فرهنگ        0  2003 reads

1) فرهنگ عمومی

زبان رسمی آنگولا ، پرتغالی می باشد ، همچنین زبان بانتو و اویمبوندو، کیم بوندو، کنگوئی، لوایمبی، نیانه کا و یر زبان های بومی آفریقائی نیز کاربرد دارد و نرخ باسوادی در این کشور 20 درصد است.

نرخ باسوادي (تخمین 2011)
67.4%

ارتباطات
اغلب وسایل ارتباطی روز بیشتر در لوآندا، پایتخت آنگولا، در دسترس هستند
و هرچه از پایتخت دورتر شوید میزان دسترسی‌ها هم کمتر می‌شود.

تعداد فرودگاه هاي مهم
31 فرودگاه

تعداد مشتركين تلفن هاي ثابت و همراه
98,200 اشتراك تلفن ثابت و 2 ميليون و 264 هزار  اشتراك تلفن همراه

تعداد كاربر هاي اينترنتي و كد اينترنتي كشور
2,525 نفر - ao.


2) ادیان و مذاهب

دین 12 % مردم آنگولا ، عقاید بومی و قبیله ای ، 68 % کاتولیک و 20 % پروتستان می باشد .


3) رسانه های گروهی

ايستگاه هاي راديويي و تلوزيوني
ايستگاه هاي راديويي؛ اف ام 6، اي ام 2 و موج كوتاه 7 ايستگاه
ايستگاه هاي تلويزيوني؛ 6 ايستگاه


4) گردشگری

بناهای دولتی در لوآندا، سدماتالا بر رود کوننه می باشد.

معروف ترين شهرهاي آنگولا

لوآندا LUANDA
پایتخت و بزرگترین شهر کشور آنگولا و مرکز مهم صنعتی و بندر این کشور لوآندا با 6میلیون نفر جمعیت می باشد. این شهر بر کرانه‌های غربی قاره‌ی آفریقا، در طول اقیانوس اطلس برافراشته شده است. صنایع این شهر شامل ریخته‌گری، فلزکاری، اره کشی، پارچه بافی و سیمان، چاپ و فراوری خوراک و دارای فرودگاه راه‌آهن شهری است.
پرتغالی‌ها در 1575 یک کولونی درآنگولا ایجاد و شهر لوآندا در 1576 بنا کردند. این شهر مرکز عمده‌ی سکونتی و اقامتی پرتغالیها در آنگولا شد. پرتغالی‌ها تعداد بسیاری ساختمانها به شیوه‌ی اروپایی در این سامان ساختند که شامل یک دژ، کلیساها، ساختمانهای تجاری و دولتی و بلوک‌های آپارتمانی است و بناها و کلبه‌هائی نیز در بیرون شهر ایجاد نمودند.
در 1975 آنگولا استقلال یافت، اما جنگ‌های داخلی آسیب‌های فراوانی را بر این سرزمین وارد کرد و پرتغالی‌ها منطقه را ترک کردند. اکثر جمعیت لوآندارا سیاه پوستان آفریقایی تشکیل می‌دهد. منطقه شهری در کرانه دو ایالت از 18 ایالت آنگولا قرار دارد. این شهر بر اثر بحران‌های اجتماعی منطقه از نظر جمعیت رشد فراوانی یافت. و سیل پناهندگان به واسطه جنگ‌های داخلی به سوی آن روان گشت. و این جنگ‌ها مایه بی‌رونقی بلکه نابودی اقتصاد منطقه شد.
در سال 1995 جمعیت این شهر 2/2 میلیون بود و یک پنجم جمعیت کل کشور در این شهر ماندگار گشت. در سال 1985 نفت 95 درصد صادرات و 35 درصد درآمد سرانه کشور را تشکیل می‌داد. صنعت نفت تنها بخش فعال مهم صنعتی این سرزمین است. با این حال محصولات کشاورزی آن نقش مهمی دارد. ولی کشاورزی به شیوه سنتی صورت می‌گیرد.

لوبیتو Lobito
لوبیتو با یک میلیون نفر جمعیت از شهرهای آنگولا واقع در بندر اقیانوس اطلس است. در این بندر خط آهنی که به زکمگوئیر (ایالت کاتانگا) بپایان می‌رسد، وجود دارد که از لحاظ منابع و معادن غنی است.

View this article in PDF format Print article
Other articles in this category
آنگولا در یک نگاه
جغرافیا
تاریخ
فرهنگ
اقتصاد
سیاست
نظامی
روابط با ایران