جغرافيا        0  1309 reads

1) جغرافیای طبیعی

لسوتو سرزمینی مسطح و هموار با ۳۰۵۸۸ کیلومتر مربع مساحت است(کمتر از وسعت استان لرستان) که‏ در احاطه کامل جمهوری افریقای جنوبی‏ قرار دارد. نام این کشور به معنی "سرزمین مردمانی که به زبان سسوتو صحبت می‌کنند" است. ارتفاع آن از سطح دریا بیش از ۱۰۰ متر است.


این کشور به لحاظ توپوگرافی، به چهار منطقه: زمین‌های‏ پست، کوهپایه، کوهستانی و دره رودخانه‏ سنکو تقسیم می‏‌گردد

1. سرزمین‌های پست
شامل یک کمربند باریک در کنار مرزهای غربی است که‏ کمتر از ۱۸۰۰ متر ارتفاع دارند و وجه‏ مشخصه آن، خاک‌های حاصلخیز ناشی از آتشفشان است؛ درحالی‏که بخش جنوبی‏ دارای خاک‌های غیر حاصلخیز، شنزار و خاک رس است.

2. منطقه کوهپایه‌ای
 شامل مناطقی است که بین ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ متر از سطح دریا، ارتفاع دارند. خاک این مناطق بسیار حاصلخیز است و بهره‌وری کشاورزی آن‏ بالاست.

3. منطقه کوهستانی
 دارای‏ صخره‌های ناهموار و دره‌های عمیق است‏ که زندگی انسان‌ها در آن را بسیار دشوار نموده‌است. این منطقه، اصلی‏‌ترین منطقه‏ برای تامین علوفه و چرای دام‌ها می‏‌باشد.

4. منطقه دره رودخانه سنکو
 باریکه‌ای است در ساحل رودخانه سنکو که در عمق کوه‌های مالوتی رخنه کرده‌است. خاک این منطقه از بسیار غنی تا بسیار فقیر، متغیر است.
منطقه شرق کشور را صخره‌های‏ ناهموار و رشته کوه‌های مالوتی پوشانده‏ است؛ از این‌رو داری جمعیت کم و پراکنده‏ می‏‌باشد و به دلیل شباهت زیاد طبیعت‏ کوهستانی با کشور سوئیس، آن را «سوئیس آفریقای جنوبی» نیز نامیده‌اند. کشور پادشاهی لسوتو، قلمروی در جنوب آفریقا است که پوشیده از سرزمین‌های مرتفع است و دسترسی به اغلب روستاهایش تنها با اسب یا پای پیاده امکان‌پذیر است. متوسط گرمای هوای آن در ماه جولای به 45 درجه فارنهایت و در ماه ژانویه به 70 درجه فارنهایت می رسد، لسوتو قبلاً با سوتولند نام داشت. عده بسیاری از مردان لسوتو در سال چندین ماه به آفریقای جنوبی و برای کار در معادن می روند تا از دستمزد دریافتی بتوانند زندگی خود را بگذرانند.

2) جغرافیای انسانی

جمعیت
 ۱٬۷۹۵٬۰۰۰ نفر

نرخ رشد جمعيت
 0.14%

بيماري هاي شايع
 ايدز، هپاتيت A، تب حصبه، اسهال و مالاريا

3) جغرافیای سیاسی

پایتخت لسوتو، شهر ماسرو با ۲۲۷٬۸۸۰ نفر جمعیت می‌باشد. مساحت لسوتو ۳۰٬۳۵۵ کیلومتر مربع و است.
از مهمترین شهرهای لسوتو می‌توان به تیاتیاننگ ۷۵٬۱۱۵ نفر، ماپوتسوئه ۳۶٬۲۰۰ نفر، هلوتسه ۲۳۰۰۰ نفر و مافتنگ ۳۶٬۰۰۰ هزار نفر اشاره کرد.

کشور لسوتو دارای ۱۰ استان می‌باشد
1. باریا (Berea)
2. بوتا بوته (Butha-Buthe)
3. لریبه (Leribe)
4. مافتنگ (Mafeteng)
5. ماسرو (Maseru)
6. موهالس هوک (Mohale's Hoek)
7. موخوتلونگ (Mokhotlong)
8. کاچاز نک (Qacha's Nek)
9. کوتینگ (Quthing)
10. تابا تسگا (Thaba-Tseka)
View this article in PDF format Print article
Other articles in this category
لسوتو در يك نگاه
جغرافيا
تاريخ
فرهنگ
اقتصاد
سياست
نظامي