نظامی        0  2378 reads

قدرت نظامی

نیروهای مسلح آفریقای جنوبی که به نیروهای دفاعی ملی آفریقای جنوبی (SANDF) معروف هستند در سال ۱۹۹۴به وجود آمدند که قبلا نام آن‌ها نیروی دفاعی آفریقای جنوبی (SADF) بود.

به همراه نیروی نظامی سازمان‌های مبارز برای آزادی معروفند ارتش آزادی خواهی مردمی آزانیان (APLA) و نیروهای دفاعی سابق (سرزمین مادری) را دربرمی گیرد.

نیروهای دفاعی ملی آفریقای جنوبی (SANDF) به چهار شاخه ارتش آفریقای جنوبی نیروی هوایی آفریقای جنوبی نیروی دریایی آفریقای جنوبی و خدمات بهداشتی نظامی آفریقای جنوبی تقسیم می‌شود. در سالهای اخیر SANDF به عنوان نیروی اصلی حافظ صلح قاره آفریقا تبدیل شده و در عملیات‌های حفظ صلح سازمان ملل در جنگ‌های داخلی جمهوری دموکراتیک کنگو و بروندی شرکت کرده‌است. این ارتش بخشی از نیروهای صلح‌بان چندملیتی سازمان ملل است.

 

انواع شاخه هاي نظامي

نيروي دفاعي ملي، نيروي هوايي، نيروي دريايي، ستاد فرماندهي عمليات ، ستاد فرماندهي پشتيباني، ارتش هوشمند و خدمات درماني ارتش

 

تعداد نيروهاي نظامي

استعداد بالقوه 20981319 نفر و استعداد بالفعل 9536828 نفر

 

 ميزان  هزینه نظامي

1.2% از توليد ناخالص داخلي (2014م)، 1% از تولید ناخالص داخلی (2013م)، 1.16% از تولید ناخالص داخلی (2012م)

 

 سلاح هسته ای

در دهه ۷۰ میلادی آفریقای جنوبی برنامهٔ تولید سلاح‌های هسته‌ای خود را آغاز کرد و ممکن است یک آزمایش هسته‌ای با نام واقعه Vela را در سال ۱۹۷۹ در اقیانوس اطلس اجرا کرده باشد اما پس از آن برنامه هسته‌ای خود را کنار گذاشته و پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را در سال ۱۹۹۱ امضا کرد و زرادخانه کوچک خود را نابود نمود. این کشور تنها کشور آفریقایی است که توانسته سلاح اتمی تولید کند و تا امروز تنها کشوری در دنیاست که داوطلبانه زرادخانه جنگ‌افزار هسته‌ای خود را نابود نموده‌است.

View this article in PDF format Print article
Other articles in this category
آفریقای جنوبی در یک نگاه
جغرافیا
تاریخ
فرهنگ
اقتصاد
سیاست
نظامی
روابط با ایران
چند رسانه ای