سیاستمدار مصری: سلاح نصرالله در مقابل اسرائیل همان پرچم جمال عبدالناصر است

تاریخ ۰۷ تیر ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۰ | عنوان: مصر


سیاستمدار مصری ضمن اعلام اینکه رژیم اسرائیل در مصر منفور است، گفت، سلاحی که دبیرکل حزب‌الله در مقابل این رژیم بلند می‌کند همان پرچم «جمال عبدالناصر» است.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «حمدین صباحی» سیاستمدار چپگرای مصری، نامزد سابق ریاست‌جمهوری در این کشور و دبیرکل کنفرانس ملی عربی در گفت‌وگویی با شبکه «المیادین» به موضوعاتی از قبیل زندانیان مصری، طرح ناتوی جدید در خاورمیانه و مقاومت پرداخت.

وی گفت، هر فرد عربی خواستار بازگشت نقش مصر در امت عربی و دفاع این کشور از مقاومت است. معارضان در مصر سال‌هاست تحت محدودیت‌هایی قرار دارند؛ تعدادی زندانی سیاسی آزاد شده‌اند اما کمتر از حد انتظار بوده است.

صباحی ادامه داد: اگر تعداد بیشتری از زندانیان سیاسی آزاد شوند مشارکت ما در مذاکرات نتایج مثبت خواهد داشت. اگر اخوانی‌ها تمایل به مشارکت در گفت‌وگو دارند باید ابتکار عمل را به دست بگیرند و این را بخواهند که این به معنای به رسمیت شناختن سلطه حاکم است.

وی سپس گفت، رژیم اسرائیل در مصر مانند قبل از امضای توافق «کمپ دیوید» منفور است. زمانی که «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا از فلسطین اشغالی، کرانه باختری و عربستان بازدید می‌کند و سپس نشست‌هایی با کشورهای حاشیه خلیج فارس، عراق، اردن و مصر برگزار کند آنچه مطرح می‌شود اعلام ائتلاف نظامی است.

صباحی تأکید کرد، بزرگترین تهدید برای نقش و جایگاه مصر ائتلاف «ناتوی عربی» به ریاست رژیم صهیونیستی برای دفاع از موجودیت و امنیت این رژیم است زیرا این امر اشغال جایگاه مصر توسط اسرائیل را تسهیل می‌کند. 

وی ادامه داد: امتی که مقاومت نمی‌کند امتی در معرض شکست است و مقاومت شریف‌ترین امر در میان امت ماست. زمانی که سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله سلاح در مقابل دشمن صهیونیستی بلند می‌کند گویا پرچم جمال عبدالناصر را برافراشته است.

صباحی سپس گفت، اگر عربستان سعودی پول‌هایی را که برای اسلحه می‌دهد خرج طرح‌های توسعه عربی می‌کرد زندگی عرب‌ها بهتر بود.

صباحی در نشست اخیر کنفرانس ملی عربی که در بیروت برگزار شد  به اتفاق آرا به عنوان دبیرکل انتخاب شد.  

اخیرا «عبدالله دوم» شاه اردن در گفت‌وگو با شبکه‌ای آمریکایی از امکان تشکیل یک ائتلاف نظامی در غرب آسیا همانند پیمان ناتو گفت و خاطرنشان کرد که باید چشم‌انداز چنین ائتلافی به شدت واضح باشد.

«رای الیوم» در گزارشی در همین زمینه نوشت، اطلاعات مشخصی از ائتلاف جدید به نام «ناتوی خاورمیانه» در دست نیست اما به گفته منابع اردنی آگاه، صحبت از فرمولی کمتر از حد ناتوی معروف است؛ وزارت دفاع آمریکا تلاش می‌کند که با تشکیل اتاق‌ عملیات ویژه و نیز یکی کردن سامانه‌های راداری پدافند هوایی، یک حالت هماهنگی مشترک میان متحدانش در غرب آسیا ایجاد کند.

نوشته‌ای از موسسه مطالعاتی و تحقیقاتی آفران - آفریقا و ایران
http://www.afran.ir

نشانی این صفحه :
http://www.afran.ir/modules/news/article.php?storyid=108412