فرهنگ        0  10355 reads

1) فرهنگ عمومي

به علت تنوع نژادی در کشور آفریقای جنوبی، فرهنگ «واحدی» در این کشور نمی‌توان یافت. امروزه تنوع غذایی در این کشور که متأثر از فرهنگ‌های مختلف حاضر در آن است باعث شده جهانگردان و حتی به سرمایه گذاری در تهیه آن دست بزنند. علاوه بر غذا، موسیقی و رقص هم از نمادهای فرهنگی این کشور هستند.

اغلب از آفریقای جنوبی به‌عنوان ملت رنگین‌کمان یاد می‌کنند، این اصطلاح را اسقف اعظم دسموند توتو خلق کرد و بعدها رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی نلسون ماندلا از آن به عنوان استعاره‌ای برای توصیف پیشرفت‌های جدید تنوعات فرهنگی نشات گرفته از ایدئولوژی آپارتاید استفاده کرد.

ورزش

راگبی ۱۵ نفره، فوتبال و کریکت سه ورزش محبوب در این کشور است. راگبی ورزش اول سفیدپوستان اروپایی‌تبار، فوتبال ورزش اول سیاهان آفریقایی‌تبار و کریکت محبوب‌ترین ورزش آسیایی‌های عمدتاً هندی‌تبار و سفیدپوستان انگلیسی‌زبان است. این کشور میزبان جام جهانی هر سه این رشته‌های ورزشی [فوتبال (۲۰۱۰)، کریکت (۲۰۰۳ - مشترک با کنیا و زیمباوه) و راگبی (۱۹۹۵)] بوده و دو قهرمانی در جام جهانی راگبی (۱۹۹۵ در اولین حضور و ۲۰۰۷) و سه بار حضور در نیمه‌نهایی جام جهانی کریکت (۱۹۹۲، ۱۹۹۹ و ۲۰۰۷) را به دست آورده‌است. هاکی روی چمن، دو و میدانی، مشت‌زنی، شنا، گلف و موج‌سواری از دیگر رشته‌های ورزشی محبوب در این کشور است.

آفریقای جنوبی میزبان جام جهانی ۲۰۱۰ بود و این نخستین بار بود که این تورنمنت در قاره آفریقا برگزار شد.

زبان‌ها

زبان انگلیسی در سراسر جهان و از جمله آفریقای جنوبی گویشوران زیادی دارد اما پرمتکلمترین زبان آفریقای جنوبی به شمار نمی‌آید. ۱۱ نام رسمی برای آفریقای جنوبی وجود دارد که به ازای هر زبان یک نام مستقل در نظر گرفته شده‌است.آفریقای جنوبی از لحاظ تعداد زبان‌ها در رتبه اول است.

علاوه بر انگليسي و آفريكانز، زبان هاي فاناگالو، خوئی, لوبدو ، خوسا، ناما، دبل شمالی, فوتی، نس و زبان اشاره‌ای در آفریقای جنوبی جزو زبان هاي رسمي بشمار مي ايند. این زبان‌ها گاهی در مقاله‌های رسمی به کار گرفته می‌شوند البته شهرت آنها و تعداد گویشوران‌شان کم است.

بسیاری از زبان‌های غیررسمی قبیله‌های سان و خوی خوی شامل لهجه‌های محلی است که به سمت شمال کشور یعنی نامیبیا و بوتسوانا هم کشیده شده‌اند. مردم این کشورها از لحاظ قبیله با بقیه آفریقایی تفاوت دارند و به عنوان جوامع شکارچی معروف هستند. آنها به حاشیه رانده شده‌اند. اغلب زبان‌های شان در حال تبدیل شدن به زبان‌های انقراض یافته است.

بسیاری از سفید پوستان آفریقای جنوبی به زبان‌های اروپایی مانند پرتغالی (که سیاه پوستان آنگولا و موزامبیک هم به آن سخن می‌گویند) آلمانی و یونانی صحبت می‌کنند و بسیاری از آسیایی‌های مقیم آفریقای جنوبی و هندی‌ها به زبان‌های آسیای جنوبی مانند هندی گوجاراتی و زبان تامیل صحبت می‌کنند.

غذاهاي محلي

در آفريقاي جنوبي هشتاد درصد غذاي رستوران ها توسط خارجي ها ارائه مي شوند. در حالي که فقط 20% متعلق به غذا هاي آفريقاي جنوبي است.

نگوبن، يكي از سرآشپز ها مي گويد: پختن غذاهاي محلي  بسيار مهم است، اما ما به دنبال آشپزهاي بين المللي هستيم. هنگامي که مردم به آفريقاي جنوبي مي آيند، غذاي محلي آفريقاي جنوبي را مي خواهند. اما ما هنوز به آنها غذاي آفريقاي جنوبي نمي دهيم  بلکه به آنها چيزي شبيه خوراک خرچنگ مي دهيم که مي توانند آنرا در کشور خودشان داشته باشند. وقتي به چين مي رويم مي خواهيم نودل (رشته فرنگي ) بخوريم. هنگامي که به هند مي رويم مي خواهيم برنج  بخوريم  و هنگامي که گردشگران به آفريقاي جنوبي مي آيند، غذاي آفريقاي جنوبي را مي خواهند.

نيازي نيست حاميان مدافع بترسند. زيرا خوراک خرچنگ  نمي تواند جايگزين چاکالاکا، خوراک نرم و رقيق ( موروگو) شود. اما بيشتر غذاهاي محلي در منوي رستوران  نمايان شده است. نگوبن مي گويد بيشتر سر آشپزهاي آفريقاي جنوبي شروع به پختن غذاهاي محلي کرده اند. من فکر مي کنم مردم اين واقعيت را فهميده اند که ما در حال از دست دادن فرهنگمان هستيم.

حالا قضاوت کنيد شما مي توانيد داخل جوجه الاندي ندلاويز کندوکاو کنيد که اين غذا با چاکالا، خوراک نرم و رقيق يا موروگو درست شده است. نامش گوبن است که براساس نام يکي از 22 سر آشپز برتر در آشپزخانه، گذاشته شده است. فيله ورستت که با ميليز(نوعي چسبنده خوراکي که با آرد ذرت درست مي شود) بر روي نان گرد سرو شده است را گاز بزنيد، متوجه مي شويد که شيوه بوئر به درستي صورت گرفته است. در آنجا راسته گوسفند ترد شده سيمونزبرگ در مخلوط کپ واينز که با پنير کفک زده سيمونزبرگ ويا تکه گوشت گوزن پومالانگا سرو شده است، نيز وجود دارد.

اما نگوبن در مورد خوراک دوست داشتني بومي، سيرابي، مي خندد و مي گويد ما سيرابي نمي پزيم زيرا مردم را دور مي کند.

هنگامي که غذاهاي محلي زيادي معرفي مي شوند، معمولا مجبور مي شويد به دنبال انواع رستوران و استانداري که دارد، باشيد واين نکته مهمي است. من فکر مي کنم که اين مسئله بايد به آرامي مورد تغيير و تحول قرار گيرد و نه با جنبش سريع! اگر بر طبق منوي آفريقايي غذا بپزم، به آرامي آنرا معرفي مي کنم تا حدودي مثل سبک دموکراسي ما، که به پيروزي رسيد.

ارتباطات

در این کشور 4.729میلیون خط تلفن ثابت وجود دارد و 39.66 میلیون خط تلفن همراه.آفريقاي جنوبي حدود 146 فرودگاه مهم دارد. یک میلیون و 88 هزار میزبان اینترنتی در این کشور فعال است که به 5.1میلیون کاربر اینترنت در آفریقای جنوبی خدمات ارائه می‌کنند.تعداد كاربر هاي اينترنتي و كد اينترنتي كشور: 5.1 ميليون نفر، za.


2) اديان و مذاهب

آمار جمعيتي به لحاظ مذهب (2009)

مسیحیان 85%، مسلمانان 12%،سایر اعتقادات سنتی 3%.


3) رسانه هاي گروهي

در این کشور رسانه‌های زیادی فعال هستند تا بتوانند تنوع فرهنگی این کشور را پوشش دهند. رادیو و تلویزیون‌های خصوصی در این کشور بسیار فعال هستند.

ايستگاه
هاي راديويي و تلوزيوني:

ايستگاه هاي راديويي؛ يك موج كوتاه، AM 14, FM 347

ايستگاه هاي تلويزيوني؛ 556


4) مراكز علمي

مقطع ابتدایی ۷ سال نخست آموزش و پرورش این کشور را دارد. در عصر آپارتاید مدارس سیاهان با بودجهٔ ناکافی روزگار سپری می کردند.

آفریقای جنوبی دانشگاههای زیاد و همچنین بزرگی دارد. آموزش‌ها به زبان آفریکانس می باشد.

این کشور در سال‌های2002 تا 2005 میزان 5.4% از تولید ناخالص کشور را ویژهٔ آموزش و پرورش خود کرده بود.


5) گردشگري

برخي ديدني هاي آفريقاي جنوبي
« دیدنی ها » پارک ملی کراجر
KRAGER کیپ پوینت؛ پارک کیرتن بوش، باغهای گیاه شناسی، باغ مسیر حرکت از کیپ توون تا دوربان، غارهای اودتشون، معادن طلای ژوهانسبورگ، معدن الماس کیمبرلی، بازار هندی، سواحل شنی در دوربان، زولولند، غارهای سودوالا و پارک های ضمیمه دایناسور تنها بخش كوچكي از جاذبه هاي آفريقاي جنوبي است.

پارک تالابی سنت لوئیس

این پارك در تاریخ 1 دسامبر 1999 میلادی مطابق با 10 آذر 78 در زمره میراث جهانی قرار گرفت. این پارك، به عنوان سومین پارك بزرگ آفریقای جنوبی محسوب می‌گرددو دارای 280 كیلومتر خط ساحلی بكر و شامل 328 هزار هكتار مناظر چشم نواز است.

فرآیندهای ناشی از باد، رودخانه و دریا در این محوطه موجب تشكیل اشكال مختلف پوشش سطح زمین، از جمله صخره‌های مرجانی، ساحل‌های طویل شنی، تپه‌های ساحلی، دریاچه‌های به هم پیوسته، مرداب و نیز تالاب‌های وسیع با پوشش گیاهی نی و پاپیروس شده است.

تعامل محیط ‌زیست نامتجانس پارك با سیل‌های و طوفان‌های عظیم ساحلی و نیز مكان جغرافیایی بینابینی آن میان آفریقای حاره‌ای و نیمه‌حاره‌ای، موجب تنوع زیستی فوق‌العاده‌ و گونه‌زایی مداوم در این محوطه شده است. چینش موزائیكی این اشكال مختلف زیستگاه‌ها و پوشش زمین كنار هم موجب ایجاد چشم‌اندازی فوق‌العاده در این منطقه شده است. این محوطه زیستگاهی حیاتی برای طیف وسیعی از گونه‌های متعلق به محیط‌های دریایی، تالابی و ساوانایی قاره آفریقا است.

پارك سنت لوئیس شامل سیزده منطقه حفاظت شده هم‌جوار می‌شود كه وسعت‌شان در مجموع بالغ بر 234 هزار هكتار می‌شود. این محوطه بزرگترین اكوسیستم مصب رودخانه‌ای در آفریقا است و جنوبی‌ترین صخره‌های مرجانی قاره آفریقا را در خود جای داده است. فرآیندهای مداوم رودخانه‌ای، دریایی و بادی در این محوطه موجب تنوع اشكال سطح زمین و ایجاد اكوسیستم‌های متنوع شده‌اند كه از جمله آن‌ها می‌توان به دره‌های وسیع زیرآبی، سواحل شنی، تپه‌های جنگلی و نیز موزائیكی از تالاب، چمنزار، جنگل، دریاچه و ساوانا اشاره كرد.

تنوع مورفولوژیك و نیز وقوع سیل‌ها و طوفان‌های بزرگ، موجب ایجاد فرآیندهای مداوم تكاملی در منطقه شده است. از جمله پدیده‌های طبیعی فوق‌العاده‌ای كه در این پارك به چشم می‌خورند، می‌توان به افزایش و كاهش چشمگیر میزان نمك موجود در آب دریاچه‌ها، تعداد بسیار لاك‌پشت‌هایی كه در ساحل تخم می‌گذارند، مهاجرت نهنگ‌ها، دلفین‌ها و كوسه‌ها در فواصل دور از ساحل، جمعیت زیاد پرندگان آبی از جمله پلیكان‌، لك‌لك، حواصیل و چلچله دریایی اشاره كرد. موقعیت خاص جغرافیایی این پارك در حدفاصل آفریقای حاره‌ای و نیمه‌حاره‌ای و نیز موقعیت ساحلی آن موجب تنوع زیستی بی‌نظیری در این پارك شده كه وجود 521 گونه پرنده، تنها نمونه كوچكی از آن است.

موزه جزيره روبن

از قرن هفدهم تا قرن بیستم "جزیره روبن" (Robben Island) بعنوان محلی برای تبعیدیان و زندانی برای محكومان بشمار می رفت. اما امروزه این جزیره به محلی برای بازدید گردشگران تبدیل شده است.

بسیاری از آزادی خواهان آفریقای جنوبی كه با نظام تبعیض نژاد آپارتاید مخالف بودند، در این جزیره زندانی می شدند. مهمترین این افراد "نلسون ماندلا" بود كه حدود 26 سال از عمر خود را در این جزیره گذراند. جمله وی پس از آزادی از زندان و برگزاری انتخابات ر سال 1994 بسیار معروف است. وی گفته بود: "می بخشیم ولی فراموش نمی كنیم."

روبن در زبان آلمانی به معنای "فوك " می باشد. این جزیره مساحتی بالغ بر 5.07 كیلومتر مربع دارد و در هفت كیلومتری شهر كیپ تاون قرار دارد.

كوه تيبل

اگر با كشتی و از طرق اقیانوس ها به آفریقای جنوبی بروید، در "كیپ تاون" كه در پای "كوه تیبل" (Table Mountain) واقع شده است، قدم به خشكی خواهید گذاشت.

كوه تیبل (میز) بعنوان یكی از عوارض طبیعی آفریقای جنوبی ارتفاع 1100 متری دارد. بالای این كوه مانند یك میز تخت و دراز است و به همین جهت هم به تیبل معروف است. گاه در هوای صاف، روكش نازكی از ابر سفید فشرده بر قسمت بالای كوه كشیده می شود كه خوش سلیقه ها آن را هم رومیزی می گویند.

بنا به گفته "هرودوت" تاریخ نویس بزرگ یونانی، دریانوردان مصری، 6 قرن پیش از میلاد مسیح، قاره آفریقا را دور زده اند. اما پیش از سال 1486 میلادی در هیچ تاریخی نیامده است كه كسی كوه بزرگ تیبل را از سوی دریا دیده باشد. كسی كه در آن سال این كوه را دید "بارتولومئودیاز" ناخدای پرتغالی بود كه وارد ساحل شن و ماسه ای اطراف آن شد.

توریست ها خیلی مشتاق هستند كه منظره كیپ تاون را از بالای این كوه تماشا كنند. برای همین یا پیاده از كوه بالا می روند و یا سوار تلكابین می شوند. البته ارتفاع 1100 متری مشتریان تلكابین رو بیشتر كرده و اغلب گردشگران دوست دارند همزمان كه در تلكابین نشسته اند از مناظر زیبای زیر پای خود هم لذت ببرند.

وايلندز
وايلندز در شرق کيپ تاون و در بين کوه هاي زيبا، چشم اندازهاي بسيار جالبي را به وجود آورده است. اين منطقه مملو از پيشينه تاريخي و فرهنگي با نمونه هاي بسار شگرف معماري خاص هلندي است که به قرن هفدهم بر مي گردد . وايلندز شامل چندين منطقه است که هر يک داراي تور هاي موفق هستند.

استلن بوش (مجاور شهر کپ تان)، فرنسهوک، ويلينگتون، پاارل، شهرهاي پر جمعيت هستند. بنابراين اجاره کردن اتومبيل در شهر کيپ تاون و گذراندن يک يا دو روز در هر يک از اين شهرها ، با ارزش است.

نيسنا
نيسنا، شهري در مرکز گاردن روت زيباي آفريقاي جنوبي است . نيسنا در بين کوه هاي آتنيکا و اقيانوس هند قرار گرفته است . نيسنا ، به دليل رفتار دوستانه و خوشايند به همراه فعاليت ها و جذابيت بالا، تاکنون دوبار به عنوان شهر برگزيده آفريقاي جنوبي انتخاب شده است. تالاب بزرگي که در آنجا وجود دارد كه براي ورزش هاي آبي مناسب است و جنگل هاي مجاور نيز براي پياده روي بسيار وسيع هستند.

نيسنا به دلايل ذکر شده مقصد افرادي است که به آفريقاي جنوبي مسافرت مي کنند، بنابراين در طول تعطيلات تابستاني مدرسه، در اواسط دسامبر تا اوايل ژانويه، که آنجا بسيار شلوغ است و قيمت ها دو برابر هستند ، از رفتن به آنجا اجتناب کنيد.

سووتو
سووتو، زيبا ترين مکان گردشگري در آفريقاي جنوبي است، و حتما در ميان يکي از مهمترين و جذابترين مناظر کشور رتبه بندي مي شود . سووتو شهر پراکنده و نامنظمي است که درست در بيرون ژوهانسبورگ قرار دارد و 3.5 ميليون نفر در آنجا سکونت دارند.

بسياري از مبارزات در برابر نفاق و جدايي سياه پوستان و سفيد پوستان آفريقاي جنوبي در خيابان هاي پر جمعيت اين شهر بي فايده ماند و شهر در طول سال هاي 1970و 1980 در مخاصمه بود. اين روزها، سووتو ترکيبي است از حومه هاي ثروتمند و اقامتگاه هاي فقير نشيني که جرم در آن شايع است. اما سووتو به دليل داشتن برخي از موسيقي هاي پر طنين و تئاتر در آفريقاي جنوبي، به شما پيشنهاد مي شود.

هنگامي که از سووتو ديدن مي کنيد مطمئنا انتخاب يک تور سياحتي مهم است. نه به اين دليل که داشتن يک تور مناسب مي تواند ايمن ترين راه براي ديدن شهرها باشد، بلکه به اين دليل که ديدن جاهاي تاريخي سووتو اين سفر را جالب تر مي سازد.
سووتو مساحتي بيش از 90 مايل مربع را در بر مي گيرد بنابراين گم شدن در آنجا به آساني اتفاق مي افتد.

کوه هاي دراکنزبرگ

کوه هاي دراکنزبرگ در تمام طول مرز غربي كوازولو ناتال در تمام طول مرز غربي كوازولو ناتال در حدود 600 مايل کشيده شده است. شما مي توانيد از پياده روي در راه هاي باريک، تماشاي پرندگان، تماشاي بازي، اسب سواري، سياحت، تور هدايت شده، موتورهاي تريلز 4.4، دوچرخه هاي دو چرخ، صيد ماهي قزل الا، کلک سواري در تند آب، صخره نوردي و چيزهاي ديگر .

به ياد ماندني ترين جاهاي دراکنزبرگ عبارتند از:

تور کارک لوف کانوپي يک ماجرا جويي خاص در مناطق بکر و جنگل هاي طبيعي کارک لوف آفريقاي جنوبي است. اين تور همچنين شامل پيمودن يک سکو به سکوي ديگر به واسطه طناب سيمي که در بالاي جنگل به طول 30 متر آويزان است. منظره و زندگي پرنده در آنجا تماشايي است و راهنمايان حرفه اي واقعيت هاي جالبي را درباره بوم شناسي جنگل در طول سه ساعت سفر بازگو مي کنند.

 هنر صخره باش من/سن باش من ( قبيله چادر نشين شکارچي ) ساکنان اصلي کوه هاي دراکنزبرگ بودند که در همه قارهاي منطقه نقاشي هاي زيبايي را به جا گذاشته اند. برخي از بهترين نمونه هاي نقاشي صخره باش من در آفريقاي جنوبي را مي توان در پارک ملي کمبرگ را يافت.

پارک ملي رويال نيل/يکي از زيباترين پارک هاي دراکنزبرگ است و مکان مناسبي است براي کساني که از پياده روي، صخره نوردي و اسب سوا ري لذت مي برند. يکي از بلند ترين کوه هاي دراکنزبرگ، مانت- آکس – سورسز است که منشا پنج رودخانه و نيز شامل آبشارهاي مهيج توگلا به ارتفاع بيش از 3000 فوت که به صورت پنج رديف جداگانه به پايين مي ريزند .

هاگزبک
هاگزبک در کوه هاي آماتولا قرار گرفته است . هاگزبک يک محل سحر آميز است که گفته مي شود الهام بخش تولکين بوده است(نويسنده اي که در آفريقاي جنوبي متولد شده است) زماني که او کتاب "ارباب حلقه ها" را نوشته است. هاگزبک چشم انداز شادابي دارد، سرسبز و نقطه به نقطه آن داراي آبشار و رودخانه هايي براي شنا كردن است.

جنگل هاي طبيعي نقش ميزبان رابراي طوطي ها و لاري ها در ميان گونه هاي ديگر پرندگان بازي مي کند. هاگزبک براي کساني که پياده روي و ماهيگيري و نيز اسب سواري را دوست دارند، جاي ايده آلي است. تريلزها به خوبي در ساسر منطقه مشخص شده اند .

هرمنوس
هرمنوس در وسترن کپ ( که دو ساعت با کپ تون فاصله دارد ) نزديک جنوبي ترين منطقه آفريقاي جنوبي قرار دارد. هرمنوس مهمترين مقصد توريست ها در آفريقاي جنوبي به شمار مي آيد زيرا بعترين منطقه براي ديدن به خصوص وال هاي جنوبي است. اوج زمان براي ديدن وال هاي جنوبي از آگوست تا نوامبر است. در طول اين مدت شما مي توانيد هر روز وال ها را از مسير صخره هايي که از يک طرف هرمنوس به طرف ديگر کشيده اند، ببينيد .

هرمنوس يک شهر مشهور ساحلي براي گردشگران آفريقاي جنوبي است اما سيماي آنجا هنوز مانند قبل به شکل دهکده کوچک ماهيگيري باقي مانده است. جشنواره هاي زيادي در آنجا بر گزار مي شوند و به واسطه وقايعي که در طول سال اتفاق مي افتد آنجا به شهري پر آوازه تبديل شده است. در کنار تماشاي وال، به تور شهري و ديدن شهر ادامه دهيد، قايقراني با کاياک، نوشيدن شراب و حتي شيرجه در قفس با کوسه ماهي هاي بزرگ سفيد را نزديک جزيره داير تجربه کنيد.

زادگاه نوع بشر

ميراث جهاني زادگاه نوع بشر داراي پتانسيل عظيمي مهم گردشگري است. گردشگري مبني بر طبيعت، داراي سريع ترين رشد بخش بازار بين المللي گردشگري است و در يک تجربه واحد، درخواست روبه رشدي براي گردشگري طبيعي، فرهنگي و تاريخي وجود دارد. مکان ميراث جهاني زادگاه نوع بشر همه اين نيازها را تکميل کرده است.

غارهاي و سنگواره هاي استرک فونتين از قبل داراي شهرت جهاني است و تاکنون گردشگران بسياري را جذب کرده اند. در بين تعامل و بازار يابي خوب، مرکز شرح و بيان اطلاعات آموزنده که تجربه اي مهيج را فراهم مي کند، محل ميراث جهاني زادگاه نوع بشر در اين ميان توانسته است يکي از مقدم ترين مقصدهاي توريستي در آفريقاي جنوبي باشد. استاندارد هاي دقيق حفظ منابع طبيعي و محافظت از محيط زيست براي حفظ يکپارچگي و کيفيت توليد گردشگر لازم است ايمن باقي بماند.

ترکيب سنگواره هاي زيبا، طبيعي و منابع وابسته به باستان شناسي محل ميراث جهاني زادگاه نوع بشر، به نوعي راهنماي مقصد گردشگر است. اين مکان به راحتي قابل دسترس است، چنانچه از بزرگ ترين شهر هاي آفريقاي جنوبي يعني ژوهانسبورگ و پريتوريا نهايتا 45 دقيقه فاصله دارد. در حدود يک ساعت با فرودگاه بين المللي ژوهانسبورگ ، بزرگ ترين فرودگاه کشور آفريقاي جنوبي که محل ورود گردشگران خارجي است، فاصله دارد .در حالي که اين مکان نزديک ژوهانسبورگ و پريتورياست داراي نقطه قوت بسياري است اما باعث تهديد بيش از حد شهرنشيني مي باشد. حفاظت از خصوصيت خوش منظر آنجا و توسعه محدود يکي از مهمترين هدف هاي مديريتي است.

محل ميراث جهاني زادگاه نوع بشر غالبا داراي بيش از 47000 هکتار سرزمين بکر و و تقريبا خالي از سكنه است و شامل غارهاي سنگواره اي که داراي تاريخچه شگفت انگيز باقي مانده از مراحل تکامل تدريجي نوع بشر بعد از گذشت چهار ميليون سال پيش است، که اين آثار تاريخي، آنجا را به مکاني مهم و بي همتا براي مطالعه مراحل تکامل تدريجي نوع بشر تبديل کرده است.

برخي شهر هاي آفريقاي جنوبي
 

ژوهانسبورگ

در آفریقای جنوبی یك عبارت قدیمی است كه می گه: "زندگی شروع می شود و پایان می پذیرد در ژوهانسبورگ، شهر طلا و خوشحالی". به همین دلیل ژوهانسبورگ در قلب بسیاری از مردم آفریقای جنوبی جای گرفته است. شاید به همین دلیل باشد كه این شهر جاذبه ویژه ای دارد و باعث شده كه مردمی از گونه های مختلف را به سمت خود بكشاند و همچنین توریست های فراوانی را هم به دامن خود دعوت كند.
با آغاز جام جهانی در آفریقای جنوبی و وجود 2 استادیوم فوتبالدر شهر ژوهانسبورگ (از كل 10 استادیوم) به نام های "ساكر سیتی" (
Soccer City) و "الیس پارك" (Eliss Park) بسیاری از گردشگران به این شهر آمده اند. 14 بازی از 64 بازی این رقابت ها در این دو استادیوم انجام می گیرد.

علاوه بر طبیعت زیبا، این شهر اماكن دیدنی بسیاری دارد كه از مهمترین آنها می توان به "موزه آپارتاید" اشاره كرد.

 

منطقه مسلمان نشین پرتوریا

منطقه "لودیوم" (Laudium) یكی از مناطق مسلمان نشین آفریقای جنوبی است. این منطقه در مركز شهر پرتوریا واقع در استان خائوتنگ است.
مسلمانان این شهر معمولا برای تهیه گوشت و مایحتاج پروتئینی خود به این منطقه می روند و نیاز های خود را از رستوران ها و مغازه های این منطقه تامین می كنند.

ارتفاع این منطقه 1445 متر بالاتر از سطح دریاست. با توجه به ساكنان مسلمان این منطقه، لودیوم به منطقه هندی تبار های آفریقای جنوبی معروف است. در سال 1961 رژیم آپارتاید هندی ها را از پرتوریا به منطقه لودیوم بیرون راند. البته پس از آپارتاید پاكستانی تبار ها هم در این منطقه زیاد شده اند.

علاوه بر مسلمانان، هندو ها نیز در این منطقه ساكن هستند. مساجد و معبد های لودیوم بیش از هر چیز خودنمایی می كنند. "مسجد جامع"(PMT Jumma Masjid) لودیوم از مهمترین این مساجد است.

 

دوربان، بمبئی آفریقای جنوبی

دوربان (Durban) نام دومین شهر بزرگ آفریقای جنوبی است. شهر بندری دوربان، مهم‌ترین شهر بندری قاره آفریقا محسوب می‌شود و همچنین به خاطر آب و هوای استوایی و سواحل گرم، به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری آفریقای جنوبی شناخته می‌شود.
بالغ بر یك میلیون و هشتصد هزار هندی تبار در آفریقای جنوبی زندگی می كنند كه بیشتر آنها در شهر بندری دوربان ساكن هستند و به كار بازرگانی و تجارت مشغولند. نسبت این جمعیت به افراد دیگر ساكن دوربان و برجستگی فعالیت های آنان در این شهر به قدری است كه چهره دوربان را به بمبئی هند تبدیل كرده است. از این رو بسیاری دوربان را بمبئی آفریقای جنوبی می نامند.

برخی از شهر های مهم جهان با دوربان رابطه خواهد خواندگی دارند.
اسکندریه مصر، شیکاگوی ایالات متحده آمریکا، ایلات واقع در فلسطین اشغالی، لیدز انگلیس، ریو دوژانیروی برزیل و گوانگ‌ژوی چین از جمله این كشورها هستند.

البته اخیرا شهر اصفهان در ایران نیز در حال برقراری رابطه خوار خواندگی با دوربان است.
مهمترين بخشهاي به ياد ماندي در شهر دوربان عبارتند از:

سواحل/ "گلدن مايل" در دوربان سلسله سواحل حفاظت شده کوسه ماهي در برابر صيادان است که به وسيله گشت زني گروه نجات غريق در طول روز، محافظت مي شود. آنجا عالي ترين منطقه موج سواري است اما براي شناگران و موج سواران فقط يک مكان وجود دارد.

گردشگاه/گردشگاهي در امتداد اسکله دوربان کشيده شده است که مکان رستوران هاي بي شمار، هتل ها، مغازه ها و نمايشگاه جهاني درجه يک جانوران و گياهان آبزي يوشاکا، است.

بازار هندي ويکتوريا/در دوربان هندي هاي زيادي زندگي مي کنند . نسل کارگران هندي از طريق انگليس براي کار در زمينهاي نيشکر در اواخر قرن نوزدهم به آنجا آورده شدند. (که يکي از آنها ماهاتما گاندي جوان بود) بازار هندي مکان جالب و شلوغي است که هم داراي مساجد و معابد و هم داراي مغازه هاي بسيار و غذاهاي خوشمزه است.

باغ پرنده رودخانه آمجيني/اين باغ بيش از 3000 گونه پرنده بومي و نيز چهار آبشار با پوشش گياهي پرپشت را شامل مي شود. اين باغ پرندگان مکاني شگفت انگيز براي ديدن است .

 

كيپ تاون

شهر کيپ تاون به ياد ماندني ترين بخش آفريقاي جنوبي است . طبيعت زيباي كيپ تاون، آن را يکي از برجسته ترين شهر هاي جهان تبديل كرده است. هم سواحل زيبا و هم منظره چشمگير تيبل مانتين که درست در مرکز شهر واقع است، باعث زيبايي و شکوه شهر کيپ تاون شده است . در آنجا رستوران ها در بالاترين سطح قرار دارند . کيپ تاون يکي از مهمترين شهرها با فرهنگي گوناگون در کشور آفريقاي جنوبي است که به داشتن ثبات اجتماعي مشهور است.

جذابيت هاي فراوان در کيپ تاون شامل:

 1. اسکله الفرد و ويکتوريا براي غذاخوري و خريد
 2. جزيره رابن که نلسون ماندلا 18 سال در آنجا محبوس بود
 3. شهرستان هاي کيپ تاون شناخت خوبي را نسبا به اينکه اکثر جمعيت آفريقاي جنوبي هنوز چگونه زندگي مي کنند، به توريستها ارائه مي کنند.
 4. باغ هاي گل کريستن بوش
 5. سواحل وسيع شهر کيپ تاون که مناسب خانواده ها، موج سواران، تظاهر کنندگان به دوست داشتن طبيعت و عاشقان واقعي طبيعت است.
 6. تيبل مانتين (کوهي در نزديکي شهر کپ تان)، پياده روي هاي باور نکردني و نيز ترامواي برقي را به کساني که مي خواهند استراحت کنند واز مناظر لذت ببرند ، عرضه مي کند.


شکار و ماهيگيري

شکار و سياحت هاي ماهيگيري در آفريقاي جنوبي مبتني است بر جايزه بزرگ برندگان در ذخيره شکار گرفته شده در مرکز زولالند جايي که محدوده حيوانات آزاد و طبيعي است. جايزه شکار ذخيره شده به تازگي آشکار شده است وبا نتيجه اي که فعلا در مورد کيفيت شکار استثنايي حيوانات برجسته به ثبت رسيده است مي توان دريافت که تنها حيوانات پير بالغ شکار شده اند چنانچه مي توان در نوشته زير آن را ديد .
پکيج هاي ماهيگيري به طور مناسب با بودجه و سليقه شما طراحي شده اند که به شما اجازه مي دهند سه شب را در يک قايق تفريحي دور از ساحل موزامبيک و يا يک روز ماهيگيري در سايه کوه هاي دراکنزبرگ داشته باشيد .

راهنمايان با تجربه و ناخداهايي که در جريان مسابقه هستند، بيشترين تجربه ماهيگيري شما را به کار ميگيرند. تجربه سفر به اطراف بسيار بيشتر از ماهيگيري و شکار است. هيچ صدايي در جهان بلند تر از صداي فرياد کرگدن در هنگام غروب خورشيد نيست موقعي که شما از خانه قايقي بر روي کاريبا ويا در حال صيد نيزه ماهي از کنار جزيره پرت افتاده خارج از موزامبيک هستيد .

شکار و سياحت هاي ماهيگيري در آفريقاي جنوبي به شما ماهيگيري در اقيانوس خارج آفريقا مانند موزامبيک و ناميبيا و صيد ببر ماهي در آب شيرين ، ماهي خاردار ، ماهي کپور، ماهي سيم و اقسام ديگر که در بسياري از برکه ها و رودخانه هاي سراسر آفريقاي جنوبي وجود دارند را به شما پيشنهاد مي کند .

مردمان آفريقاي جنوبي از زمستان معتدل که ماهيگيري در آن از تمام سال خوشايندتر است ، لذت مي برند.

پکيج هاي ماهيگيري مي تواند شامل فعاليتهايي مانند غواصي ، غواصي به کمک لوله وماسک ، صيد ماهي و تور هاي فرهنگي و سفرهاي کوتاه براي عکاسي باشند.

بهترین فصل برای سفر به آفریقای جنوبی

سفر به آفریقای جنوبی در هر وقت از سال مطبوع است. اما ترجیحا فصل زمستان پیشنهاد می شود.

بعضی از روز های تابستان گرم است، اما گرمای كشنده را در این كشور نخواهید یافت. مردم بسیاری، چه خارجیان و چه از اهالی آفریقای جنوبی، از راه رفتن در آفتاب درخشان آنجا، و اگر سفید پوست باشند، از برنزه كردن پوست بدن خود در پلاژ ها، لذت بسیاری می برند. تابستان های این كشور روی هم رفته آزار دهنده نیست. آفریقای جنوبی سرزمین جنگل های داغ و پر بخار نیست، بلكه كشور ی است با دشت های پهناور، كه در آن بوته زار و علفزار به مراتب بیش از جنگل است. دشت های سبزه پوش آن را "فلات" (Veld) می نامند. در تابستان هوای این دشت ها بسیار گرم است ولی آزار دهنده نیست. فراموش نكنید كه قسمت عمده خاك آفریقای جنوبی اصلا در منطقه حاره نیست.

با این همه، بهتر است در زمستان به آفریقای جنوبی بروید، زیرا بخشی از "پارك ملی كروگر" در مناطق حاره ای، پست و بسیار گرم فلات مركزی واقع شده است. مسئولان این پارك بسیار دیدنی و شگفت انگیز، برای جلوگیری از انتقال بیماری به بازدید كنندگان در اثر گرما، جز بخش كوچكی از پارك در جنوب، سراسر آن را بر روی بازدید كنندگان می بندند.

البته توجه داشته باشید كه ماه های زمستان در آفریقای جنوبی مصادف با فصل بهار و تابستان در ایران است. زمستان در آنجا در اوایل فروردین ماه آغاز می شود. میانگین دما در آفریقای جنوبی در حدود 8 تا 30 درجه سانتیگراد در تغییر است.

هنگامی كه می گوییم بهتر است در زمستان به آفریقای جنوبی بروید، دلیل بر آن نیست كه لباس های گرم فراوان با خود ببرید. البته بد نیست كه یك پالتو با خود داشته باشید، زیرا ممكن است در "ترانسول"، به خصوص در "ژوهانسبورگ"، كه نزدیك به 2000 متر بالای سطح دریا است، هوا سرد باشد.

 

مختصری از وضعیت آب و هوا در استان ها

ایالت كیپ غربی (به مركزيت كیپ تاون): این استان دارای آب و هوای مدیترانه ای است. بهترین زمان برای بازدید از این استان فصل های بهار، تابستان و پائیز است(از سپتامبر تا آوریل). در ماه های تابستان دسامبر، ژانویه و فوریه آب و هوای این استان گرم و خشك است. و در ماه های زمستان ژوئن، جولای و آگوست آب و هوا معمولا سرد و بارانی می باشد.

ایالت كیپ شرقی (به مركزيت بیشو): بطور كلی آب و هوا در این استان در تمام طول سال مطلوب است. بهتر از برای رفتن به سواحل، فصل های تابستان و بهار (یعنی از ژانویه تا می) را انتخاب كنید. در فصل تابستان هوا گرم و آفتابی و در فصل زمستان هوا بارانی است.

ایالت Gauteng (به مركزيت ژوهانسبورگ): بهار و پائیز بهترین فصل از سال هستند كه می توانید برای مسافرت از این استان انتخاب كنید. بطور كلی آب و هوا در تمام طول سال مناسب است. حدود 9 تا 10 ساعت در روز هوا آفتابی می باشد. اگرچه در زمستان هوا كمی سرد و اغلب خشك است اما، تندباد ها و طوفان های متناوب در فصل تابستان منظره های زیبایی را خلق می كنند.

ایالت كوازولو ناتال (به مركزيت پیترماریتزبورگ و Ulundi): تمام فصل های سال برای بازدید از این استان مناسب است و می توانید در آب های گرم اقیانوس هند شنا كنید. البته تابستان های این استان گرم و شرجی هستند.

ایالت Mpumalanga (به مركزيت Nelspruit): این ایالت از ماه ژوئن تا سپتامبر، زمستان خشك دلپذیری دارد. و چنانچه برنامه بازدید از Kruger National Park را دارید، فصل زمستان را توصیه می كنیم. در تابستان ها كه هوا گرم می شود، شاهد طوهان هایی خواهید بود.

ایالت شمال غربی (به مركزيت Mafikeng): تابستان این ایالت گرم (22 درجه سانتیگراد) و آفتابی است. در زمستان، هوا در طول روز گرم می شود، ولی در عصر دمای هوا تا 15 درجه سانتی گرا كاهش پیدا می كند.

ایالت Limpopo (به مركزيت Polokwane): این ایالت با تابستان ها گرم و زمستان های خشك خود مشهور است. بیشتر سال هوا آفتابی است. در تابستان (از اكتبر تا مارچ) هوا خیلی گرم می شود و به دمای بالای 30 درجه سانتی گراد می رسد.

ایالت كیپ شمالی (به مركزيت كیمبرلی): در كنار سواحل این استان، در تابستان هوای نسبتا خشك همراه با كمی باران و در زمستان باران را نظاره خواهید كرد. زمستان این ایالت بسیار سرد و خشك است و تابستان بسیار گرم می باشد. در سرد ترین شهر این استان، یعنی Sutherland ، دما تا منفی 6 درجه سانتیگراد هم كاهش می یابد. برف زمستانی قله های این استان را می پوشاند.

 

برنامه ریزی برای سفر به آفریقای جنوبی

برخی نكات وجود دارد كه شما باید قبل از ترك كشورتان و سفر به آفریقای جنوبی به آنها توجه كنید. در زیر به برخی از این نكات اشاره می شود:

 1. مهمترین نكته ای كه باید حتما به آن توجه كنید، داشتن "بیمه درمانی مسافرتی" است. ممكن است در مواقع ضروری به دلیل نداشتن بیمه درمانی مسافرتی در بیمارستان ها پذیرش نشوید.
 2. تابش آفتاب در فصل های بهار و تابستان بسیار شدید تر از تابش خورشید در اروپا است. بنابراین توصیه می شود در وسط روز خود را در معرض آفتاب قرار ندهید. حتی در هنگام تاریك شدن هوا نیز مراقب پوست خود باشید، تا با سوختن پوست خود تعطیلاتتان را خراب نكنید.
 3. همچنین از كرم های ضد آفتاب، لباس های خنك و وسایل محافظتی دیگر نیز استفاده كنید. عینك آفتابی مناسب، كلاه لبه دار، دفع كننده حشرات، مرطوب كننده پوست، مسكن و محافظت كننده از پوست لب ها را نیز به همراه داشته باشید.
 4. لباس گرم را فراموش نكنید. بویژه در كیپ كه بادهای ناگهانی در آنجا می وزد و بعدازظهر های آن نیز می تواند سرد شود.
 5. اگر شما قصد دارید در آفریقای جنوبی رانندگی كنید حتما گوهینامه رانندگی داشته باشید.
  چنانچه قصد پیاده روی در پارك های آفریقای جنوبی را دارید، از كفش های مناسب استفاده كنید.

 

اطلاعات مفید

 1. كتاب راهنمای آفریقای جنوبی: از "كتاب راهنمای آفریقای جنوبی" (National Booking Service) استفاده كنید. رویداد ها، مراسم مختلف، تائتر، سینما، امكانات تفریحی، محل اقامت و همه و همه در این كتاب جمع شده است. برای اطلاعات بیشتر به سایت CompuTicket مراجعه كنید.
 2. اختلاف ساعت با ایران: حدود یك ساعت و نیم
 3. الكتریسیته: احتمالا آداپتور مورد استفاده قرار خواهد گرفت. بیشتر هتل های آفریقای جنوبی برای استفاده از ریش تراش ها و وسایل كوچك برقی دیگر ولتاژ 110 ولت را در اختیار قرار می دهد.
 4. پول رایج: واحد پول آفریقای جنوبی "راند" (Rand) می اشد. هر یك R‌ معادل 100 سنت (c) است. اسكناس های 10، 20، 50، 100 و 200 راندی و همچنین سكه های 5، 10، 20 و 50سنتی و 1، 2 و 5 راندی در اختیار مردم قرار دارد. برای آگاهی از نرخ ارز می توانید از جراید و برای تبدیل انواع اسكناس و سكه می توانید به بانك ها مراجعه كنید.
 5. برای تبدیل ارز های خارجی می توانید از فرودگاه ها، اطراف بانك ها، آژانس های مسافرتی، American Express و یا حتی در برخی از هتل های بزرگ استفاده نمائید.
 6. بانك: بانك ها در تمام شهر ها و حتی حومه های شهر ها دیده می شوند. ساعت كار بانك ها از روز دوشنبه تا جمعه از ساعت 9 صبح تا 15:30 بعدازظرهر و در روز شنبه از 8:30 تا 11 ظهر می باشد. بانك ها در روز یكشنبه تعطیل هستند. در اغلب بانك ها، بیشتر كارت های اعتباری بیسن المللی مانند Mastercard، Diners، Visa و American Express معتبر هستند. دستگاه های خود پرداز (ATM) در اغلب نقاط شهر ها و حومه و حتی پمپ بنزین ها به فراوانی وجود دارند.

 

شرایط دریافت روادید

لطفا توجه داشته باشید که پاسپورت هر فرد در زمان سفر به آفریقای جنوبی باید دارای دو صفحه متوالی خالی كنار هم باشد. یعنی زمانی كه پاسپورت را باز می كنید صفحه سمت چپ و صفحه سمت راست خالی باشند. پاسپورت باید حداقل شش ماه از تاریخ خروج از آفریقای جنوبی معتبر باشد. چنانچه پاسپورت فردی این شرایط را نداشته باشد و یا مشخصات روی آن با واقعیت منطبق نباشد از سوار شدن هواپیما ممانعت بعمل می آید و خطر اخراج از كشور و یا عدم اجازه ورود به كشور وجود دارد.

اگر كودكی خواست با پدر و مادری غیر از والدین واقعی خود وارد آفریقای جنوبی شود، اجازه نامه والدین واقعی كه در آن قید شده باشد به كودك ما اجازه ورود به آفریقای جنوبی را بدهید الزامی است. این اجازه نامه باید ممهور به مهر پلیس باشد.
به عنوان يک اقدام احتياطي به همه مسافران توصيه مي شود که فتوکپي صفحه اطلاعاتي عکس دار پاسپورت را با خود داشته باشند و آن را جدا از پاسپورت نگه دارند.

بازديد كنندگان از آفريقاي جنوبي براي گردشگري، جلسات کوتاه تجاري، ويا کساني که درجريان حمل و نقل هستند، براي اقامت تا نود روز نيازي به ويزا ندارند.در صورتي که مسافري بيش از آن دوره بدون اجازه نامه صادره به وسيله وزارت کشور آفريقاي جنوبي بماند ممکن است در معرض پرداخت جريمه بيش از 3000 راند (تقريبا 300 دلار آمريکا) قرار گيرد. ممکن است مسافران ديگر مانند استادان دانشگاه، دانشجوياني که به واسطه تحصيل سفر مي کنند، ونيز داوطلبان به ويزا نياز نداشته باشند.

برای اطلاعات ضروری در مورد شرایط دریافت روادید و تمام آگاهی ها در اینمورد از سایت وزارت امور داخلی آفریقای جنوبی استفاده كنید.

 

مسیر پرواز به آفریقای جنوبی

از تهران به ژوهانسبورگ، و یا دیگر شهر های آفریقای جنوبی كه دارای فرودگاه بین المللی هستند، پرواز مستقیم وجود ندارد. اما بهترین مسیر تهران-دوبی-ژوهانسبورگ می باشد.

پرواز های مختلفی از خطوط هوایی گوناگونی این مسیر را می پیمایند اما به نظر مي رسد راحت ترین و بهترین خط هوایی كه می تواند شما را به آفریقای جنوبی برساند، خط هوایی امارات(Emirate Airlines) باشد. تقریبا در 08:30 ساعتی كه در آسمان سپری می كنید، می توانید از بیش از 500 فیلم، 120 بازی رایانه ای، چندین كانال رادیو و تلویزیون استفاده كنید. همچنین از طریق مانیتوری كه در جلوی شما تعبیه شده است می توانید تصاویری را كه دو دوربین بیرون هواپیما مخابره می كند را ببینید. یك دوربین پایین هواپیما را نشان می دهد و دوربین دیگری روبرو را نمایش می دهد.

كشور آفریقای جنوبی در جنوبی ترین منطقه از قاره آفریقا قرار گرفته است. هنگامی كه هواپیما از فرودگاه بین المللی دوبی بلند می شود تا زمانی كه به آفریقای جنوبی برسید، از آسمان 4 كشور سومالی، كنیا، تانزانیا و موزامبیك عبور می كنید. مناطقی كه شما از آسمان آن عبور می كنید عبارتند از: خلیج عدن، (سومالی:) بربرا، موگادیشو، كیسمایو، (كنیا:) مومباسا، (تانزانیا:)، دارالسلام، لیندی، (موزامبیك:) كابودنگادو، نامپولا، بیرا، ماپوتو، (آفریقای جنوبی:) كوماتی پورت، ویت بنك و ژوهانسبورگ.


مسافت از فرودگاه امام خمینی(ره) تا فرودگاه دوبی 1222 كیلومتر و از آنجا تا ژوهانسبورگ 6408 كیلومتر می باشد كه در مجموع 7630 كیلمتر می شود. مدت زمان مورد نیاز برای رسیدن از فرودگاه امام خمینی(ره) تا فرودگاه دوبی حدود 02:15 است و از آنجا به ژوهانسبورگ حدود 08:30 می باشد كه در مجموع حدود 10:45 می شود. البته دقت داشته باشید كه اختلاف ساعت میان ژوهانسبورگ وتهران 01:30+ می باشد و با عقب كشيدن ساعت در تهران اين اختلاف به 02:30+ مي رسد.

 

اقامت در آفریقای جنوبی

در آفریقای جنوبی انواع و اقسام محل اقامت موجود است؛ از كمپ های مسافرتی، مانند Bush Lodges گرفته تا هتل های 5 ستاره در نقاط مختلف این كشور. البته پیشنهاد می كنیم پیش از سفر خود، محل اقامت خود را رزرو كنید زیرا بویژه در روزهای تعطیل و روزهای خاص سال، یافتن محلی برای اقامت مشكل است.

اگر بخواهید شما را با مقرون به صرفه ترین محل اقامت آشنا كنم، كمپینگ و كابین های متحرك را پیشنهاد می كنم. شما می توانید محل اقامت خود را هر كجا كه مایل بودید مستقر كنید.

همچنین متل ها، مهمان خوانه ها و محل صرف صبحانه و غذا به فراوانی در آفریقای جنوبی یافته می شوند، البته در محدوه قیمت های متفاوت. بطوركلی "مركز اطلاعات توریست" (The local Tourist Information) هر منطقه از اینكه بتواند گردشگران را راهنمایی كند و به سئوالات آنها پاسخ دهد خوشحال می شود.

هتل، در انواع و اقسام خود در آفریقای جنوبی وجود دارد كه البته اطلاعات بیشتری را می توانید از "بنگاه توریستی" (Tourist Board) همان منطقه كسب كنید. بسیاری از هتل ها و مكان های اقامتی در آفریقای جنوبی بصورت آنلاین قابل رزرو هستند.

در جدول ذيل نام چند هتل و آدرس آنها نوشته شده است.

نام

ايالت

درجه کیفی

هتل بالايکا کرون کورت پروتيا

گوآتنگ

*****

هتل و چشمه معدني آپاستلس 12

وسترن کپ

*****

هتل مکارانگا پروتيا

کوزولو تيتل

*****

هتل پرايد مرلوس آرچ آفريقايي

گوآتنگ

*****

کپ گريس

وسترن کپ

*****

هيلتون سندتون

گوآتنگ

*****

ماي چلنجو

گوآتنگ

*****

وست کليف

گوآتنگ

*****

هتل فرودگاه سان- اينتر- کانتيننتال

گوآتنگ

*****

هتل گرينوايز

وسترن کپ

*****

هتل آيزولو

کوزولو نيتل

*****

کاخ شهر گمشده

نورت وست

*****

هتل آردلي

وسترن کپ

*****

هتل کلاب کارنيوال

گوآتنگ

*****

بلويدر منر

وسترن کپ

*****

هتل شامپين کستل

کوزولا نيتل

*****

بلويدير منر

گوآتنگ

*****

هتل شامپين کستل

کوزولو نيتل

*****

هتل فورم هامني بيوتيک

گوآتنگ

*****

پالم گاردن گست هوس

کوزولو

*****

مسافرخانه لرد نلسون

وسترن کپ

*****

هتل بيچ

کوزولانيتل

*****

 

هزینه اقامت

زبان انگلیسی در آفریقای جنوبی بعنوان زبان رسمی این كشور بحساب می آید. البته زبان آفریكانز هم در این كشور رایج است. اما در مورد قیمت اجاره خانه باید عرض كنم كه در آفریقای جنوبی شركت هایی به نام های مختلف و تحت عنوان "گست هاوس"(Guest House) وجود دارند كه اكثر دانشجویان خارجی و دانشجویانی كه از شهر های مختلف می آیند این مكان ها را برای اقامت خود انتخاب می كنند. برخی مبلغ 3750 یورو در ماه را برای یك ماه اقامت بهمراه صبحانه و شام عنوان می كنند. این مطلب حقیقت دارد اما شما می توانید گست هاوس هایی با كمتر از 3000 یورو هم پیدا كنید. البته بطور كلی هزینه اقامت در گست هاوس های ژوهانسبورگ پایین تر از كیپ تاون است.

این را هم اضافه كنم كه بطوركلی هزینه خوراك در آفریقای جنوبی تقریبا معادل آن در ایران است.

در مورد كار نیمه وقت هم شرایط نسبتا مساعد است، در صورتیكه تخصص و یا هنر خاصی داشته باشید. اما اگر فردی را بعنوان رابط در آنجا داشته باشید پیدا كردن كار نیمه وقت راحت تر است. اما پیشنهاد می كنم در مورد این مسئله حتما با موسسه یا سایتی كه شما را برای رفتن به آفریقای جنوبی ترغیب كرده اند تماس بگیرید و مشاوره بگیرید. آنها حتما برای جلب نظر شما اقدامی برایتان انجام می دهند.

جابجابي در داخل آفریقای جنوبی

قطار، اتوبوس، خودرو و خطوط هوایی داخلی از جمله وسایل نقلیه ای هستند كه شما می توانید برای گریش در آفریقای جنوبی از آنها استفاده كنید.

قطار درون شهری كه دارای امكانات مناسبی هم هست بسیار در دسترس و ارزان قیمت هم می باشد. تقریبا برای سفر به تمام نقاط می توانید از قظار استفاده كنید. سه نوع كلاس قطار و تبعا سه نوع قیمت نیز در ناوگان قطار های درون شهری آفریقای جنوبی یافت می شود.

ناوگان اتوبوس رانی نیز خدمات مناسبی ارائه می دهد و در دسترس نیز می باشد. دو شركت مناسب و مطلوب اتوبوس های درون شهری و بین شهری Translux و Greyhound هستند.

برای كسب اطلاعات بیشتر در مورد ناوگان قطار ها و اتوبوس رانی می توانید از این سایت ها استفاده كنید:

www.capemetrorail.co.za

www.pecc.gov.za

www.translux.co.za

www.greyhound.co.za

اما چنانچه شما قصد دارید با خودرو شخصی به گشت و گذار در آفریقای جنوبی و میان شهر های این كشور سفر كنید، بهتر است مسافت های میان برخی از شهر ها را در زیر بخوانید و به چند نكته در باره استفاده از خودرو توجه كنید.

از ژوهانسبورگ تا كیپ تاون – 1405 كیلومتر

از ژوهانسبورگ تا Kruger National Park - 478كیلومتر

از كیپ تاون تا Kruger National Park – 1888كیلومتر

از كیپ تاون تا پورت الیزابت – 756 كیلومتر

از پورت الیزابت تا دوربان – 927 كیلومتر

از دوربان تا ژوهانسبورگ – 598 كیلومتر

چند نكته مهم و ضروري

 1. از سمت چپ خود برانید.
 2. بستن كمربند ایمنی برایراننده و تمام سرنشینان خودرو الزامی است.
 3. وضعیت جاده ها مناسب است.
 4. عوارضی در بین جاده های بین شهری وجود دارد.
 5. با این حال كه وضعیت امنیت رانندگی در آفریقای جنوبی مطلوب است اما بهتر است شب ها رانندگی نكنید.
 6. هر روز پیش از استفاده از خودرو، آن را چك كنید و از میزان مناسب آب و روغن، عملكرد چراغ ها و فشار مناسب باد تایر ها اطمینان حاصل كنید.
 7. معمولا فاصله میان پمپ های بنزین حدود 200 كیلومتر است. شاید جایگاه های سوخت رسانی در برخی جاهای محدود وجود نداشته باشد اما یافتن پمپ بنزین در شهرهای اصلی و حتی شهر های كوچك آسان است.
 8. پمپ بنزین ها 24 ساعت مشغول سرویس دهی هستند. در بیشتر جایگاه های سوخت رسانی بین جاده ها امكاناتی نظیر رستوران و سرویس های بهداشتی نیز وجود دارد.
 9. شما می توانید در جایگاه های سوخت رسانی راحت در خودرو بنشینید و از خدمات شیشه شویی، چك كردن بنزین و تنظیم روغن موتور و آب استفاده كنید. البته گروه خدماتی از اینكه شما به آنها انعامی هم بدهید خوشحال می شوند.
 10. قیمت هر لیتر بنزین حدود 6.5 راند تمام می شود. برای حساب كردن خدمات در پمپ بنزین معمولا از پول نقد استفاده می شود. البته می توانید از garage cards یا debit cards استفاده كنید اما كارت های اعتباری ملی و بین المللی قابل قبول نیستند.
 11. سرعت مجاز در بزرگراه ها 120 كیلومتر و در مناطق مسكونی 60 كیلومتر است. البته این میزان سرعت در مناطق شلوغ به 40 كیلومتر كاهش می یابد. در هر صورت به تابلو های سرعت مجاز توجه داشته باشید.
 12. ماموران راهنمایی و رانندگی آفریقای جنوبی در خیابان ها و جاده ها حضور دارند. بنابراین همواره گواهینامه خود را همراه داشته باشید.
 13. این توصیه ها را نیز در نظر داشته باشید. از پروازهای داخلی نیز می توانید برای بازدید از شهرهای مختلف استفاده نمایید.


اجاره خودرو در آفریقای جنوبی

 1. پیدا كردن خودروی اجاره ای در آفریقای جنوبی بسیار آسان است. غالبا چنانچه شما از طریق هوایی وارد آفریقای جنوبی می شوید ابتدا به دنبال یك آژانس می گردید تا شما را به محل اقامتتان برساند، این در حالی است كه شما می تواند پیش از رسیدن به فردگاه با اجاره یك خودرو، زمانی كه به فرودگاه رسیدید خودرو اجاره ای خود را حاضر در محل فرودگاه ببینید.
 2. استفاده از خودرو های اجاره ای در آفریقای جنوبی، چه شما بعنوان تعطیلات و چه بعنوان تجارت به این كشور مسافرت كردید، مزایای فراوانی دارد.
 3. متاسفانه ناوگان حمل و نقل عمومی در آفریقای جنوبی در مقایسه با دیگر كشور ها ضعیف است. بنابر این شما نمی توانید به زمانبندی ها و دیگر خدمات این ناوگان زیاد اعتماد كنید. اگر شما برای یك سفر تجاری به آفریقای جنوبی سفر كرده اید برای اینكه به موقع و بدون دغدغه به قرار ملاقات خود برسید، حتما از خودرو های اجاره ای استفاده كنید. انواع خودرو های اجاره ای سبب شده است كه مجرد ها ، زوج های جوان و خانواده های بزرگ و پر جمعیت، همگی از خدمات اینگونه خودرو ها لذت ببرند. مثلا زوج های جوان از خودرو های كوچك و خانواده های بزرگ از ون ها و كابین های متحرك اقامتی استفاده می كنند.


چگونه یك خودروی اجاره ای پیدا كنم؟

شما به روش های ساده ای می توانید خودرو مورد نظر خود را اجاره كنید. برای این منظور می توانید از روش های زیر استفاده كنید:
شركت های اجاره خودرو در ترمینال های فرودگاه ها

 1. بصورت آنلاین و جستجوی اینترنتی
 2. مراجعه به "مراكز اطلاعات گردشگری" (tourism and information desk) واقع در كیپ تاون و ژوهانسبورگ و حال معرفی دو شركت معروف اجاره خودرو همانطور كه گفته شد، اجاره یك خودرو بسیار بهتر و مقرون به صرفه تر است. البته محدوده قیمتی ابن خورو ها بر مبنای شركت، نوع خودرو، خدمات و بیمه آن متغیر است. خوب است در اینجا به دو شركت معروف در این زمینه اشاره شود:

شركت "كاوش آفریقای جنوبی (Explore South Africa):

چنانچه شما شخصیتی ماجراجو هستید می توانید از خودرو های 4x4 یا 4WD این شركت استفاده كنید. همچنین اجاره وسیله حمل و نقل كودك و امكانات استقرار در كنار ساحل نیر از دیگر خدمات این شركت می باشد.

- شركت درایو در آفریقای جنوبی ( ِDrive South Africa):

این شركت با 3 شركت مختلف دیگر اجاره خودرو شما و بهترین شرایط لازم و مناسب حال شما را فراهم می كند. بیمه، امتیازات فوق العاده، رزرو فوری در سراسر كشور و خدمات پشتیبانی دیگر، از مزایای این شركت است.

امنییت و نكات حفاظتی

جرم و بزه اصلی ترین مشكل آفریقای است، و این مسئل قابل انكار نیست. طبق بررسی ها و آماری كه چند سال گذشته از طرف سازمان ملل منتشر شده است، آفریقای جنوبی در رتبه بندی حمله، زورگیری و قتل جایگاه دوم جهان را دارد. بعلاوه اینكه این كشور رتبه دوم تجاوز به عنف را نیز در اختیار دارد. كه البته با احتساب نسبت جمعیت به رتبه اول در جهان تبدیل می شود.

برای یك تورریست بهتر است، این حقیاق را پیش از سفر به آفریقای جنوبی در نظر بگیرد. یك توریست باید پیش از سفر به این كشور، آمادگی مقابله با این مشكلات احتمالی را داشته باشد و آموزش هایی را در این زمینه فراگیرد، تا در آن هنگام بتواند عكس العمل مناسبی را از خود نشان دهد.

پس بهتر است پیش از آنكه خیلی دیر شود، اطلاعاتی در این زمینه كسب كند. در اینجا به برخی از این آموزه ها اشاره شده است:

هنگام رانندگی

 1. بدون توجه به میزان كوتاهی یا طولانی بودن مسیر ، مسیر حركتی خود را از پیش تعیین كنید.
 2. درب های خودرو را قفل كنید.
 3. هرگز به مسافران بین مسیر، كه منتظر خودرو هستند و یا درخواست سوار شدن می كنند-hitch hikers- توجه نكنید و آنها را سوار نكنید.
 4. فراموش نكنید كه از سمت چپ برانید.
 5. خودرو خود را تنها در جایگاه های تعیین شده ویژه پارك خودرو، پارك كنید.
 6. زمانی كه می خواهید خودرو را ترك كنید تمام درب ها و صندوق خودرو را قفل كنید.

 

در خیابان ها و معابر گذر

 1. هنگامی كه در خیابان یا گذرگاه های دیگر مشغول قدم زدن هستید، ممكن است با متكدیانی روبرو شوید كه خود را به شما نزدیك می كنند. اغلب این متكدیان كودكان و نوجوانانی هستند كه خانواده شان آنها را مجبور به این كار می كنند. و یا ممكن است با افرادی برخورد كنید كه اقدام به دست فروشی می كنند. چنانچه خواستید به آنها كمك نكنید و یا از آنها چیزی خرید ننمائید، كافی است كه قاطعانه بگویید NO . البته در بیشتر موارد ادامه دادن مسیر خود برای رد خواسته آنها كافی است.
 2. هرگز رفتن به معابر تاریك و خیابان های متروك و خلوت به شما توصیه نمی شود.
 3. از به نمایش گذاشتن و در معرض دید قرار دادن اجناس گرانبها، جواهر آلات، زیور آلات، دوربین و دیگر اشیاء قیمتی و با ارزش خودداری كنید.
 4. پول زیاد با خود حمل نكنید.
 5. كیف یا چمدان خود را نزدیك به خود نگه دارید.
 6. از قرار دادن تمام پول، كلیدها و یا احیانا اشیا با ارزش خود در كیف یا چمدان جدا خودداری كنید. سعی كنید آن ها را در جاهای متفاوت، مانند جیب، پنهان كنید.

 

در هتل یا محل اقامت

بسیاری از خلافكاران آفریقای جنوبی فرصت طلب هستند. پس، با بستن تمام درب ها، خروجی ها و ورودی های به محل اقامت خود، این فرصت را از آنان بگیرید.

 

عكس العمل های ضروری

1. چنانچه در موقعیت ناخواسته و خطرناكی قرار گرفتید، فریاد بزنید FIRE ، نه HELP.
2. برای تماس با پلیس، با شماره 10111 تماس بگیرید

3. برای تماس با اورژانس، با شماره 1022 تماس بگیرید.

4. برای تماس با آتش نشانی، با شماره 1022 تماس بگیرید.

 

نكته های بهداشتی

این مطلب برای این نیست كه شما را نگران كند، برای آن است كه شما را آگاه كند. بنابراين به دو نكته ذيل توجه كنيد:

1. توصیه اكید می شود كه پیش از شروع مسافرت، حتما اطلاعات بهداشتی و موازین پیشگیری از بیماری ها را كاملا فراگیرید.

2. نسبت به اخذ بیمه مسافرتی و بیمه درمانی اقدام كنید و آن را همواره در اختیار داشته باشید.

وضعیت ابتلا به بیماری های گوناگون در مناطق مختلف شهری و روستایی آفریقای جنوبی در محدوده خط قرار دارند. بیماری وبا در این كشور شایع است اما هنوز شهروندان این كشور در مقابل این بیماری واكسینه نشده اند. بیماری های هپاتیت A و B و سل در میان فقرای آفریقای جنوبی شیوع دارد. بیماری هری نیز كه از حیوانات سرایت می شود دی این كشور دیده می شود. با بیان این مطالب گردشگران این كشور باید نكات بهداشتی را در نظر گرفته و برای واكسینه شدن اقدام نمایند.

 

مالاریا

در بیشتر نقاط آفریقای جنوبی بیماری مالاریا شایع نمی باشد. اما در استان هایKwaZulu-Natal، Mpumalanga، North_West و استان های شمالی این كشور خطر زیادی وجود دارد كه فرد به این بیماری مبتلا شود. علائم این بیماری عبارتند از: علائم شبیه آنفولانزا، سر درد، تب، درد های مفصلی و ماهیچه ای، لرز كردن، تهوع و استفراغ، اسهال، احساس خستگی و كوفتگی و تعریق شدید.

به دلیل گرما، مبتلا شدن به مالاریا در فصل تابستان افزایش می یابد. در زیر چند نكته بهداشتی وجود دارد كه توجه به آن ها توصیه می شود. البته این بدان معنا نیست كه نكات بهداشتی فوق كاملا پیشگیرانه عمل می كنند. بلكه توصیه اكید می شود كه، در هنگام مشاهده علائم این بیماری حتی پس از 6 ماه از ترك این كشور به پزشك مراجعه كرده و وی را در جریان حضور خود در منطقه مشكوك به وجود پشه آنوفل قرار دهید. و حتما درخواست آزمایش خون دهید.
  
1.     چه روز و چه شب، از كرم ها و مواد دفع كننده پشه آنوفل در قسمت هایی از بدن كه پوششی ندارند استفاده كنید.

2. تا حد امكان بویژه در زمانی كه هوا در حال تاریك شدن است، از لباس های گشاد استفاده نكنید و سعی كنید تمام پوت بدن خود را بپوشانید. پشه مالاریا در این شرایط هوایی فعال تر می شود.

3. در شب، تا حد امكان درب ها و پنجره ها را ببندید.

4. در پشه بند بخوابید.

5. از سوزاندن Mosquito coil استفاده كنید. این وسیله كه بسیار هم قابل دسترس می باشد، برای دور كردن پشه آنوفل بسیار موثر است.

6. پیش از سفر به آفریقای جنوبی حتما تا حد امكان وسایل پیشنهادی فوق را تهیه كنید.

 

ایدز

آفریقای جنوبی یكی از كشور هایی است كه دارای بالاترین نرخ مبتلایان به ویروس ایدز می باشد. طبق گزارش سازمان ملل، چنانچه همین روال ادامه پیدا كند، تا سال 2025 بیش از 80 میلیون آفریقایی در اثر این بیماری هلاك خواهند شد. برای همین توصیه می شود، از مقاربت های جنسی حفاظت نشده، نه فقط در آفریقای جنوبی، بلكه در همه جا خود داری كنید.

ایدز، بیماری است كه بیشترین نگرانی ها را در آفریقای جنوبی ایجاد كرده و مشكلات فراوانی برای مردم و دولت این كشور بوجود آورده است. گفته می شود 20% مردم این كشور به ویروس ایدز آلوده هستند اما به نظر می رسد این آمار بسیار بالاتر از این مقدار باشد. دولت تاكنون اقدامات ویژه ای را برای مقابله با این بیماری مهلك انجام داده است و تصمیم دارد بطور كلی این بیماری را ریشه كن كند. اما عدم آموزش و آگاهی مردم درباره این بیماری باعث شده است كه هر سال بر تعداد مبتلایان به این بیماری افزایش یابد.

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی امروزه حدود 34.3 میلیون نفر در دنیا به ویروس ایدز مبتلا آلوده هستند، كه 24.5 میلیون مورد مبتلا به این ویروس در كشور های زیر صحرا یافت شده اند.

 

تب كنه ای یا Tick Bite Fever

احتمال دارد زمانی كه به بیابان یا دشت می روید، بویژه جاهایی كه چمن های بلندی در آنجا وجود دارد، به تب كنه ای دچار شوید. كنه (Amblyomma یا Tick Bite) از خون بدن جانوران خونگرم، از جمله سگ و موش، تغذیه می كند و می تواند با عث انتقال باكتری، از طریق خون، به انسان شود. 7 روز طول می كشد تا پس از مبتلا شدن به این بیماری، علائم آن ظاهر شود. نوع باكتری، وضعیت جسمی بدن و سن شما در ابتلا شدن و یا زمان ظهور علائم، موثر هستند.

علائم این بیماری عبارتند از: جای سیاه رنگ نیش و سرخ شدن اطراف آن بر روی بدن (2 تا 5 میلی متر)،تب،سردرد شدید،ورم لنفی در اطراف محل نیش خوردگی،جوش زدن و احساس خارش در اطراف محل نیش خوردگی

 

بیلارزیوز (bilharziasis)

نوعی انگل (bilharzia)، كه در آب ها و رودخانه ها یافت می شوند باعث مبتلا شدن به این بیماری می شود. بیماری توسط این انگل از طریق پوست بدن به انسان منتقل می شود.به چند نكته بهداشتی در این مورد توجه داشته باشید:

1. از شنا در آب ها و رودخانه های آب شیرین بپرهیزید

2. از شنا كردن در رودخانه ها و آب هایی كه در مناطق حاره ای و نیمه استوایی خودداری كنید.

3. چنانچه در طول چند روز پس از شنا كردن، لكه های جوش در بدن خود مشاهده كردید، به پزشك مراجعه كنید و وی را در جریان حضور خود در منطقه مشكوك به وجود انگل bilharzia قرار دهید.

4. توجه داشته باشید كه علائم این بیماری ممكن است تا دو ماه بروز نكند.

 

وبا

این بیماری آنقدرها هم جدی نیست و برخی از گردشگران خود را در مقابل این بیماری واكسینه نمی كنند. اما از آنجایی كه ممكن است برخی اداره های مرزی برگه واكسینه وبا را از شما طلب كنند، بهتر است این واكسن را تزریق كنید.

 

هپاتیت A

برای واكسینه شدن در برابر این بیماری، تنها تزریق یك مرتبه واكسن هپاتیت برای مصون ماندن برای 10 سال و مسافرت كردن كافی است.

 

فلج اطفال

این واكسن معمولا به همراه یك حبه قند، از طریق دهان به بدن وارد می شود. این بیماری هنوز در كشور های استوایی و برخی كشورهای در حال توسعه شایع است.

 

كزاز (تشنج)

همه مسافران می بایست خود را در مقابل این بیماری كه در سراسر دنیا پخش شده است واكسینه كنند. برای پیشگیری از این خطر بالقوه تزریق واكسن در یك مرحله كافی است.

 

حصبه

این بیماری كه از طریق غذا و آب آلوده سرایت پیدا می كند باعث تب بالا و عفونت خونی می شود. واكسینه شدن در برابر این بیماری بویژه در كشور هایی كه وضعیت بهداشت آب و غذا پایین تر از حد آفریقای جنوبی است توصیه می شود.

در مورد نكات بالا باید این را اضافه كرد كه در همه موارد استفاده از واكسن ضروری نیست، بلكه با مراجعه به پزشك، حدود یك ماه قبل از مسافرت شما می توانید طبق تجویز پزشك از قرص نیز استفاده كنید.

بار دیگر، شدیدا توصیه می كنیم كه قبل از ترك كشور خود و سفر به آفریقای جنوبی در مورد بیمه جامع مسافرتی یا بیمه درمانی خود بیشتر آگاهی پیدا كنید.

داشتن بیمه جامع مسافرتی الزامی است. پایگاه های مراقبت های اولیه و امداد اولیه نیز در طول این بازی ها در سراسر كشور مشغول به كار هستند.

شرایط و امكانات بیمارستان های آفریقای جنوبی مطلوب است، البته به حد استانداردهای بیمارستان های اروپایی نمی رسد. معمولا بیمارستان ها شلوغ هستند.

در مورد بیمارستان های خصوصی این كشور باید گفت امكانات و تجهیزات بیمارستان های خصوصی، كه قابل دسترس هم هستند،‌ بسیار مدرن است و كادر پزشكی متخصصی هم در اختیار دارند. البته هزینه آنها بالا است و بیمه درمانی یا جامع مسافرتی شما تنها بخش اندكی از هزینه را می پردازد.

 

آژانس هاي مسافرتي

 

مرکز اطلاعات کپ تاون

مرکز اطلاعات کپ تون منبع عالي براي کساني است که از طريق کشورهاي بزرگ مسافرت مي کنند. از طريق اين مرکز مي توانيد در مورد جا، تورها، گردش ها، فعاليت ها واطلاعات بيشتر در طول تعطيلاتتان در کپ تون ،کسب کنيد.

 

انجمن جهانگردي دراکنزبرگ

انجمن جهانگردي براي شمال، مرکز دراکنزبرگ www.drakensberg.org.za

 

کمسيون جهانگردي كيپ شرقي

جهانگردي در ايالت كيپ شرقي آفريقاي جنوبي www.ectourism.co.za

 

وب سايت گردشگري ايالت آزاد

تجربه سحر آميز و داراي رمز رازي که در گرو ديدن ايالت آزاد است www.fstourism.co.za

 

سفرهاي جيبلا

مسافرت و تورها در آفريقاي جنوبي www.Gibelasafaris.co.za

 

آژانس گردشگري خوآتنگ

راهنماي جامع براي گردشگري در ايالت خوآتنگ آفريقاي جنوبي www.gauteng.net

 

آژانس مسافرتي پومالانگا

گردشگري در ايالت پومالانگا آفريقاي جنوبي  www.mpumalanga.com

 

گردشگري كيپ شمالي

گردشگري در ايالت كيپ شمالي آفريقاي جنوبي www.northerncap.org.za

 

ايالت شمالي

شرح مظهر بکر آفريقا ،جايگاه پارک ملي کراگر  www.tourismboard.org.za

View this article in PDF format Print article
Other articles in this category
آفریقای جنوبی در یک نگاه
جغرافیا
تاریخ
فرهنگ
اقتصاد
سیاست
نظامی
روابط با ایران
چند رسانه ای