رئیس دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره با بیان اینکه رژیم صهیونیستی هم‌پیمان حقیقی و صادقی برای هیچ کشوری در حوزه عربی و اسلامی نیست، گفت: این رژیم در صورت عبور از آرمان مقدس فلسطین، به تدریج از همه دولت‌ها و ملت‌های عربی و اسلامی عبور می‌کند.همزمان با فرا رسیدن آخرین جمعه ماه مبارک رمضان مصادف با روز جهانی قدس، تعداد زیادی از شخصیت‌های سیاسی، دینی، علمی و رسانه‌ای مصر و نیز جمعی از سفراء و دیپلمات‌های کشورهای اسلامی و خارجی مقیم قاهره پایتخت مصر جمعه شب در مراسم ضیافت افطار به میزبانی دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران شرکت کردند.

ناصر کنعانی رئیس دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در مصر ضمن خیرمقدم به مهمانان شرکت کننده در این ضیافت افطار، در سخنرانی خود با اشاره به تبلور بیش از پیش اهمیت ابتکار تاریخی امام خمینی (ره) در تعیین آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس در حمایت از مسئله فلسطین و قدس شریف، این ابتکار تاریخی را در حقیقت نقشه راهی را پیش روی مردم فلسطین و ملت‌های مسلمان و همه آزادگان جهان خواند تا مسئله فلسطین همواره در صدر مسائل جهان اسلام قرار گرفته و آزادی این سرزمین مقدس از دست اشغالگران هرگز به فراموشی سپرده نشود.

 

 

رئیس دفتر حفاظت منافع کشورمان افزود: روز جهانی قدس و اجتماعات جهانی این روز، حاوی پیامی مهم و قاطع از سوی ملت‌های جهان بویژه مسلمانان است که هرگز حق تاریخی و مشروع ملت فلسطین در آزادی این سرزمین و تشکیل کشور مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شریف و زندگی مسالمت آمیز همه پیروان ادیان الهی در این سرزمین مقدس را فراموش نمی‌کنند.

کنعانی در ادامه سخنرانی خود در این مراسم خاطرنشان کرد: اکنون 39 سال از نامگذاری روز جهانی قدس بعنوان نماد عظیم اعلام همبستگی مسلمانان و ملت‌های آزاده جهان در مقابل صهیونیست‌ها می‌گذرد، در حالی که توطئه‌های رژیم صهیونیستی با حمایت آمریکا علیه سرزمین مقدس فلسطین و ساکنان و مالکان حقیقی آن عمیق‌تر و پیچیده‌تر شده است.

وی ادامه داد: شکی نیست که انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس و تلاش جاری واشنگتن برای مشروعیت بخشی به ماهیت نامشروع رژیم اسرائیل در قالب «معامله قرن» ، از خطرناکترین اقدامات علیه بیت المقدس و قبله اول مسلمین است.

کنعانی اضافه کرد: شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی در مغایرت کامل با مصوبات مجمع عمومی و همچنین شورای امنیت سازمان ملل متحد و مصوبات و قطعنامه‌های اتحادیه اروپایی و نیز مصوبات سازمان همکاری قرار دارد.

وی گفت: چنین اقدامی در هفتادمین سال نکبت و تأسیس رژیم صهیونیستی، اقدام غیرقانونی دیگری در مسیر سیطره تدریجی اسرائیل بر مقدسات اسلامی و حتی مسیحی در بیت المقدس است.

رئیس دفتر حفاظت منافع کشورمان تاکید کرد: در هیچ برهه‌ای از تاریخ، هیچ ملتی با چنین رنج و اقدام ظالمانه‌ای مواجه نبوده‌اند. آری این حقیقتی تلخ و دلخراش است، اما تمام حقیقت نیست، چرا که پروژه صهیونیسم، فراتر از سیطره بر سرزمین فلسطین است.

 

 

کنعانی با اشاره به اینکه صهیونیسم نه فقط پروژه‌ای برای فلسطین و سیطره بر قبله اول مسلمین است، افزود: پروژه صهیونیسم، پروژه‌ای پیچیده برای سیطره همه جانبه سیاسی، امنیتی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی اسرائیل بر تمام کشورهای اسلامی است. صهیونیسم پروژه‌ای برای مهار جهان عرب و اسلام و استضعاف امت عربی و اسلامی است و این همان چیزی است که امام خمینی به آن توجه داشت و حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر عالی انقلاب اسلامی ایران در ادامه نگاه تیزبین و آینده نگر بنیانگذار انقلاب اسلامی، نسبت به آن همواره هشدار می‌دهند.

رئیس دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در قاهره در ادامه سخنان خود در مراسم روز جهانی قدس در قاهره بر محورهای ذیل تاکید کرد:

- دولت‌ها و ملت‌های اسلامی و همه کسانی که به وطن، ملت، فرهنگ و اصالت و ریشه‌های خود عشق می‌ورزند، بدانند که نزاع شیعه و سنی، فتنه‌ای صهیونیستی برای تضعیف بیش از پیش دنیای اسلام و قرار دادن رژیم صهیونیستی در حاشیه امن است.

- دولت ها و ملت‌های اسلامی و همه نخبگان دینی، سیاسی و فرهنگی بدانند که ایران هراسی و ایجاد دشمنی بین ایران و اعراب و ملت های اسلامی، توطئه‌ای خطرناک برای ایجاد انشقاق در امت اسلامی و جابجایی مکان دوست و دشمن است.

- تلاش مشترک رژیم صهیونیستی و آمریکا برای ایجاد محور ضدایرانی در منطقه، نه تنها هیچ منفعتی را برای کشورهای منطقه به همراه نمی‌آورد، بلکه پس از آن رژیم صهیونیستی و آمریکا با صدایی بلندتر و آمرانه‌تر از گذشته، با دولت ها و ملت‌های منطقه سخن خواهند گفت.

- رژیم صهیونیستی هم‌پیمان حقیقی و صادقی برای هیچ کشوری در حوزه عربی و اسلامی نیست. رژیم صهیونیستی در صورت عبور از آرمان مقدس فلسطین و قدس شریف، به تدریج از همه دولت‌ها و ملت‌های عربی و اسلامی عبور خواهد کرد.

- در این چارچوب تأکید می‌کنم که دست دوستی جمهوری اسلامی ایران به روی همه کشورهای عربی و اسلامی بویژه جمهوری عربی مصر بعنوان یکی از مهمترین و مؤثرین کشورهای عربی و اسلامی دراز است و این دوستی را به نفع همه کشورها و ملت‌های منطقه تلقی می‌کند.

- و باز تأکید می‌کنم که جمهوری اسلامی ایران به رغم همه فشارها و دشمنی ها، ذره ای در حمایت همه جانبه خود از ملت مظلوم فلسطین عقب نشینی نخواهد کرد.

- و باز تأکید می کنم که اصرار جمهوری اسلامی ایران در حفاظت از توان دفاعی و فناوری صلح آمیز هسته ای خود، نه تنها تهدیدی برای دولت ها و ملت های منطقه نیست، بلکه زمینه ساز حرکت کشورهای عربی و اسلامی در دستیابی به استقلال دفاعی و نظامی در مقابله با توسعه طلبی نظامی رژیم صهیونیستی خواهد بود. به همین دلیل است که دولت آمریکا تحت تأثیر رژیم صهیونیستی از توافق هسته ای بعنوان یک توافق بین المللی و مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل خارج شده است. این اقدام آمریکا نشان داد که واشنگتن تنها از دریچه منافع رژیم صهیونیستی به مسائل منطقه می‌نگرد و ضمن تلاش همه جانبه برای مقابله با صنعت صلح آمیز هسته ای ایران، چشم خود را بر صدها کلاهک هسته‌ای رژیم اسرائیل و نیز عدم انضمام این رژیم به پیمان منع تولید و اشاعه تسلیحات هسته‌ای بسته است. در حالی که این حق دولت‌ها و ملت‌های عربی و اسلامی است که به اقتدار صنعتی، دفاعی و نظامی مستقل خود به منظور دفاع از خویش در مقابل توسعه طلبی روزافزون رژیم صهیونیستی دست یابند.

در ادامه این مراسم همچنین «محمد محمود رفعت» رئیس حزب ناصری وفاق ملی مصر و همچنین «حمچ حجاوی» مسئول حزب عربی دموکراتیک ناصری در فلسطین در سخنانی با گرامیداشت یاد و خاطره امام خمینی، از ابتکار تاریخی ایشان در نامگذاری جمعه آخر ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس و نماد ابراز همبستگی و حمایت کشورها و ملت‌های مسلمان و آزادیخواه جهان از مردم مظلوم فلسطین تجلیل کردند.

آنها همچنین نسبت به توطئه دولت آمریکا و رژیم صیهونیستی برای منحرف کردن افکار عمومی جهان اسلام و عرب از مساله فلسطین و قدس شریف و تلاش مذبوحانه آنها برای تغییر محور اصلی بحران در منطقه از درگیری عربی – اسرائیلی به ایرانی – عربی  و سنی و شیعی و جایگزینی ایران به عنوان کشور بزرگ حامی مردم فلسطین به جای رژیم صهیونیستی به عنوان دشمن واقعی و اصلی جهان اسلام هشدار دادند.


صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز

سایر خبرها

 • ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۸ حمله بوکوحرام در نیجریه ۱۰ کشته بر جا گذاشت
 • ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۷ سیف الاسلام قذافی نقش روسیه در لیبی را ستود
 • ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۶ انفجار در مرکز نایروبی/ الشباب برعهده گرفت
 • ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۵ آغاز عملیات نظامی "ارتش ملی لیبی" در جنوب غرب این کشور
 • ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۵ ارتش برای کنترل تظاهرات در زیمبابوه مستقر شد
 • ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۳ رئیس جمهوری بیمار گابن به خانه برگشت
 • ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۲ روسیه به یاری مدرن‌سازی ارتش زیمبابوه می‌آید
 • ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۱ بازداشت ۲۸ خبرنگار سودانی توسط نیروهای امنیتی
 • ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۰ هشدار رئیس‌جمهوری تونس درباره وقوع یک "پنجشنبه سیاه" دیگر
 • ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۹ ارتش نیجریه یک شهرک را از «داعش» پس گرفت
 • ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۸ تلاش لبنان برای کاهش تنش‌ با لیبی
 • ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۷ مردم لیبی نباید به خاطر جنایات قذافی مجازات شوند
 • ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۶ حمله جنگنده‌های صهیونیستی به سیناء مصر
 • ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۲ داعش کنترل شهرکی در شمال شرق نیجریه را به دست گرفت
 • ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۲ عمرالبشیر: سوخت مورد نیاز کشور را با حمایت امارات تامین می‌کنیم
 • ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۰ لیبی از دولت لبنان توضیح خواست
 • ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۰ معترضان زیمبابوه‌ای در اعتراض به افزایش قیمت سوخت جاده‌ها را مسدود کردند
 • ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۷ عمر البشیر: دولت با تظاهرات‌ها تغییر نخواهد کرد
 • ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۶ لیبیایی‌ها به سفارت لبنان در طرابلس حمله کردند
 • ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۵ کارشناسان سودانی کناره‌گیری عمر البشیر از قدرت را بعید ندانستند
 • ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۴ لیبی در نشست اقتصادی سران عرب در بیروت شرکت نمی‌کند
 • ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۲ یک نهاد آفریقایی خواستار بازشماری آرای انتخابات کنگو
 • ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۱ پلیس سودان تظاهرات خارطوم را با گاز اشک‌آور متفرق کرد
 • ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۰ پارلمان سودان احداث پایگاه نظامی روسیه در آب‌های دریای سرخ را بعید ندانست
 • ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۹ پیش‌بینی نماینده سازمان ملل درباره زمان برگزاری انتخابات لیبی
 • ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۹ حکم اعدام ۴۱ تن از متهمان حمله تروریستی ۲۰۱۴ در مرز تونس
 • ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۸ درخواست نامزد شکست خورده انتخابات کنگو برای بازشماری آرا
 • ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۷ افزایش شمار کشته‌های اعتراضات در سودان/اتحادیه اروپا: خارطوم زندانیان سیاسی را آزاد کند
 • ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۶ دیدار رئیس‌جمهور مصر با شاه اردن
 • ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۴ وضعیت فوق‌العاده در مصر سه ماه دیگر تمدید می‌شود