گرم کردن تنور منازعه صحرای غربی در مغرب توسط وزیر صهیونیست

تاریخ ۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۰۴:۰۴ | عنوان: مراكش


وزیر داخلی رژیم صهیونیستی طی سفر به مغرب گفت، این رژیم از حاکمیت رباط بر صحرای غربی حمایت می‌کند.


به گزارش  گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «آیلت شاکد» وزیر داخلی رژیم صهیونیستی که به مغرب سفر کرده با «ناصر بوریطه» وزیر خارجه مغرب دیدار کرد.

بر اساس گزارش «القدس العربی»، وی پس از این دیدار گفت، رژیم صهیونیستی از حاکمیت رباط بر صحرای غربی حمایت می‌کند.

شاکد افزود، در دیدار با بوریطه درباره روابط دو جانبه و نیز پروژه‌های مشترک رایزنی کرده است.

وی پیش‌تر با «عبدالوافی لفتیت» وزیر کشور مغرب نیز دیدار و با وی درباره توسعه سازوکارهای مشورتی ویژه مسائل مهم دو طرف تبادل‌نظر کرد.

مغرب و رژیم صهیونیستی در دهم دسامبر ۲۰۲۰ از ازسرگیری روابط دیپلماتیک میان دو طرف پس از توقف آن در سال ۲۰۰۰ خبر دادند.

مغرب خواهان حکومت خودگردان وابسته به خود در صحرای غربی و وجود دولت و پارلمان محلی تحت حاکمیت خود در این منطقه است و می‌گوید اگر قرار به برگزاری همه‌پرسی باشد باید در خصوص خودمختاری این منطقه و نه برای جدایی از مغرب باشد. اما جبهه پولیساریو مخالف این طرح است و خواهان برگزاری همه‌پرسی تعیین سرنوشت برای صحرای غربی است.

جبهه پولیساریو یک سازمان سیاسی نظامی در صحرای غربی است. این گروه در سال ۱۹۷۳ به عنوان یک گروه مقاومت علیه تسلط استعمار اسپانیا بر صحرای غربی و با هدف استقلال این منطقه ایجاد شد. پولیساریو پس از خروج اسپانیا در سال ۱۹۷۶، جمهوری دموکراتیک عربی صحرا را در مستعمره پیشین اسپانیا ایجاد کرد و به مخالفت با اقدام اسپانیا در تقسیم صحرای غربی میان مغرب و موریتانی پرداخت.

موریتانی و پولیساریو در سال ۱۹۷۹ با یکدیگر صلح کردند و بدین ترتیب بخش جنوبی جمهوری صحرا (به نام وادی الذهب) به این جمهوری بازگشت اما پادشاهی مغرب تمام منطقه شمالی صحرای غربی را که «الساقیة الحمراء» نامیده می‌شود، در اشغال خود نگاه داشت و ضمیمه خاک خود کرد. از آن پس جبهه پولیساریو بر روی مقاومت علیه مغرب متمرکز شده است.

پیش‌تر، «دیوید گوورین» سفیر رژیم صهیونیستی در مغرب از تحول در روابط دوجانبه بین تل‌آویو و رباط خبر داد.

گوورین در مصاحبه با نشریه آمریکایی «مدیا لاین» گفت که موضع اسرائیل در رابطه با منازعه منطقه‌ای مغرب با جبهه پولیساریو روشن است و تل‌آویو از پیشنهاد مغرب برای این منازعه که وی آن را «ساختگی» خواند، حمایت می‌کند.

سفیر رژیم صهیونیستی در مغرب در پاسخ به این سوال که این رژیم چگونه از مغرب حمایت خواهد کرد، گفت: «تصور می‌کنم این مسئله دیر یا زود توسط سران دو طرف بررسی شود».

در همین رابطه، همزمان با افتتاح اولین دفتر تلویزیونی رژیم صهیونیستی در مغرب، رهبر جبهه پولیساریو از جاسوسی دولت رباط از وی با نرم افزارهای جاسوسی این رژیم خبر داد.

نوشته‌ای از موسسه مطالعاتی و تحقیقاتی آفران - آفریقا و ایران
http://www.afran.ir

نشانی این صفحه :
http://www.afran.ir/modules/news/article.php?storyid=108399