معاون اول رئیس جمهور گفت: ایران از واقعیت‌ها و نیازهای امروز آفریقا به عنوان قاره‌ای مستعد و پویا با آینده‌ای درخشان، درک واقع بینانه و به روز دارد.به گزارش مشرق، در اولین روز اجلاس علمی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و کشورهای غرب آفریقا ۲۰ سند توافق و قرارداد همکاری چندجانبه و دو جانبه بین ایران و کشورهای غرب آفریقا امضا و بر گسترش و تعمیق همکاری‌های جامع اقتصادی تاکید شد.

محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور عصر دوشنبه در این اجلاس که در مرکز همایش‌های بین المللی صدا و سیما برگزار شد، تصریح کرد: برگزاری چنین همایش‌هایی بیانگر وجود اراده سیاسی مشترک برای تمهید زمینه‌های حضور، مشارکت و نقش آفرینی هر چه بیشتر بخش خصوصی در مناسبات اقتصادی و تجاری ایران با کشورهای آفریقایی است.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران گسترش مناسبات دوستانه با غرب آفریقا را مورد توجه قرار داده است، بر آمادگی دولت سیزدهم برای کمک به رشد و توسعه روابط فیمابین تأکید کرد و گفت: این سیاست اصولی در دولت سیزدهم توسعه و تقویت یافته است.

مخبر خاطرنشان کرد: ایران از واقعیت‌ها و نیازهای امروز آفریقا به عنوان قاره‌ای مستعد و پویا با آینده‌ای درخشان، درک واقع بینانه و به روز دارد و عزم و اراده جدی خود را برای ارتقای مناسبات در همه زمینه‌ها به خصوص همکاری‌های اقتصادی و تجاری اعلام می‌دارد.

معاون اول رئیس جمهور افزود: این روابط متکی بر ارتباطات تاریخی، اصول دوستی و همکاری و منافع مشترک اقتصادی بوده و از بنیان محکمی برخوردار است.

مخبر با اشاره به اینکه ۴۰ درصد تجارت ایران با قاره آفریقا مربوط به کشورهای منطقه غرب آفریقا است، تأکید کرد: از ۱۲۵۷ میلیون دلار کل تجارت ایران با آفریقا، ۵۰۶ میلیون دلار مربوط به کشورهای غرب آفریقا است که با توجه به ظرفیت‌های موجود در جمهوری اسلامی و نیازها و امکانات غرب آفریقا چنین سطحی از مناسبات قابل قبول نبوده و باید تا سطح مناسب ارتقا یابد.

معاون اول رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه سرمایه گذاری مشترک در حوزه علم و فناوری و استفاده از ظرفیت‌های ایران در حوزه شرکت‌های دانش بنیان موجب تعمیق روابط بین ایران و کشورهای آفریقایی می‌شود، اظهار داشت: شرکت‌های دانش بنیان و کانون‌های دانش بنیانی با محصولات پیشرفته و منحصر به فرد جز مزیت‌های جدی جمهوری اسلامی ایران است که می‌تواند در اختیار کشورهای غرب آفریقا قرار گیرد.

وی توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران و زمینه‌های همکاری ایران و کشورهای غرب آفریقا در بخش‌های سرمایه گذاری و انتقال دانش فنی جهت بهره برداری از معادن مختلف، ساخت مسکن به ویژه مسکن اجتماعی، توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل، نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌ها، صادرات خدمات فنی و مهندسی، خودرویی، دارو و تجهیزات پزشکی، کشت فراسرزمینی و فرآوری محصولات کشاورزی را چشمگیر دانست و ادامه داد: در حوزه زیربنایی و زیرساخت‌های راهبردی از جمله جاده‌ها، بنادر و فرودگاه‌ها، شرکت‌ها و متخصصان ایرانی از سال‌ها تخصص و تجربه ارزنده برخوردار هستند که با مشارکت و سرمایه گذاری کشورهای غرب آفریقا زمینه رشد و توسعه بیشتر این قاره فراهم خواهد شد.

مخبر با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در بخش سرمایه گذاری معدنی، خودروسازی و طرح‌ها و خدمات فنی و مهندسی دارای پشتوانه بسیار قوی است، تأکید کرد: در زمینه آموزش و پژوهش نیز دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی ایرانی می‌توانند با همتایان خود در کشورهای غرب آفریقا همکاری‌های بیشتری داشته باشند که در این راستا طراحی پروژه‌های تحقیقاتی مشترک، برنامه‌های تبادل دانشجو و ایجاد مراکز تحقیقاتی مشترک به تسریع در فرآیند همکاری با کشورهای این منطقه کمک شایانی خواهد کرد.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: با حضور و گسترش فعالیت مؤسسات و تحقیقات علمی می‌توان رابطه مستحکمی بین ایران و کشورهای آفریقایی سامان داد که بستر همه تعاملات در همه زمینه‌ها شود.

مخبر با اشاره به اینکه افزایش سفر مقامات و هیئت‌های اقتصادی دو طرف به توسعه و تعمیق روابط و همکاری‌های فیمابین خواهد انجامید، بر نقش و اهمیت بخش خصوصی در توسعه مناسبات اقتصادی فیمابین تأکید و تصریح کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران حمایت خود را از توسعه فعالیت شرکت‌های خصوصی برای افزایش مبادلات تجاری و اجرای پروژه‌های مختلف در کشورهای غرب آفریقا اعلام می‌کند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با تأکید بر اهمیت بالای پیگیری توافقات و تفاهم‌های حاصله در نشست اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و کشورهای آفریقایی افزود: نکته کلیدی از اجرای این توافقات ساماندهی مسائل پولی و بانکی است و تا زمانی که تسهیل گری های لازم در این زمینه ایجاد نشود بخش خصوصی امکان فعالیت نخواهد داشت. دکتر مخبر خاطرنشان کرد: باید مهمترین نتیجه این اجلاس تدوین و اجرای مقررات پولی و مالی باشد که امیدواریم با اراده جدی طرفین این مسائل هر چه سریع‌تر حل و فصل شود تا به نتایج مطلوب این نشست برسیم.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: برقراری خطوط هوایی بین ایران و کشورهای غرب آفریقا نیز نیاز جدی توسعه همکاری و مبادلات بخش خصوصی برای اجرای پیمان‌ها و فعالیت‌ها است.

مخبر در پایان از تلاش‌های وزارت صمت، امور خارجه و سایر سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها برای برگزاری این نشست قدردانی کرد.

در این مراسم مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه حجم تجارت بین ایران و کشورهای غرب آفریقا در سطح مورد انتظار طرفین نیست تأکید کرد: فرصت‌های همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای حوزه آفریقا در دولت سیزدهم در حوزه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات، شهرک‌های صنعتی، نیروگاه‌ها، انرژی‌های نوین، مسکن، تجهیزات پزشکی و کشاورزی شناسایی شده است که دولت سیزدهم آمادگی دارد توانمندی‌ها و دستاوردهای خود در این حوزه‌ها را در اختیار کشورهای آفریقایی و همچنین حوزه غرب آفریقا قرار دهد.

لازم به ذکر است اجلاس بین المللی همکاری‌های علمی اقتصادی ایران و کشورهای غرب آفریقا در پنل‌های تخصصی حوزه صنعت، معدن و تجارت و همچنین انرژی و زیرساخت‌ها از پانزدهم تا هفدهم اسفند با حضور وزرا، سفرا و نمایندگان تجاری، صنعتی و انرژی ایران و کشورهای غرب آفریقا برگزار می‌شود.


صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز

سایر خبرها

 • ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۶ تمایل کومور برای ازسرگیری روابط رسمی با ایران
 • ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۵ غارت کمک‌‌های بشردوستانه سازمان ملل در سودان
 • ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۴ ابراز امیدواری نسبت به سفر رئیسی به آفریقای جنوبی در آینده نزدیک
 • ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۴ آمریکا رهبر گروه واگنر روسیه در مالی را تحریم کرد
 • ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۳ فرمانده ارتش سودان خواستار تغییر نماینده سازمان ملل شد
 • ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۲ حمله به منزل سفیر اردن در سودان
 • ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۵ بیانیه ریاض-واشنگتن درباره توافق آتش‌بس در سودان
 • ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۳ طرفین درگیر در سودان باز هم به توافق آتش‌بس دست یافتند
 • ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۲ وزارت خارجه سودان حمله به سفارت قطر در خارطوم را محکوم کرد
 • ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۲ موافقت پوتین و زلنسکی برای دیدار با هیات آفریقایی
 • ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۱ راشد الغنوشی به یک سال حبس محکوم شد
 • ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۰ تکذیب نشست امنیتی تشکیلات خودگردان و تل‌آویو در مصر
 • ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۹ فرمانده کل ارتش سودان، رئیس پلیس این کشور را برکنار کرد
 • ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۷ ژنرال حمیدتی شایعه کشته‌‌شدنش را تکذیب کرد
 • ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۶ سفارت عربستان در لیبی بازگشایی می‌شود
 • ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۵ نشنال: ایران و مصر به دنبال عادی‌سازی روابط در مذاکرات بغداد هستند
 • ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۴ گفت‌وگوی تلفنی رؤسای جمهور سوریه و الجزایر
 • ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۳ دیدار وزیر صنایع و تجارت بورکینافاسو با امیرعبداللهیان
 • ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۲ عدم پیشرفت مذاکرات آتش‌بس میان طرفین درگیر در سودان
 • ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۶ تأکید السیسی بر احیای مذاکرات سازش
 • ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۵ بن فرحان: امیدواریم گفت‌وگوهای جده به پایان درگیری در سودان بیانجامد
 • ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۷ تیراندازی به سوی خودروی سفیر ترکیه در خارطوم
 • ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۶ گفت‌وگوی تلفنی بلینکن و بن فرحان
 • ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۵ امیرعبداللهیان: وضعیت سودان بسیار نگران‌کننده است
 • ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۴ منابع عراقی جزئیات تازه‌ای از مذاکرات ایران و مصر اعلام کردند
 • ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۳ رئیس جمهور الجزائر: نمی‌توان سوریه را از حق خود در اتحادیه عرب محروم کرد
 • ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۳ نشست فوق‌العاده وزرای خارجه عرب درباره سوریه و سودان
 • ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۲ همدردی کنعانی با دولت و مردم رواندا در پی سیلاب و رانش زمین در این کشور
 • ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۱ ساندی تایمز؛ بازداشت پوتین در صورت سفر به آفریقای جنوبی
 • ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۰ مقام ارشد سازمان ملل : صدها هزار نفر خاک سودان را ترک می‌کنند