جغرافیا        0  799 reads


1) جغرافیای طبیعی

یکی از کوچکترین کشورهای قاره آفریقا با ۹۶۴ کیلومتر مساحت که در خاور گابن و گینه استوایی و در اقیانوس اطلس واقع شده‌است. این جمهوری متشکل است از دو جزیرهٔ کوهستانی سائوتومه و پرنسیپ که حدود ۱۴۴ کیلومتر از هم فاصله دارند.
سائوتومه و پرنسیپ جزایر کوچک آتشفشانی هستند که در خلیج گینه در ۲۴۱ کیلومتری و سواحل غربی قرار گرفته سائوتومه ۸۵۵ کم مساحت دارد و پوشیده از جنگل‌های انبوه کوهستانی است جزایر پرینسیپ ۱۰۴ کم مساحت دارد و پوشیده از کوه‌های ناهموار است جزایر دیگر این جمهوری پدارس تین هوساس و رولاس است. بلندترین نقطه آن قلهٔ گاگو کوتینهو (قلهٔ سائوتومه)، با ۲۰۲۴ متر است. خلیج بایت در شمال و جزایر آنوبون در جنوب این کشور قرار گرفته‌اند.
آب و هو
آب و هوای این کشور استوایی است و جنگل‌های بارانی استوائی دارد و ۶۰ نوع پرنده نادر در انها وجود دارد. سواحل آن شنی است و ماهیگیری آبهای شور در آن رایج است. هوایش معتدل است. هیچ رود مهمی وجود ندارد.
آب و هوای گرمسیری آن بر اثر پستی‌ها و بلندها متفاوت و تاثیر جریان آب سرد بن گوئلا موثر است. فصل مرطوب آن با بارندگی سنگین از اکتبر تا مه ادامه دارد.. اما ریزش باران خیلی گوناگون ۱۰۰۰ میلی متر در شمال – شرق تا ۳۸۰۰ تا ۵۰۰۰ میلی متر در فلات است. سائوتومه در ژانویه ۲۶.۱ و در ژوئیه ۲۳.۹ درجه گرما و سالانه ۹۵۱ میلی متر باران دارد.


2) جغرافیای انسانی

سائوتومه و پرینسیپ کشور جمهوری دموکراتیک در خلیج گینه ۲۴۰ کیلومتری کرانه آفریقا شرقی قرار گرفته‌است. دارای ۹۵۸ کیلومتر مربع مساحت است. پایتخت آن شهر سائوتومه با53000نفر است. واحد پول آن دوبرا است. میزان سواد ۵۴ درصد است.
زبان رسمی این کشور پرتغالی و دین مردمش مسیحی است. تبار مردمش از اقوام سرویکایس، تونگاس، فوروس‌، انکولارس، مس تیکوس، و اروپائی است.
میزان با سوادی در سال ۱۹۸۱ برابر با ۵۷.۴ درصد بود. این کشور دانشگاه ندارد. شمار نیروهای مسلح آن ۹۰۰ نفر (تخمین ۱۹۹۱) است و خدمت سربازی ندارد.


3) جغرافیای سیاسی

سائوتومه و پرینسیپ با نام کامل جمهوری دموکراتیک سائوتومه و پرینسیپ به پرتغالی: (República Democrática de São Tomé e Príncipe) کشوری است در خلیج گینه در باخترآفریقا. پایتخت آن سائوتومه است.
روز استقلال آن ۱۲ ژوئیه است که در این روز در سال ۱۹۷۵ از پرتغال مستقل شد. تدوین قانون اساسی آن در ۵ نوامبر ۱۹۷۵ و تصویب آن در ۱۵ دسامبر ۱۹۸۲ بوده‌است.
شهرهای مهم این کشور عبارتند از:سانتو آنتونیو، ترینیداد و سائوتومه


 

View this article in PDF format Print article
Other articles in this category
سائوتومه و پرنسیپ در یک نگاه
جغرافیا
تاریخ
فرهنگ
اقتصاد
سیاست
روابط با ایران