روابط با ایران        0  3960 reads

 1)تاريخچه

روابط دو كشور ايران و توگو در سال 1354 شمسي، آغاز گرديده و عمدتاً مبتني بر همكاري هاي سياسي بين المللي بوده است.
طي سفر وزير خارجه توگو به ايران در سال 1375، وي آمادگي كشورش را براي افتتاح سفارت در تهران نيز اعلام كرد. طرف ايراني نيز آمادگي خود براي اعزام نيروي انساني متخصص و صدور خدمات فني و كالاهاي ساخت ايران به توگو اعلام نمود، كه مورد استقبال طرف مقابل قرار گرفت.


2) روابط سياسي

در سال 1364، هيئتي از مجلس شوراي اسلامي براي شركت در كنفرانس بين المجالس ـ كه در پايتخت اين كشور برگزار شده بود ـ به توگو عزيمت نمود. در سال 1374، سفير جمهوري اسلامي ايران در جمهوري غنا به سمت سفير اكرديته كشورمان در توگو منصوب شد. در سال 1375، معاون امور حقوقي و بين المللي وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران به اين كشور عزيمت نمود و با مقامات آن كشور، از جمله، رئيس جمهور، درباره توسعۀ همكاري هاي دو كشور در سازمان هاي بين المللي مذاكره كرد.
در بهمن ماه سال 1375، رئيس جمهوري توگو پيام تبريكي بمناسبت هجدهمين سالروز پيروزي انقلاب اسلامي به رئيس جمهوري اسلامي ايران ارسال داشت و بدنبال آن وزير امور خارجه با همكاري هاي جمهوري توگو در بهمن ماه 1375 به ايران سفر نمود و از سوي رياست محترم جمهوري اسلامي ايران به حضور پذيرفته شد و پيام رئيس كشورش را به رئيس جمهوري تسليم نمود. وي همچنين دو دور با وزير محترم امور خارجه مذاكره كرد و در پايان سفر وي يك يادداشت تفاهم براي همكاري بين دو كشور به امضاء رسيد كه براساس آن دو كشور موافقت خود را براي تشكيل كميسيون مشترك همكاري هاي فيمابين اعلام داشتند.
 سفر وزير امور خارجه و همكاريهاي دولت توگو به جمهوري اسلامي ايران براساس دعوت قبلي وزير امور خارجه كشورمان از نامبرده براي ديدار از ايران در راستاي توسعه همكاري هاي سياسي دو كشور صورت گرفت كه اولين سفر يك مقام رسمي جمهوري توگو، به جمهوري اسلامي ايران به شمار مي رود.
معاون امور كشورهاي عربي و آفريقاي وزارت امور خارجه نيز در حاشيه اجلاس سران سازمان وحدت آفريقا در حراره، در خرداد ماه 1376، با وزير خارجه توگو ملاقات و در رابطه با توسعه فيمابين با وي گفتگو كرد. در اين ديدار وزير خارجه توگو آمادگي كشورش را براي پذيرش هيئتي از ايران براي پيگيري توافقات بعمل آمده در سفر وزير خارجه توگو به تهران، اعلام كرد.
در راستاي توسعه همكاريهاي جمهوري اسلامي ايران با كشورهاي افريقايي و در پاسخ به سفر بهمن ماه 1375، وزير امور خارجه و همكاريهاي جمهوري توگو به ايران و بمنظور تسليم پيام رئيس محترم جمهوري اسلامي ايران به آقاي « گناسينگبه ايادما »، رئيس جمهوري توگو، مبني بر دعوت از ايشان جهت شركت در اجلاس آذر ماه 1376 سران كشورهاي عضو سازمان كنفرانس اسلامي در تهران، آقاي علي اكبر ولايتي، وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران، در تير ماه سال 1376، در رأس هيئتي، يك ديدار رسمي دو روزه از جمهوري توگو بعمل آورند. همچنين طي اين سفر، وزير امور خارجه با همتاي توگويي خود ملاقات و با ايشان مذاكرات سودمندي را انجام دادند.
در آذر ماه سال 1376 نيز نخست وزير و وزير امور خارجه توگو به همراه تني چند از مقامات آن كشور در هشتمين اجلاس سران سازمان كنفرانس اسلامي در تهران شركت نمودند و ملاقاتهايي نيز بين مقامات دو كشور انجام گرفت.
رأي توگو به قطعنامه هاي مجمع عمومي سازمان ملل متحد، درباره وضعيت حقوق بشر در ايران، در اجلاس 43 و 47 مجمع عمومي، مثبت و در اجلاس هاي بعدي، ممتنع بوده است. 


3) روابط اقتصادي

روابط اقتصادي دو كشور ایران و توگو در حد بسيار پائيني قرار دارد. در سال 1362، كشور توگو تلاش هايي را براي خريد نفت از ايران آغاز نمود كه نتيجه اي در پي نداشت.
در زمستان سال 1375، چند شركت ايراني براي اولين بار در نمايشگاه بين المللي توگو شركت نمودند.
يك شركت ايراني نمايشگاه اختصاصي كالاهاي ايراني را در آذر ماه سال گذشته در آن كشور برگزار نمود.
در راستاي ايجاد تنوع و تعدد در منابع تأمين فسفات مورد نياز كشور، شركت ملي پتروشيمي ايران در سال 1376، مذاكراتي را براي خريد فسفات با طرف توگويي انجام داد و اقدام به خريد مقداري فسفات از اين كشور به ارزش 3 ميليون دلار در سال 77 نمود. واردات ايران از توگو در سال 1377، ماده معدني فسفات بوده است.
صادرات ايران به اين كشور در همين سال شامل فرش، سراميك، لوازم بهداشتي، مبلمان و غيره بوده است كه از طريق تجار بخش خصوصي و در قالب برپايي نمايشگاه بازرگاني اختصاصي جمهوري اسلامي ايران در اين كشور بوده است.

View this article in PDF format Print article
Other articles in this category
توگو در یک نگاه
جغرافیا
تاریخ
فرهنگ
اقتصاد
سیاست
نظامی
روابط با ایران