جغرافیا        0  5852 reads

1) جغرافیای طبیعی

جمهوری جیبوتی کشوری است واقع در شمال شرق آفریقا، در کنار خلیج عدن و دریای سرخ، بین اریتره و سومالی. جیبوتی از شرق با اریتره، از جنوب و غرب با اتیوپی و از جنوب شرقی با سومالی همسایه است و بقیه مرزهای آن‌ها در کنار خلیج عدن و دریای سرخ قرار گرفته‌است.
جمهوری جیبوتی (عربی جمهوریة جیبوتي، فرانسوی
République de Djibouti) کشوری است در شاخ آفریقا. پایتخت آن جیبوتی است. پایتخت این کشور شهر جیبوتی با ۴۰۰٬۰۰۰ نفر جمعیت می‌باشد.

جمهوری جیبوتی با ۲۳ هزار کیلومتر مربع مساحت، در شرق قاره‏ آفریقا و از کوچک‌ترین کشورهای این قاره است.
دسترسی آسان جیبوتی به‏ آب‏‌های بین‌المللی از یکسو، و ارتباط زمینی آن با کشورهای‏ مرکزی قاره آفریقا از سوی دیگر، بر اهمیت راهبردی آن افزوده‌اند. خاک جیبوتی به هیچ رو مساعد کشاورزی نیست و مراتع طبیعی‏ کمتر از ۵ درصد از خاک این کشور را تشکیل می‌دهند.
جیبوتی از دو بخش کوهستانی‏ و فلاتی تشکیل شده و ارتفاعات‏ شمالی آن تا حدودی پرباران است، ولی در نقاط دیگر آن فقط هنگام‏ وزش بادهای موسمی، بارندگی‏ صورت می‏‌گیرد. این سرزمین در سایر مناطق آب و هوای گرم و سوزان دارد. پست ترین نقطه جیبوتی در منطقه‏ «عسل‏» حد اقل ۱۵۵ متر پایین‏تر از سطح آب‏‌های بین‌المللی‏ است و ارتفاع بلندترین نقطه این‏ کشور در تپه‌های‏ «موسی علی‏» به‏ ۲ هزار و ۲۸ متر می‌رسد.

جیبوتی به لحاظ فرورفتگی آب‏ خلیج عدن در خاک خود، حایز اهمیت ویژه‌ای است و در دادوستدهای سیاسی و اقتصادی منطقه شرق‏ آفریقا، جزو کشورهای راهبردی به‌شمار می‌آید.

آب و هوا
آب و هوای این سرزمین گرم و کم باران وحد متوسط حرارت بالای 90 درجه فارنهایت از ماه مه تا اکتبر و اغلب بالای صد و ده درجه است. کوههای این سرزمین نزدیک به سواحل شمال خلیج تاجور است که ارتفاعش به 5426 پا می رسد. در همه طول سال گرم، با باران خیلی کم، شهر 25.6 درجه در ژانویه و 35.6 درجه صدبخشی گرما در جولای و سالانه 130 میلی متر باران دارد.


2) جغرافیای انسانی

براساس تخمین جمعیت در کشور جیبوتی 2011، 757.074 نفر و رشد سالانه جمعیت نیز در همین سال 2.237% تخمین زده شده است.

۴۶ ٪ نژاد مردم جیبوتی را ایساس یا سومالیایی تبارها، ۳۵ ٪ را عفار و ۱۱ ٪ را نیز عرب تشکیل می‌دهند.

هم‌اینک نزدیک به ۸۳.۱ درصد از جمعیت جیبوتی در مناطق‏ شهری ساکن هستند.
امید به زندگی در این کشور 61 سال می باشد.

قبايل
داراي 6 قبيله است. مهمترين اين قبايل عبارتند از؛ سوماليايي، آفار، اتيوپيايي، عرب، فرانسوي و ايتاليايي

بيماري هاي شايع
اسهال باكتريايي، هپاتيت A و E، تب تبتيفوئيد، مالاريا، آنفولانزاي پرندگان

کمبود امکانات بهداشتی و دارویی از یک طرف، و شیوع‏ گسترده بیماری‏های مرگبار مانند هپاتیت، ایدز، حصبه و وبا از سوی‏ دیگر، رشد مرگ‏‌ومیر نوزادان‏ جیبوتی را به همراه داشته‌است.3) جغرافیای سیاسی

تقسيمات استاني

شش استان شامل؛ علي صبيح، عرتا، دخيل، جيبوتي، ابوك (ابخ)، تاجورهشهر هاي مهم
دخيل، عرتا، علي صبيح، ابخ، تاجوره

كشور هاي همسايه
اريتره، اتيوپي، سومالي

حدود ۲۲ هزار و ۹۸۰ کیلومتر مربع از خاک‏ این سرزمین در مناطق خشکی و بقیه در زیر آب قرار دارد. جیبوتی از سمت جنوب به طول ۵۸ کیلومتر با سومالی، از سمت غرب به طول‏ ۳۴۹ کیلومتر با اتیوپی و از سمت‏ شمال به طول ۱۰۹ کیلومتر با اریتره مرز مشترک دارد. بخش‏ شرقی جیبوتی ۳۱۴ کیلومتر از ساحل‏ خلیج عدن را تشکیل می‌‏دهد.

View this article in PDF format Print article
Other articles in this category
جیبوتی در یک نگاه
جغرافیا
تاریخ
فرهنگ
سیاست
نظامی
روابط با ایران