جغرافیا        0  1366 reads

1) جغرافیای طبیعی

جمهوری چاد با ۱٬۲۸۴٬634 کیلومتر مربع مساحت در آفریقای مرکزی و در ناحیه صحرای بزرگ آفریقا واقع است‌. این کشور از نظر ردهٔ مساحتی در جهان رتبهٔ بیستم را به نام خود کرده‌است که جزء سی کشور بزرگ دنیا و از بزرگ ترین کشور‌های آفریقا است.با این که مساحت این کشور اندکی از کشور ایران کوچک تر است، و مقدار بسیار ناچیزی از نیجر بزرگ تر است.

این کشور ۱۰۹۴ کیلومتر با کامرون، ۱۱۹۷ کیلومتر با جمهوری آفریقای مرکزی، یکهزار و ۵۵ کیلومتر با جمهوری عربی لیبی، ۱۱۷۵ کیلومتر با نیجر، ۸۷ کیلومتر با نیجریه و ۱۳۶۰ کیلومتر با سودان مرز مشترک دارد.
دریاچه چاد در مرز غربی با نیجر و نیجریه واقع شده، صحرای کبیر نصف کشور را در شمال پوشانیده است. مقدار عظیمی از این مساحت این کشور در بیابان صحرا است و اکثر زمین‌های آن، غیر قابل کشت می‌باشد.چاد سرزمین جلگه‌ای و صحرایی است و مهمترین ارتفاعات آن در مرز لیبی قرار دارد.
پست‌ترین نقطه چاد در گودال جوراب ۱۶۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و بلندای مرتفع‌ترین بخش این کشور در قله امی کوزی به ۳۴۱۵ متر می‌رسد.

اراضی قابل کشت و زرع ۳ درصد، مراتع طبیعی ۳۶ درصد و اراضی جنگلی کمتر از ۲۶ درصد خاک چاد را شامل می‌شوند.

از سوی دیگر دریاچه چاد درغرب این کشور واقع است و رودخانه شاری پس از مشروب کردن جنوب غربی چاد و عبور از پایتخت وارد دریاچه مزبور می‌شود. دولت چاد معاهدات بین‌المللی مختلفی را در زمینه حفظ محیط زیست امضا کرده‌است که از آن جمله می‌توان به پروتکل حفظ و جلوگیری از تخریب لایه اوزون، موافقتنامه‌های بیابان‌زدایی و حراست از گونه‌های گیاهی و جانوری درحال انقراض، پاکسازی کوهستان و دفن زباله‌ها اشاره کرد.

آب وهوا

ناحیه صحرای شمالی چاد خشک و بایر است و به ندرت واحه هائی در صحرا دیده می شود. چاد مرکزی منطقه ای شبه بیابانی گرمسیری و علفزار و دارای درختهای گرمسیری می باشد.

آب و هوای چاد استوائی با ریزش باران کافی در جنوب از نوامبر تا آوریل کمتر معمولاً باران می بارد. در شمال اوضاع بیابانی دارد. نجامنا در ژانویه 23.9 و در جولای 27.8 درجه صدبخشی گرما و سالانه مقدار 744 میلی متر ریزش باران دارد.

حداقل ۱۲۵۹۰۰۰ کیلومتر مربع از خاک این سرزمین را خشکی‌ها فرا گرفته‌اند. به همین دلیل آب و هوای چاد در اکثر نقاط گرم و خشک ولی در بخشهای جنوبی توأم با رطوبت و بارندگی است‌.


2) جغرافیای انسانی

براساس جدیدترین آمار (۲۰۰9 میلادی‌) جمهوری چاد بالغ بر 11.2 میلیون نفر جمعیت دارد.
نرخ رشد جمعیت این کشور در سال 2009، 2.6% تخمین زده شده است‌.
چاد به ازای هر هزار تولد 99 مرگ و میر نوزاد دارد. (2010 تخمین)
امید به زندگی در این کشور در سال 2009، 49.6سال تخمین زده شده است‌.

تیره‌های جمعیتی
عرب، سودانی، بانتوئی

مردم چاد از نژاد عرب، سودانی و بانتویی هستند. اعراب شمال این کشور زندگی بادیه‌نشینی دارند ولی جنوبی‌ها اکثراً سیاهپوستان قبایل بانتویی هستند.

افسردگی
هر ساله آماری از سوی موسسه‌های آمارگیری و سازمان جهانی بهداشت درباره میزان شادی و افسردگی در کشورهای جهان بر اساس فاکتورهایی مانند میزان مشارکت مردم در فعالیت‌های ورزشی و آمار شیوع افسردگی و همچنین میزان اشتیاق برای فعالیتهای شغلی و کارهای داوطلبانه اعلام می‌شود. کشور آفریقایی چاد به عنوان افسرده‌ترین کشور جهان و رتبه اول افسردگی در جهان انتخاب شد.

بيماري هاي شايع

اسهال باكتريايي، هپاتيت A،  تب حصبه و مالاريا.

چاد یکی از کشورهای عقب مانده جهان است و شیوع گسترده برخی بیماریهای مرگبار همه ساله جان تعداد کثیری از ساکنین این کشور را می‌گیرد.


3) جغرافیای سیاسیشهر «انجامنا» پایتخت چاد است و از دیگر شهرهای مهم آن می‌توان به «سارح»، «موند» و «آبشه» اشاره کرد.

View this article in PDF format Print article
Other articles in this category
چاد در یک نگاه
جغرافیا
فرهنگ
تاریخ
اقتصاد
سیاست
نظامی
روابط با ایران