باماکو: فرانسه گروه‌های تروریستی در مالی را آموزش می‌دهد

تاریخ ۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۰۵:۴۶ | عنوان: مالي


در پی تشدید تنش‌های مالی با فرانسه، نخست‌وزیر این کشور گفت که فرانسه گروه‌های تروریستی در مالی را آموزش می‌دهد.


«چوگوئل مایگا» نخست‌وزیر مالی با اشاره به اینکه فرانسه گروه‌های تروریستی در این کشور را آموزش می‌دهد، گفت که این گروه‌ها از لیبی وارد مالی شده‌اند.

مایگا گفت که کشورش زمانی که با طرف فرانسوی برای مبارزه با تروریسم در خاک مالی توافق کرد از پاریس فقط برای دریافت اطلاعات و پشتیبانی هوایی درخواست کرد و سخن ما درباره استقرار نظامیان در خاک مالی نبود.

وی افزود که فرانسه در شهرهای کونا، گائو و تیمبوکتو به این توافقنامه پایبند بود اما آن‌ها مانع ورود نیروهای ارتش مالی به شهر کیدال شدند و آن را به گروهی واگذار کردند که از نمایندگان گروه «انصار الدین» مرتبط با گروه القاعده بود.

به نوشته روزنامه «القدس العربی»، نخست‌وزیر مالی تصریح کرد که دولت مالی وارد کیدال نشد و این شهر تحت سیطره فرانسه است و گروه‌های مسلحی که افسران فرانسوی آن‌ها را آموزش داده‌اند، در آنجا حضور دارند.

مالی هفته گذشته نیز در واکنش به اظهارات «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه علیه این کشور، سفیر فرانسه در باماکو را احضار کرد.

پیشتر سخنرانی نخست‌وزیر مالی در سازمان ملل در خصوص خروج فرانسه از مالی را یک رسوایی توصیف کرده و گفته بود که اگر فرانسه در ساحل آفریقا نبود، دولت مالی نیز باقی نمی‌ماند و تروریست‌ها بر باماکو و کل کشور مالی سیطره می‌یافتند.

نوشته‌ای از موسسه مطالعاتی و تحقیقاتی آفران - آفریقا و ایران
http://www.afran.ir

نشانی این صفحه :
http://www.afran.ir/modules/news/article.php?storyid=108206