جغرافيا        0  2239 reads

1) جغرافیای طبیعی

کشور فدرال و جمهوری اسلامی کومور، میان کرانه شرقی آفریقا و جزیره ماداگاسکار قرار دارد. کومور 5/0+ ساعت با ايران اختلاف زماني دارد.
کومور از جزایر فعال آتشفشانی بوجود آمده و هم اکنون کوه کارتالا با ۲۳۶۰ متر ارتفاع (بلند نقطه کشور) آتشفشانی فعال محسوب می‌شود. سه جزیره اصلی آن عبارت‌اند از گراند کومور - که با ۱۱۵۰ کیلومتر مربع وسیع‌ترین آنها است - آنژوان و موئلی. چندین جزیره کوچک هم دارد. کشور کومور یکی از کوچکترین و فقیر ترین ممالک عالم است. ساکنان کومور زندگی خویش را از راه کشاورزی و ماهیگیری میگذرانند. بسیاری در مزارع و باغ های بزرگ کشت وانیل قهوه نارگیل کاکائو ادویه و محصولات کشاورزی که از آنها عطر تهیه می کنند اشتغال بکار دارند.
خانواده ها خود غذای خویش را در مزارع کوچک سیب زمینی شیرین میوه سبزی تهیه می نمایند. با این حال مقادیری غذا از خارج وارد می شود.

آب و هوا
کومور، به سبب محصور بودن در آبهای اقیانوس هند و نزدیکی به خط استوا، آب و هوای گرم و مرطوب در همه طول سال دارد از ماه مه تا اکتبر درجه گرما به 70 درجه فارنهایت پایین می آید و در فصل مرطوب از نوامبر تا آوریل درجه حرارت کمتر به پایین تر از 80 درجه فارنهایت میرسد. با بروز طوفانهای استوایی بسیار آب باران را در آب انبارها ذخیره می کنند. اما چاههای گود در مواقع خشک سالی بیشتر استفاده می شود بلند تریت قله کوه کارتالا در جزیره گراند کوموربه 7746 پا میرسد.
شامل سه جزیره در اقیانوس هند میان قاره آفریقا و ماداگاسکار دارای آب و هوای استوایی که بادهای موسومی اقیانوس از شمال رطوبت و باران از نوامبر تا آوریل میاورد. مورنی در ژانویه 27.2 درجه و در جولای 23.9 درصد بخشی از گرما و سالانه 2825 میلی متر باران دارد.


2) جغرافیای انسانی

کومور 752 هزار و 438 نفر جمعیت دارد که ۳۰٪ آن در شهرها (۱۰٪ در مرکز حکومت) زندگی می‌کنند. رشد جمعیت ۳٪ و تراکم نسبی آن ۲۱۵ نفر در کیلومتر مربع می‌باشد. میانگین سنی جمعیت 18.7 سال است. امید به زندگی برای زنان 65.15 و برای مردان 60.37سال است.
ترکیب کلى جمعیت از تیره‏هاى افریقائى است اما دو دسته مهاجر در آن سکونت دارند
• دسته اول مهاجران سواحل شرقى آفریقا، ماداگاسکار، ایران، اعراب و هندي ها است.
• دسته دوم اروپايي‏ها هستند که شامل پرتغالي‏ها، هلندی‌ها و فرانسوي ها می‌شود.
• در حدود 0.12درصد از مردم این کشور به بیماری ایدز مبتلا هستند. زبان‌های رسمی این کشور عربی، فرانسوی و کوموری (مخلوطی از سواحیلی و عربی) است.


3) جغرافیای سیاسی

کومور از ۷ ناحیه تشکیل شده که به شکل فدرال اداره می‌شود. مرکز حکومت آن مورونی است که در جزیره گراند کومور قرار دارد.
شهرهاي بزرگ و مهم، مورونی، فومبونی، دومونی، موتسامودو و تسمبهو




View this article in PDF format Print article
Other articles in this category
مجمع الجزاير كومور در يك نگاه
جغرافيا
تاريخ
فرهنگ
اقتصاد
سياست
روابط با ايران