اقتصاد        0  1436 reads

نگاهی گذرا به اقتصاد بوتسوانا
کشور بوتسوانا دارای بیشترین معادن الماس در دنیاست و رتبهٔ اول کشورهای صادر کنندهٔ الماس را در اختیار دارد. جمهوری بوتسوانا در زمان استقلالش از بریتانیا یکی از فقیرترین کشورهای آفریقا به‌شمار می‌آمد اما پس از استقلال به یکی از سریع‌ترین رشدهای اقتصادی در جهان دست یافت. اما بحران اقتصاد جهانی از سال ۲۰۰۸، موجب کاهش درخواست الماس و کاهش رشد اقتصادی شد و کاهش درآمد مردم بر برنامه‌های اجتماعی دولت تاثیر گذاشت.
اقتصاد بوتسوانا وابستگی زیادی به اقتصاد کشور آفریقای جنوبی دارد و فعالیت‌های آن بیشتر در زمینه صنعت معدن (بویژه الماس)، دامداری و گردشگری است. صادرات این کشور شامل الماس، مس، نیکل، گوشت و منسوجات است که به کشورهای عضو اتحادیه تجارت آزاد اروپا (۸۷ درصد)، آفریقای جنوبی (۷ درصد) و زیمبابوه (۴ درصد) صادر می‌شود.
واردات این کشور شامل مواد غذایی، ماشین‌آلات، محصولات الکترونیک، تجهیزات حمل و نقل، منسوجات، سوخت و محصولات پتروشیمی، چوب و کاغذ، آهن و محصولات فلزی است که از کشورهای آفریقای جنوبی (۷۴ درصد)، اتحادیه تجارت آزاد اروپا (۱۷ درصد) و زیمبابوه (۴ درصد) وارد می‌شود.
خشکسالی ۵ ساله نیمه دهه ۱۹۸۰ با هر استانداردی بسیار شدید بود و سایر خشکسالی‌های جدی به طور منظم کشور را تکان داده‌است. از سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۷، بوتسوانا از یک خشکسالی بی رحمانه که به شدت بر مردم فقیر روستایی تاثیر گذاشت رنج برد. با این حال جنگل نقش مهمی در تهیه چوب و تولید درآمد اهالی دارد.

انرژی و منابع طبیعی
با سوخت زغال سنگ مصرف برق همه شهرهای بزرگ در سال 533 میلیون کیلووات ساعت تأمین، آبهای سطحی سالانه در حدود 18000 مترمکعب است تقریباً همه آنها در بخش های شمالی از آنگولا از رود اوکاوانگوو کوواندو روان می شود. رود زامبری نیز در آبیاری بوتسوانا نقش مهمی دارد.

حفاظت جانوران
از 17 درصد جانوران وحشی بوتسوانا حفاظت می شود. در 1986 چهار پارک ملی، 6 قرقگاه شکار و چهل منطقه کنترل شکار بوجود آمد.

منابع طبيعي و صنایع
الماس، نيكل، مس، زغال سنگ، خاكستر كربنات كلسيم، نمك، طلا و پتاس از جمله منابع طبیعی بوتسوانا است. معادن، توريسم، پارچه بافي، تهيه گوشت، توليدات شيميايي، توليدات غذايي و نوشيدني نیز از برجسته ترین صنایع این کشور است.

ميزان صادرات و كشور هاي هدف
5.127 بيليون دلار به انجمن تجارت آزاد اروپا (87%)، اتحاديه گمركي افريقاي جنوبي (7%)، زيمبابوه (4%) و برخي كشورهاي ديگر

محصولات صادراتي

الماس، مس، نيكل، گوشت،‌ خاكستر سودا و منسوجات

ميزان واردات و كشور هاي مرجع
3.931 بیلیون دلار (2008) از اتحاديه گمركي افريقا جنوبي (74%)، انجمن تجارت آزاد اروپا (17%)، زيمبابوه (4%) و برخي كشورهاي ديگر

محصولات وارداتي
مواد غذایی، ماشین آلات، کالاهای الکتریکی، تجهیزات حمل و نقل، منسوجات، سوخت و فرآورده های نفتی، چوب و محصولات کاغذی، محصولات فلزی

توليد ناخالص داخلي GDP
 14.8 بيليون دلار

نرخ رشد واقعی تولید ناخالص داخلی (2010)
7.5%

درآمد سرانه تولید ناخالص داخلی (2009)
 6.200

ميزان وام هاي خارجي
 408 ميليون دلار

ميزان كمك هاي دريافتي
73 ميليون دلار (1995)

پول رايج بهمراه كد و شاخص
پولا و با نام اختصاري BWP و كد BWP - 8.64 پولا معادل يك يورو در مي 2010

درصد جمعيت زير خط فقر
 30.3%

نرخ بيكاري
 7.5% . 548 هزار و 6۰۰ نفر نیروی کار این کشور را (2005-2006 تخمین) تشکیل می‌دهند. نرخ بیکاری در این کشور ۲۳.۸ درصد است. بر اساس آمارهای سال ۲۰۰۳ میلادی ۳۰.۳ درصد از مردم این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند. نرخ تورم آن ۷.۲ درصد است.

View this article in PDF format Print article
Other articles in this category
بوتسوانا در یک نگاه
جغرافیا
تاریخ
فرهنگ
اقتصاد
سیاست
نظامی
روابط با ایران