رئیس دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره با بیان اینکه رژیم صهیونیستی هم‌پیمان حقیقی و صادقی برای هیچ کشوری در حوزه عربی و اسلامی نیست، گفت: این رژیم در صورت عبور از آرمان مقدس فلسطین، به تدریج از همه دولت‌ها و ملت‌های عربی و اسلامی عبور می‌کند.همزمان با فرا رسیدن آخرین جمعه ماه مبارک رمضان مصادف با روز جهانی قدس، تعداد زیادی از شخصیت‌های سیاسی، دینی، علمی و رسانه‌ای مصر و نیز جمعی از سفراء و دیپلمات‌های کشورهای اسلامی و خارجی مقیم قاهره پایتخت مصر جمعه شب در مراسم ضیافت افطار به میزبانی دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران شرکت کردند.

ناصر کنعانی رئیس دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در مصر ضمن خیرمقدم به مهمانان شرکت کننده در این ضیافت افطار، در سخنرانی خود با اشاره به تبلور بیش از پیش اهمیت ابتکار تاریخی امام خمینی (ره) در تعیین آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس در حمایت از مسئله فلسطین و قدس شریف، این ابتکار تاریخی را در حقیقت نقشه راهی را پیش روی مردم فلسطین و ملت‌های مسلمان و همه آزادگان جهان خواند تا مسئله فلسطین همواره در صدر مسائل جهان اسلام قرار گرفته و آزادی این سرزمین مقدس از دست اشغالگران هرگز به فراموشی سپرده نشود.

 

 

رئیس دفتر حفاظت منافع کشورمان افزود: روز جهانی قدس و اجتماعات جهانی این روز، حاوی پیامی مهم و قاطع از سوی ملت‌های جهان بویژه مسلمانان است که هرگز حق تاریخی و مشروع ملت فلسطین در آزادی این سرزمین و تشکیل کشور مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شریف و زندگی مسالمت آمیز همه پیروان ادیان الهی در این سرزمین مقدس را فراموش نمی‌کنند.

کنعانی در ادامه سخنرانی خود در این مراسم خاطرنشان کرد: اکنون 39 سال از نامگذاری روز جهانی قدس بعنوان نماد عظیم اعلام همبستگی مسلمانان و ملت‌های آزاده جهان در مقابل صهیونیست‌ها می‌گذرد، در حالی که توطئه‌های رژیم صهیونیستی با حمایت آمریکا علیه سرزمین مقدس فلسطین و ساکنان و مالکان حقیقی آن عمیق‌تر و پیچیده‌تر شده است.

وی ادامه داد: شکی نیست که انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس و تلاش جاری واشنگتن برای مشروعیت بخشی به ماهیت نامشروع رژیم اسرائیل در قالب «معامله قرن» ، از خطرناکترین اقدامات علیه بیت المقدس و قبله اول مسلمین است.

کنعانی اضافه کرد: شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی در مغایرت کامل با مصوبات مجمع عمومی و همچنین شورای امنیت سازمان ملل متحد و مصوبات و قطعنامه‌های اتحادیه اروپایی و نیز مصوبات سازمان همکاری قرار دارد.

وی گفت: چنین اقدامی در هفتادمین سال نکبت و تأسیس رژیم صهیونیستی، اقدام غیرقانونی دیگری در مسیر سیطره تدریجی اسرائیل بر مقدسات اسلامی و حتی مسیحی در بیت المقدس است.

رئیس دفتر حفاظت منافع کشورمان تاکید کرد: در هیچ برهه‌ای از تاریخ، هیچ ملتی با چنین رنج و اقدام ظالمانه‌ای مواجه نبوده‌اند. آری این حقیقتی تلخ و دلخراش است، اما تمام حقیقت نیست، چرا که پروژه صهیونیسم، فراتر از سیطره بر سرزمین فلسطین است.

 

 

کنعانی با اشاره به اینکه صهیونیسم نه فقط پروژه‌ای برای فلسطین و سیطره بر قبله اول مسلمین است، افزود: پروژه صهیونیسم، پروژه‌ای پیچیده برای سیطره همه جانبه سیاسی، امنیتی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی اسرائیل بر تمام کشورهای اسلامی است. صهیونیسم پروژه‌ای برای مهار جهان عرب و اسلام و استضعاف امت عربی و اسلامی است و این همان چیزی است که امام خمینی به آن توجه داشت و حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر عالی انقلاب اسلامی ایران در ادامه نگاه تیزبین و آینده نگر بنیانگذار انقلاب اسلامی، نسبت به آن همواره هشدار می‌دهند.

رئیس دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در قاهره در ادامه سخنان خود در مراسم روز جهانی قدس در قاهره بر محورهای ذیل تاکید کرد:

- دولت‌ها و ملت‌های اسلامی و همه کسانی که به وطن، ملت، فرهنگ و اصالت و ریشه‌های خود عشق می‌ورزند، بدانند که نزاع شیعه و سنی، فتنه‌ای صهیونیستی برای تضعیف بیش از پیش دنیای اسلام و قرار دادن رژیم صهیونیستی در حاشیه امن است.

- دولت ها و ملت‌های اسلامی و همه نخبگان دینی، سیاسی و فرهنگی بدانند که ایران هراسی و ایجاد دشمنی بین ایران و اعراب و ملت های اسلامی، توطئه‌ای خطرناک برای ایجاد انشقاق در امت اسلامی و جابجایی مکان دوست و دشمن است.

- تلاش مشترک رژیم صهیونیستی و آمریکا برای ایجاد محور ضدایرانی در منطقه، نه تنها هیچ منفعتی را برای کشورهای منطقه به همراه نمی‌آورد، بلکه پس از آن رژیم صهیونیستی و آمریکا با صدایی بلندتر و آمرانه‌تر از گذشته، با دولت ها و ملت‌های منطقه سخن خواهند گفت.

- رژیم صهیونیستی هم‌پیمان حقیقی و صادقی برای هیچ کشوری در حوزه عربی و اسلامی نیست. رژیم صهیونیستی در صورت عبور از آرمان مقدس فلسطین و قدس شریف، به تدریج از همه دولت‌ها و ملت‌های عربی و اسلامی عبور خواهد کرد.

- در این چارچوب تأکید می‌کنم که دست دوستی جمهوری اسلامی ایران به روی همه کشورهای عربی و اسلامی بویژه جمهوری عربی مصر بعنوان یکی از مهمترین و مؤثرین کشورهای عربی و اسلامی دراز است و این دوستی را به نفع همه کشورها و ملت‌های منطقه تلقی می‌کند.

- و باز تأکید می‌کنم که جمهوری اسلامی ایران به رغم همه فشارها و دشمنی ها، ذره ای در حمایت همه جانبه خود از ملت مظلوم فلسطین عقب نشینی نخواهد کرد.

- و باز تأکید می کنم که اصرار جمهوری اسلامی ایران در حفاظت از توان دفاعی و فناوری صلح آمیز هسته ای خود، نه تنها تهدیدی برای دولت ها و ملت های منطقه نیست، بلکه زمینه ساز حرکت کشورهای عربی و اسلامی در دستیابی به استقلال دفاعی و نظامی در مقابله با توسعه طلبی نظامی رژیم صهیونیستی خواهد بود. به همین دلیل است که دولت آمریکا تحت تأثیر رژیم صهیونیستی از توافق هسته ای بعنوان یک توافق بین المللی و مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل خارج شده است. این اقدام آمریکا نشان داد که واشنگتن تنها از دریچه منافع رژیم صهیونیستی به مسائل منطقه می‌نگرد و ضمن تلاش همه جانبه برای مقابله با صنعت صلح آمیز هسته ای ایران، چشم خود را بر صدها کلاهک هسته‌ای رژیم اسرائیل و نیز عدم انضمام این رژیم به پیمان منع تولید و اشاعه تسلیحات هسته‌ای بسته است. در حالی که این حق دولت‌ها و ملت‌های عربی و اسلامی است که به اقتدار صنعتی، دفاعی و نظامی مستقل خود به منظور دفاع از خویش در مقابل توسعه طلبی روزافزون رژیم صهیونیستی دست یابند.

در ادامه این مراسم همچنین «محمد محمود رفعت» رئیس حزب ناصری وفاق ملی مصر و همچنین «حمچ حجاوی» مسئول حزب عربی دموکراتیک ناصری در فلسطین در سخنانی با گرامیداشت یاد و خاطره امام خمینی، از ابتکار تاریخی ایشان در نامگذاری جمعه آخر ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس و نماد ابراز همبستگی و حمایت کشورها و ملت‌های مسلمان و آزادیخواه جهان از مردم مظلوم فلسطین تجلیل کردند.

آنها همچنین نسبت به توطئه دولت آمریکا و رژیم صیهونیستی برای منحرف کردن افکار عمومی جهان اسلام و عرب از مساله فلسطین و قدس شریف و تلاش مذبوحانه آنها برای تغییر محور اصلی بحران در منطقه از درگیری عربی – اسرائیلی به ایرانی – عربی  و سنی و شیعی و جایگزینی ایران به عنوان کشور بزرگ حامی مردم فلسطین به جای رژیم صهیونیستی به عنوان دشمن واقعی و اصلی جهان اسلام هشدار دادند.


صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز

سایر خبرها

 • ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۶ «ابراهیم ابوبکر کیتا» بار دیگر رئیس‌جمهور مالی شد
 • ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۵ گفت‌وگوی تلفنی روسای جمهوری فرانسه و مصر
 • ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۳ عزل و نصب‌های جدید نظامی و امنیتی در سومالی برای مقابله با تروریسم
 • ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۲ چالش اپوزیسیون زیمبابوه علیه منانگاگوا در دادگاه مطرح می‌شود
 • ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۸ ممانعت تونس از ورود یک کشتی اسرائیلی به بندر این کشور
 • ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۶ توافق سودان و اتیوپی برای مستقر کردن نیروهای مشترک در مرزهای دو کشور
 • ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۳ ترزا می در نخستین سفر خود به قاره سیاه به کنیا می‌رود
 • ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۲ افزایش شمار کاندیداهای ریاست جمهوری الجزایر در میان اطمینان بوتفلیقه از پیروزی
 • ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰ سازمان ملل: شبه‌نظامیان لیبی حدود ۲۰۰۰ آواره در طرابلس را وادار به فرار کرده‌اند
 • ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۹ بازداشت ۱۳ عضو دیگر «اخوان المسلمین» در مصر
 • ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۷ معترضان جاده اصلی طرابلس لیبی را مسدود کردند
 • ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۶ غرق شدن قایق در سودان باعث کشته شدن 22 دانش آموز شد
 • ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۴ حکم اعدام برای ۴۵ نفر از عاملان قتل تظاهرات‌کنندگان مخالف معمر قذافی
 • ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۸ طرح اخوان المسلمین برای «برون‌رفت مصر از تونل تاریک»
 • ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۷ نقش جدید روسیه در آفریقا؛ تسلیحات، سرمایه گذاری و اعزام مستشار
 • ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۶ مصر به دنبال نشاندن فتح و حماس پای میز مذاکره/دعوت از گروهای فلسطینی دیگر به قاهره
 • ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۴ درگیری مقابل پارلمان لیبی و زخمی شدن یک نماینده
 • ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۲ رئیس جمهور مصر با پادشاه سعودی در «نئوم» دیدار کرد
 • ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۰ مصر نیروهای بیشتری به تنگه «باب المندب» یمن اعزام می‌کند
 • ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۸ عفو بین‌الملل: مصر همچنان از مجازات عاملان «کشتار رابعه» شانه خالی می‌کند
 • ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۶ طرح ۱۰ ماده‌ای اخوان‌المسلمین مصر برای گفت‌وگوی ملی
 • ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۴ کشته شدن دستکم ۴۰ نفر در ناآرامیهای اخیر در اتیوپی
 • ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۰ رهبر اپوزیسیون مالی نتایج انتخابات را نمی‌پذیرد
 • ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۹ رئیس‌جمهوری زیمبابوه خواهان اتحاد در کشورش شد
 • ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۷ درخواست رئیس جمهور تونس قانونی شدن برابری زن و مرد در ارث
 • ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۷ یک گروه شورشی در اتیوپی اعلام آتش‌بس کرد
 • ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۶ عمر البشیر: نامزدی‌ام در انتخابات ۲۰۲۰ به خاطر امنیت سودان است
 • ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۵ نشست محرمانه بین‌المللی برای حل اختلافات در لیبی
 • ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۴ آغاز شمارش آرای انتخابات مالی
 • ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۳ رسانه صهیونیستی مدعی رایزنی مخفیانه سران مصر و اسرائیل درباره غزه شد