منابع سودانی از کودتای نافرجام در این کشور خبر دادند

تاریخ ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۷ | عنوان: سودان


همزمان با گزارش برخی منابع خبری درباره حرکت تانک‌های ارتش سودان، تلویزیون رسمی این کشور از تلاش برای انجام کودتایی نافرجام خبر داد.


برخی از منابع سودانی، امروز (سه‌شنبه)، از تلاش برای انجام کودتا در این کشور خبر دادند.

تلویزیون رسمی سودان، امروز، ناگهان پخش زنده برنامه‌های خود را متوقف و اعلام کرد در این کشور کودتایی نافرجام صورت گرفته است.

 

 

پایگاه خبری «المشهد السودانی» به نقل از یک منبع بلندپایه نظامی در این کشور خبر داد که گروهی کودتاچی در تلاش برای به دست گرفتن کنترل سودان هستند.

با این حال، پایگاه خبری «الراکوبه نیوز» به نقل از شاهدان عینی گزارش داد که نیروهای ارتش سودان تعدادی از پل‌های اصلی پایتخت این کشور را در پی تلاش برای کودتا بسته‌اند.

 

 

برخی منابع نظامی به این وبگاه خبر دادند که در اقدامی برای انجام کودتا، چند تانک در نزدیکی پل «امدرمان» به حرکت درآمدند که نیروهای مسلح  آن‌ها را متوقف و چهار افسر ارتش را دستگیر کردند.

شبکه «آناتولی» به نقل از یک منبع نظامی در سودان گزارش داد که ۴۰ افسر ارتش به دنبال این اقدام دستگیر شده‌اند.

تلویزیون رسمی سودان نیز لحظاتی پیش خبر داد که ارتش این کشور از مردم خواسته تا برابر این اقدام ایستادگی کنند.

منابع سودانی می‌گویند ارتش این کشور تا لحظاتی دیگر بیانیه‌ای در ارتباط با این اقدام منتشر خواهد کرد.

۱۱ آوریل ۲۰۱۹ پس از تظاهرات گسترده مردمی در اعتراض به اوضاع نابسامان اقتصادی، «عمر البشیر» رئیس جمهور سابق سودان به دستور ارتش عزل شد.

سودان از ۲۱ آگوست ۲۰۱۹ وارد مرحله انتقالی شده که به مدت ۵۳ ماه ادامه خواهد داشت و قرار است اوایل ۲۰۲۴ انتخابات در این کشور برگزار شود. در حال حاضر قدرت بین ارتش، نیروهای مسلح و ائتلاف موسوم به «الحریة والتغییر» تقسیم شده است.

نوشته‌ای از موسسه مطالعاتی و تحقیقاتی آفران - آفریقا و ایران
http://www.afran.ir

نشانی این صفحه :
http://www.afran.ir/modules/news/article.php?storyid=108203