اقتصاد        0  1385 reads

وضعیت اقتصادی سنگال
برنامه اصلاحات اقتصادی سنگال منجر به آن شده که تولید ناخالص داخلی این کشور با رشدی معادل ۵ درصد در سال ۱۹۹۹ به 4.8 میلیارد دلار برسد.
17.9 درصد از تولید ناخالص داخلی سنگال مربوط به بخش کشاورزی، 25.3 درصد مربوط به بخش صنعت و 56.8 درصد مربوط به بخش خدمات است. نرخ تورم سنگال در سال ۱۹۹۹ به 2.1 درصد و درآمد سرانه ملی آن با اندکی کاهش نسبت به سال ۱۹۹۸ به ۵۱۰ دلار رسید. بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول در انتهای سال ۲۰۰۰ میلادی با پرداخت بخشی از یک کمک ۳۴ میلیارد دلاری به سنگال برای کاهش بدهیهای خارجی این کشور موافقت کردند. با این حال سنگال بیش از ۳ میلیارد دلار بدهی خارجی دارد.
سنگال سالانه نزدیک به 1.2 میلیارد کیلووات ساعت توان تولید انرژی الکتریکی دارد که تماماً توسط نیروگاههای حرارتی تأمین می‌شود. تولید فرآورده‌های غذایی، محصولات نفتی، مصالح ساختمانی و منسوجات جزو مهمترین فعالیتهای صنعتی سنگال است. همچنین از بین محصولات کشاورزی این سرزمین می‌توان به بادام زمینی، ارزن، ذرت، برنج، پنبه، گوجه فرنگی و سبزیجات اشاره کرد.
سنگال ۴ میلیون نفر نیروی کار دارد و نرخ بیکاری در این کشور به ۴۰ درصد می‌رسد. فسفات و سنگ آهن حجم زیادی از ذخایر معدنی سنگال را تشکیل می‌دهد و بخش قابل توجهی از صادرات سنگال به این کالاها اختصاص دارد.
ارزش صادرات سنگال در سال ۱۹۹۸ به ۹۲۵ میلیون دلار رسید که عمدتاً شامل ماهی، فرآورده‌های نفتی، پنبه و فسفات بود. در این سال فرانسه، ایتالیا، هند، ساحل عاج و مالی خریداران عمده کالاهای سنگال بودند. این کشور همچنین در سال ۱۹۹۸ بالغ بر 1.2 میلیارد دلار کالا خرید که عمدتاً شامل مواد غذایی، کالاهای مصرفی، کالاهای سرمایه‌ای و فرآورده‌های نفتی بود.
فرانسه و دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپایی، نیجریه، کامرون، ساحل عاج، الجزایر، آمریکا، چین و ژاپن عمده شرکای وارداتی سنگال هستند. سنگال هم مثل بسیاری از کشورهای غرب آفریقا از فرانک آفریقایی به عنوان واحد رسمی پول استفاده می‌کند. هر دلار آمریکا با 647.25 فرانک آفریقایی برابراست (نرخ برابری ژانویه ۲۰۰۰).

منابع طبيعي
ماهی ، بادام زمینی ، فسفات ، سنگ آهن ، طلا ، تیتانیم ، نفت و گاز ، پنبه

صنايع
منسوجات , فرآورده‌های غذایی , مصالح ساختمانی، پرورش ماهي و شيلاتد

ميزان صادرات و كشور هاي هدف
2050000000 دلار ؛ مالی 19.6 ٪ ، هند 7.2 ٪ ، فرانسه 5.5 ٪ ، 5.4 ٪ گامبیا ، ایتالیا 4.9 ٪ ، ایالات متحده 0.5 ٪

محصولات صادراتی
ماهی ، بادام زمینی ، فسفات ، پنبه

ميزان واردات و كشور هاي مرجع
4260000000 دلار؛ فرانسه 19.7 ٪ ، 15.2 ٪ بریتانیا ، چین 6.7 ٪ ، 4.6 ٪ بلژیک ، تایلند 4.4 ٪ ، هلند 4.1 درصد ، آمریکا 2 ٪.

محصولات وارداتي
مواد غذايي، کالاهای مصرفی، نفت خام، ماشین آلات صنعتي و كشاورزي، تجهیزات حمل و نقل، فرآورده های نفتی،قطعات كامپیوتري

توليد ناخالص داخلي (GDP)

13.9 ميليارد دلار (سال 2008)

پول رايج بهمراه كد و شاخص
فرانک و با نام اختصاري c.f.c و كد XOF
معادل يك يورو در مي 2010

درصد جمعيت زير خط فقر
 54%

نرخ تورم
 0.9% سال ( 2009 )

نرخ بيكاري
 48% سال (2001‌ )

ميزان وام هاي خارجي

 2,190,000,000.00 دلار

ميزان كمك هاي دريافتي

449.6ميليارد دلار

 

View this article in PDF format Print article
Other articles in this category
سنگال در یک نگاه
جغرافیا
تاریخ
فرهنگ
اقتصاد
سیاست
نظامی
روابط با ایران