روابط با ايران        0  2224 reads

1) تاريخچه

روابط سياسي ميان دو كشور در سال 1353 برقرار و در سال 1362 سفارت جمهوري اسلامي ايران در آكرا رسما گشايش يافت. غنا نيز براي مدتي در تهران سفارت داشت اما به علت مشكلات اقتصادي در سال 1364 آن را تعطيل نموده و سفير غنا در عربستان به عنوان آكرديته در ايران معرفي شد. بر اساس اعلام مراجع رسمي غنا، قرار بود سفارت اين كشور در سال 2008 در تهران بازگشايي شود. در دوران جنگ تحميلي، دولت غنا حمايت هاي زيادي از جمهوري اسلامي ايران در مجامع بين المللي از جمله سزمان ملل متحد به عمل آورد.
در حال حاضر تعدادي از نهادهاي ايراني از قبيل وزارت جهاد كشاورزي، مركز درماني جمعيت هلال احمر، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و سازمان حوزه هاي علميه خارج از كشور به فعاليت در اين كشور مشغول هستند.
دو كشور طي سال هاي اخير به تبادل هيئت هاي رسمي نيز پرداخته اند.2) روابط فرهنگي

در سال 1380 دانشگاه اسلامي غنا كه توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و سازمان حوزه هاي علميه خارج از كشور احداث شده طي مراسمي رسمي با حضور معاوت وقت امور عربي و افربقايي وزارت متبوع و معاون رئيس جمهوري غنا افتتاح گرديد كه با حدود 800 دانشجو به فعاليت در زمينه آموزش عالي در اين كشور مشغول مي باشد.
در خرداد 1385 در جريان سفر جناب آقاي دكتر لنكراني وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي به غنا، 41دستگاه آمبولانس اهدايي كشورمان نيز تحويل مقامات غنايي گرديد. وي در اين سفر ضمن شركت در يك نشست بين المللي راجع به بهداشت،‌ با معاون رئيس جمهوري و وزير بهداشت غنا ديدار و گفتگو نمود. در تاريخ 1385.10.23 هيئتي به سرپرستي آقاي ارنست اكويوره وزير كشاورزي جمهوري غنا به ايران سفر كرده و با وزراي جهاد كشاورزي، بازرگاني، قائم مقام وزارت خارجه و رئيس اتحاديه مركزي تعاوني هاي روستايي كشاورزي ايران ملاقات نمود.

3) روابط سياسي

جناب آقاي خرازي در فروردين 1383 در راس يك هيئت علي رتبه سياسي و اقتصادي از كشور غنا ديدار نمودند. در اين سفر 5 سند به امضاي طرفين رسيد.
جناب آقاي بروجردي عضو كميسيون سياست خارجي و امنيت مجلس شوراي اسلامي در مرداد 1384 جهت تبيين ديدگاه هاي كشورمان پيرامون مسئله هسته اي در راس يك هيئت فني به غنا سفر نموده و با برخي از مقامات آن كشور ملاقات نمود.
جناب آقاي موسوي معاوت حقوقي رئيس جمهوري نيز اسفند ماه سال 85 به نمايندگي از كشورمان در مراسم پنجاهمين سالگرد استقلال غنا شركت نموده و با برخي مقامات غنايي ملاقات نمود.
آقاي مالك يعقوب نائب دوم رئيس مجلس غنا در خرداد 86 به تهران سفر كرده و با تعداي از مقامات جمهوري اسلامي ايران از جمله رئيس مجلس، معاون اول رئيس جمهوري، وزير خارجه و نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي ملاقات كرد.
قائم مقام وقت وزارت امور خارجه در تير ماه 86 به غنا سفر كرده و در اجلاس سران اتحاديه افريقايي در آكرا شركت نمود.
وزير امور خارجه غنا در شهريور 86 جهت شركت در اجلاس جنبش عدم تعهد به تهران سفر كرد. وي طي اين سفر با رياست محترم جمهوري و وزير امور خارجه و برخي مقامات كشورمان ديدار و گتفگو نمود. مشاور معاون رئيس جمهور غنا اواخر مهر ماه 86 به تهران سفر نموده و با معاون حقوقي رئيس جمهور و برخي مقامامت وزارت امور خارجه ديدار كرد.

4) روابط اقتصادي

روابط اقتصادي دو كشور در سطح نازلي قرار دارد و تنها به چند مورد صادرات تعدادي از شركت هاي ايراني محدود مي شود.
اخيرا خودروهاي توليدي ايران از جمله سمند و سايپا وارد بازار مصرفي غنا گرديده اند. محصولات سايپا به علت شناخته شدن محصول (پرايد) و كم مصرف بودن از اقبال نسبتا قابل توجهي برخوردار مي باشد.
دومين اجلاس كميسيون مشترك دو كشور در تير ماه 1381 در آكرا برگزار شد كه وزير وقت مسكن و شهرسازي در راس هيئتي ضمن سفر به غنا رياست ايراني نشست را به عهده داشت.
در سال 1383 هيئت آژانس ملي تداركات كالاي غنا از ايران بازديد نموده و ضمن بازديد از مراكز صنعتي به تفاهماتي با مقامات جمهوري اسلامي ايران دست يافتند.
همچنين در اواخر فروردين 87 وزير بهداشت غنا ديدار رسمي از جمهوري اسلامي ايران به عمل آورد. وزير محترم بازرگاني نيز در اوايل ارديبهشت 87 براي شركت در اجلاس بين المللي انكتاد به غنا سفر كرد. وي در اين سفر با تعدادي از مقامات غنايي و برخي مقامات شركت كننده از ديگر كشورها ملاقات نمود. بر اساس توافق طرفين، قرار است سومين اجلاس كميسيون مشترك دو كشور در اوايل خرداد 1387 با حضور وزير امور خارجه غنا و تعدادي از ديگر مقامات بخش هاي دولتي و خصوصي در تهران برگزار شود.

سفير كشور غنا در ايران
آقاي احمد محمد حسن

آدرس
تهران، خیابان زعفرانیه، خیابان امیری سوری، پلاک 5

تلفن
22421447 و 22175363

فاكس
22421448 و 26218378

سفير ايران در غنا
آقاي نصرت الله مالکی

REPUBLIC OF GHANA)  ACCRA)

سفارت جمهوری اسلامی ایران – اکرا

Embassy of the Islamic Republic of Iran, Accra, Ghana

Titel of Diplomatic Office ؛Embassy

Head of Diplomatic Office،  Mohammad Soleimani

Date of Establishment،1982

Address،NO.12 ARKUSAH ST.AIRPORT RESIDENTIAL AREA

Address، ACCRA NORTH GHANA

P.O.Box،12673

Country-Area-Code،00233

Tel.،021 - 777043-774474-760521-760522

Fax،021 - 777043

Homepage؛accra.mfa.ir


 

View this article in PDF format Print article
Other articles in this category
جمهوري غنا در يك نگاه
جغرافيا
تاريخ
فرهنگ
اقتصاد
سياست
نظامي
روابط با ايران