نه عرب، گروههای اقلیت که خودشان را بربر می خوانند تقریباً در منطقه کوهستانی شرق کابیلی الجزایر زندگی می کنند. بربرهاهم مسلمان هستند اما بیشتر خود را وابسته به بربر می دانند تا میراث فرهنگی عرب. بربرها سالها برای بدست آوردن استقلال مبارزه کردند كه در نهايت  تازه اجازه داده است که بربر زبان آموزشی آنها در مدارس باشد .

رشد سالانه جمعیت (تخمین 2010)
 
1.177%
کشورهایي که جمعیت جوان دارند ( درصد بالای زیر 15 سال ) باید سرمایه گذاری بیشتری در مدارس، صورت دهند، در حالیکه کشورهای با جمعیت پیرتر ( کهنسال تر ) ( درصد سنی بالا 65 سال وتمام ) باید سرمایه گذاری بیشتری در بخش سلامت و بهداشت کنند ساختار سنی جمعیت يك ملت  بر مسائل مهم اقتصادی اجتماعی آن  تأثیر می گذارد. همچنین می توان از ساختار سنی برای کمک به پیش بینی مسائل بالقوه سیاسی استفاده کرد. برای مثال، رشد سریع یک جمعیت بزرگسال جوان قادر نیست کار و شغل پیدا کند و این خود می تواند به آشوب و ناآرامی منجر شود.
نسبت جنسی در زمان تولد اخیراً به عنوان شاخصي براي  انواع خاص تبعیض جنسی در برخی کشورها، در نظر گرفته مي شود برای مثال، در برخی از کشورهای آسیایی نسبت جنس در زمان تولد مربوط به سقط انتخابی جنین و نوزادکشی به خاطر اشتیاق بسیار زیاد به جنس پسرهاست. این مسأله بر الگوهای ازدواجی و باروری در آینده تأثیرگذار است.
در نهایت می تواند باعث ناآرامی در میان مردان بزرگسال جوان باشد که نمی توانند شریکی پیدا کنند.


3) جغرافیای سیاسی

کشور الجزایر به 48 ایالت تقسیم می شود كه عبارتند از:


 

    ۱. أدرار
    ۲. الشلف
    ۳. الاغواط
    ۴.ام‌البواقی
    ۵. باطنه
    ۶. بجایه
    ۷. بسکره
    ۸. بشار
    ۹. البلیده
    ۱۰. البویره
    ۱۱. تمنراست
    ۱۲. تبسه
    ۱۳. تلمسان
    ۱۴. تیارت
    ۱۵. تیزی وزو
    ۱۶. الجزائر
    ۱۷. الجلفه
    ۱۸. جیجل
    ۱۹. سطیف
    ۲۰. سعیده
    ۲۱. سکیکده
    ۲۲. سیدی بلعباس
    ۲۳. عنابه
    ۲۴. قالمه
    ۲۵. قسنطینه -کنستانتین
    ۲۶. مدیه
    ۲۷. مستغانم
    ۲۸. مسیله
    ۲۹. معسکر
    ۳۰. ورقله
    ۳۱. وهران
    ۳۲. بیض
    ۳۳. یزی
    ۳۴. برج بوعریریج
    ۳۵. بومرداس
    ۳۶. الطارف
    ۳۷. تندوف
    ۳۸. تسمسیلت
    ۳۹. الوادی
    ۴۰. خنشله
    ۴۱. سوق اهراس
    ۴۲. تی‌پازه
    ۴۳. میله
    ۴۴. عین الدفلی
    ۴۵. النعامه
    ۴۶. عین تموشنت
    ۴۷. غردایه
    ۴۸. غلیزان

برخی شهر هاى مهم الجزایر
الجزيره، وهران، قسطنطيه و عنابه برخی از شهرهای مهم این کشور است.

View this article in PDF format Print article
Other articles in this category
الجزایر در یک نگاه
جغرافیا
تاريخ
فرهنگ
اقتصاد
سیاست
نظامی
روابط با ایران