اقتصاد        0  4080 reads

دره بسيار حاصلخيز نيل اين سرزمين را به دو قسمت تقسيم كرده است در نتيجه مصر را به مكاني تبديل كرده كه بيشترين فعاليت اقتصادي در آن جا روي مي دهد. در 30 سال گذشته، دولت مصر به بازسازي و اصلاح اقتصاد متمركزي كه از زمان جمال عبدالناصر به جاي مانده است، مي‌پردازد.
توليد ناخالص داخلی مصر در سال 2008، 442.6 میلیارد دلار (بيست و هشتمين كشور جهان) و نرخ رشد اقتصادي‌اش 6.9 درصد بوده است. كشاورزي 13.4%، صنعت 37.6% و خدمات 48.9% اقتصاد مصر را تشكيل مي‌دهد.

منابع طبیعی
منبع طبيع مصر شامل نفت، گاز طبیعی، سنگ آهن، فسفاتها، منگنز، سنگ آهک، سنگ گج، تالک، پنبه کوهی، سرب و روی می باشد همچنين از 86.8 کیلومتر مکعب منابع آبي برخوردار مي‌باشد.

محصولات عمده
پنبه، پارچه، فرآورده های غذائی، تنباکو، لوازم خانه، کود شیمیائی، نفت و تولیدات نفتی منابع طبیعی سنگ منگانز، فسفات، نفت، طلا، نیکل، تنگستن
مصر روزانه ۶۸۸ هزار و ۱۰۰ بشکه نفت تولید می‌کند. این کشور منابع گاز نیز دارد و سالانه 40.76 میلیارد متر مکعب گاز نیز تولید می‌کند.

تولید ناخالص داخلی
تولید ناخالص داخلی (PPP)با تخمین سال 2010، در این کشور 497.8 بیلیون دلار و تولید ناخالص داخلی (OER) نیز در طبق تخمین در همین سال 218.5 بیلیون دلار بوده است. ۲۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر نیروی کار آن را تشکیل می‌دهند. ۳۲ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور در بخش کشاورزی است.

صادرات و کشورهای مرجع
میزان صادرات در کشور مصر (تخمین 2011) 25.34 بیلیون دلار و عمده محصولات صادراتی این کشور شامل نفت خام و محصولات پتروشیمی، پنبه، منسوجات، آهن‌آلات و مواد شیمیایی است که به کشورهای آمریکا، ایتالیا، اسپانیا، سوریه، عربستان سعودی (۵ درصد) و انگلیس (4.7 درصد) صادر می‌شود.
 

واردات و کشورهای منبع
میزان واردات در مصر 51.54 بیلیون دلار و محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد غذایی، مواد شیمیایی، چوب و الوار و سوخت است که از کشورهای آمریکا، چین، ایتالیا، آلمان و عربستان سعودی وارد می‌شود.

درآمد سرانه تولید ناخالص داخلی (تخمین 2010)
6.200 دلار

نرخ رشد سالانه (تخمین 2011)
1.2%

نیروی کار

مصر 15میلیون نفر نیروی کار دارد که 20درصد آن ها در صنایع و خدمات مشغول بوده و 50درصد را نیروی کارگری کشاورزی تشکیل می دهند. کشاورزان روی زمین های قابل کشت که حدود 3درصد خاک مصر را تشکیل می دهند کار می کنند.
نرخ بیکاری در مصر 1/9 درصد است. ۲۰ درصد از جمعیت زیر خط فقر زندگی می‌کنند. در سال ۲۰۰۷ نرخ تورم در این کشور ۱۱ درصد بود.

View this article in PDF format Print article
Other articles in this category
مصر در یک نگاه
جغرافیا
تاريخ
فرهنگ
اقتصاد
سیاست
نظامی
روابط با ایران