سیاست        0  1081 reads

1) حکومت

در کنگره فوریه 1992 مژده چندین حزبی شدن کشور و دموکراسی داده شد.


2) سیستم اجرایی

این کشور دارای رئیس جمهور است که با رأی مردم انتخاب می شود و رئیس جمهور هیأت وزیران را معین می کند. رئیس جمهور تانزانیا از سال ۲۰۰۶ جاکایا کیکوته‌است و نخست وزیر این کشور نیز از سال ۲۰۰۶ ادوارد لوواسا است.
رئیس جمهور در این کشور هم رئیس حکومت است و هم رئیس دولت. او با رای مردم هر پنج سال یک بار انتخاب می‌شود. در این رای‌گیری مردم معاون رئیس جمهور را هم تعیین می‌کنند.


3) سیستم قانون گذاری

مجلس ملی این کشور 357 کرسی دارد که 239 نماینده آن با رای مستقیم مردم تعیین می‌شوند؛ 102 نماینده زن به انتخاب رئیس جمهور و 5 نماینده نیز از مجلس نمایندگان زنگبار در آن حضور دارند.


4) شخصیت ها

جاكايا مريشو كيكوتهوي چهارمين رئيس جمهور جمهوري متحده تانزانيا پس از استقلال است. كيكوته در روز هفتم اكتبر 1950 (15 مهر 1329) در روستاي مسوگا (Msoga) واقع در منطقه ساحلي باگامويو (Bagamoyo) متولد شد.تحصيلات ابتدايي را در مدرسه كاراتو (Karatu) ميان سال هاي 1959 تا 1962 و دوران راهنمايي را در مدرسه تنگرو (Tengeru) در سال هاي 1962 تا 1965 گذراند. دوره دبيرستان را در سال هاي 1966 تا 1970 در دو مدرسه كيباها (Kibaha) و تانگا (Tanga) با موفقيت پشت سر گذاشت و در سال 1972 وارد دانشگاه دارالسلام و در سال 1975 با مدرك اقتصاد از آن فارغ التحصيل شد.

پدر و پدربزرگش مقامات سياسي داشتند و او در خانواده اي محترم به دنيا آمد. به دليل شغل پدرش در دوره كودكي در شهرهاي مختلفي زندگي كرد. اما بهترين دوران زندگيش در روستا و در سايه محبت هاي پدربزرگش سپري شد.اين نوع از زندگي به او ويژگي ذاتي رهبري بخشيد به طوري كه وي در مدرسه و هر جاي ديگر انتخاب طبيعي براي رهبري بود. وي در دو دبيرستاني كه درس خواند جزء هيئت رييسه شوراي دانش آموزي بود. در دانشگاه دارالسلام نيز به عنوان معاون رييس سازمان دانشجويان انتخاب شد.

کیکوته از نظر سياسي نيز فردي آگاه به شمار مي رفت و در صف مقدم آگاهي بخشي به دانشجويان و مبارزات ضد تبعيض نژادي در دانشگاه قرار داشت. وي همچنين به عنوان نماينده دانشجويان دانشگاه دارالسلام و جوانان قاره آفريقا در چندين كنفرانس بين المللي شركت كرد كه يكي از آنها كنفرانس بين المللي جمعيت جوان در بخارست روماني بود.

كيكوته فراست و قدرت رهبري خود را در آموزش هاي نظامي تقويت كرد. اولين دوره آموزشي كه او براي يادگيري آموزش هاي اوليه نظامي شركت كرد، در اردوگاه خدمت ملي رووو (Ruvu National Service Camp) در سال 1972 بود. دوره تكميلي آموزش را نيز در دانشكده نظامي معروف موندولي، برترين اردوگاه آموزش نظامي تانزانيا، گذراند و در سال 1976 به درجه ستواني رسيد و در سلسله مراتب نظامي تا درجه سرهنگ دومي پيش رفت.

از سال 1984 تا 1986 در مربي و كميسر سياسي دانشكده نظامي بود. وي در اين سال ها همزمان هم به كارهاي نظامي و هم به كارهاي سياسي اشتغال داشت اما در سال 1992 از عرصه نظامي خارج شد و به طور كامل اوقات خود را وقف كارهاي سياسي نمود. درخشش او در عرصه سياست از سال 1982 كه به عنوان يكي از اعضاي كميته اجرايي – ركن اصلي سياست گذاري و تصميم سازي – حزب حاكم (CCM) انتخاب شد. گام بعدي وي در سلسله مراتب حزبي انتخاب شدن به عنوان يكي از 31 عضو كميته مركزي حزب در سال 1997 بود.

كيكوته در سال 1988 به دولت مركزي پيوسته توسط رئيس جمهور علي حسن موويني (Ally Hassan Mwinyi) به عنوان معاون وزير انرژي منصوب شد و در سال 1990 به وزارت انرژي ارتقاء يافت. او همچنين در اين سال از حوزه انتخابيه محل زندگي خود (Bagamoyo) به مجلس راه يافت. در سال 1994 در سن 44 سالگي يكي از جوان ترين وزير تاريخ كشورش لقب گرفت.

در سال 1995 با روي كار آمدن بنجامين مكامپا (Benjamin William Mkapa) پست وي به وزارت امور خارجه تغيير كرد و تا ده سال بعد كه به رياست جمهوري رسيد در اين پست باقي ماند. در طول دوره تصدي او در وزارت امور خارجه، كشور تانزانيا نقش مهمي را در بازگرداندن صلح به منطقه درياچه هاي بزرگ (خصوصاً در كشورهاي بروندي و جمهوري دمكراتيك كنگو) و تأسيس مجدد جامعه كشورهاي شرق آفريقا (EAC) ايفا كرد و براي مدت كوتاهي رييس شوراي وزيران اين جامعه شد.

در انتخابات سال 2005 ميلادي (84ه.ش) وي با كنار زدن ده رقيب خود نامزد حزب شد و در انتخابات چند حزبي برگزار شده در ماه دسامبر، توانست با كسب بيش از 80 درصد آراء رئيس جمهور جمهوري متحده تانزانيا شود. انتخابات سال 2010 میلادی (89ه.ش) نيز با پيروزي كيكوته به پايان رسيد و وي توانست با اختصاص 61 درصد آراء شركت كنندگان به خود براي بار دوم و آخر رئيس جمهور جمهوري متحده تانزانيا شد و تا سال 2015 میلادی (94ه.ش) در اين پست باقي ماند. وي از 31 ژانويه 2008 میلادی (87ه.ش) تا دوم فوريه 2009 میلادی (88ه.ش) رييس اتحاديه آفريقا بود. كيكوته يك ورزشكار علاقمند به ورزش است كه در مسابقات بسكتبال مدرسه شركت مي كرد. وي ازدواج كرده است و هشت فرزند دارد. نام همسرش "ماما سالما" كيكوته است.

 


جان ماگوفولی

جان ماگوفولی
"جان ماگوفولی" (John Pombe Magufuli)، متولد 1959میلادی (38ه.ش)، در انتخابات ریاست جمهوری تانزانیا در اکتبر 2015میلادی (آبان94ه.ش) پیروز شد و از 5 نوامبر (14/8/94) به عنوان رییس جمهور جدید این کشور معرفی شد. وی که نامزد حزب حاکم (Chama Cha Mapinduzi) بوده است پیش از در سمت وزیر کار طی چند دوره  فعالیت می‌کرده است.

View this article in PDF format Print article
Other articles in this category
تانزانیا در یک نگاه
جغرافیا
تاریخ
فرهنگ
اقتصاد
سیاست
روابط با ایران