هشدار آنکارا به حفتر درباره حمله به منافع ترکیه در لیبی

تاریخ ۰۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۰ | عنوان: ليبي


دولت ترکیه با هشدار مجدد به نیروهای تشکیلات موسوم به ارتش ملی لیبی، تهدید کرد هرگونه حمله مجدد به منافع این کشور در لیبی، عواقب شدیدی را برای آنها در پی خواهد داشت.


وزارت خارجه ترکیه پنجشنبه درباره تداوم حملات علیه منافع خود در لیبی توسط نیروهای تشکیلات موسوم به ارتش ملی لیبی به سرکردگی «خلیفه حفتر» هشدار داد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد هرگونه حمله نیروهای حفتر به منافع این کشور در لیبی، عواقب وخیمی را برای آنها در پی خواهد داشت.

در بیانیه وزارت خارجه ترکیه آمده است که اگر منافع ترکیه در لیبی هدف حمله قرار بگیرند، آنها نیز نیروهای حفتر را برای خود اهداف مشروع و قابل حمله خواهند دانست.

پیش از این وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرده بود که «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه این کشور در تماس تلفنی با «مولود چاووش‌اوغلو» همتای ترکیه‌ای خود بر لزوم برقراری آتش‌بس فوری در این کشور تاکید کردند.

از زمان سرنگونی حکومت «معمر قذافی» رهبر سابق لیبی در سال ۲۰۱۱، این کشور تحت کنترل دو دولت موازی در شرق و غرب در آمده است؛ دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس (غرب کشور) که در سطح جهان به رسمیت شناخته شده است و دیگری دولت طُبرُق در شرق لیبی که خلیفه حفتر فرمانده شبه‌نظامیان «ارتش ملی لیبی» را حمایت می‌کند. 

حفتر با حمایت مصر، امارات و عربستان (و همچنین روسیه و چند کشور غربی) از اواخر فروردین ۱۳۹۸ با هدف اشغال پایتخت، عملیات نظامی علیه طرابلس را آغاز کرد اما با مقاومت شدید نیروهای دولت السراج و شبه‌نظامیان متحد با آن مواجه شده و تا به امروز موفق نشده است به داخل شهر نفوذ کند. نیروهای دولت السراج نیز از حمایت ترکیه، قطر و ایتالیا برخوردارند.

نوشته‌ای از موسسه مطالعاتی و تحقیقاتی آفران - آفریقا و ایران
http://www.afran.ir

نشانی این صفحه :
http://www.afran.ir/modules/news/article.php?storyid=107440